Potrebno je obratiti više pažnje na pitanja u vezi sa očuvanjem životne sredine, društva i korporativnog upravljanja, smatra 86 odsto ispitanika novog Masterindex Srbija istraživanja koje već tradicionalno sprovodi kompanija Mastercard.
Među ispitanicima koji su istakli važnost ESG pitanja, 38 odsto smatra da je potrebno više angažovanja kada je reč o životnoj sredini, dok je 36 odsto istaklo kako društvena pitanja zahtevaju veću pažnju.
Kao prioritetne inicijative u oblasti zaštite životne sredine, ispitanici su prepoznali: pošumljavanje (19%), inicijative usmerene na poboljšanje kvaliteta vazduha (16%) i prečišćavanje vode (13%).
Osim toga prepoznati su i problemi ilegalnih deponija, zagađenja zemljišta, sečenja šuma i prekomerna upotrebe papira.
Na temu socijalnih pitanja izdvajali su sledeće teme: uslovi rada u obrazovnim institucijama (18%), opremljenost bolnica (12%) i broj vrtića (9%), kao i različite forme pomoći ugroženim grupama i jednakosti polova.
MasterIndex Srbija istraživanje koje je sprovedeno među aktivnim korisnicima kartica u Srbiji, pokazalo je da ispitanici prepoznaju da njihove pojedinačne akcije doprinose širim ciljevima.
Kao najčešće spominjane aktivnosti koje pojedinci preduzimaju, čak 47% ispitanika navelo je smanjenje korišćenja automobila, dok se 38% izjasnilo kako reciklira. Aktivnosti kao što su izbegavanje korišćenja plastičnih kesa, podrška malim, lokalnim proizvođačima i porodičnim preduzećima, učešće u ekološkim akcijama poput čišćenja zelenih površina i sadnje drveća, takođe su načini na koji sami doprinose očuvanju planete.
Skoro polovina – 42% ispitanika navelo je kako pomaže zajednici slanjem humanitarnih SMS poruka.
Kao dodatni pokazatelj važnosti ESG tema pokazuje i podatak da 24% korisnika kartica ističe kako im je važno da kompanije čije proizvode koriste budu društveno odgovorne.
Da podsetimo, MasterIndex Srbija je tradicionalno godišnje ispitivanje navika i potreba aktivnih korisnika platnih kartica u Srbiji. Sprovodi se od 2009. godine i obavlja se na reprezentativnom uzorku građana iz cele Srbije, starijih od 18 godina.
0 komentara