Belgrade gatHAIRing 3+ održan proteklog vikenda
Uslužne delatnosti koje se odnose na ulepšavanje suočavaju se sa postpandemijskim i inflatornim udarom i nedostatkom radne snage, u pojedinim državama regiona.
U glavnom gradu Srbije sve je više frizerskih salona na čijim vratima uz info o radnom vremenu, vlasniku, brenda preparata koji se koriste piše – potreban frizer.
U Sloveniji ovakve slike nisu toliko česte, ali se na frizersku uslugu čeka, najmanje dve, tri sedmice čak do dva meseca, u pojedinim salonima.
Manji broj salona zatvoren posle lockdown
U obe zemlje regiona neznatan broj salona ostao je zatvoren posle pandemijskog lockdown-a.
U Sloveniji koja je članica EU bili su najduža zatvaranja kroz dva talasa – skoro četiri meseca tokom 2021.
Kako se segment uslužnih delatnosti lepote oporavlja posle pandemije, odoleva novom inflatornom udaru, povećanju cena preparata, da li starom, manuelnom ali i kreativnom zanatu nedostaju radnici razgovarali smo sa Dejanom Kostićem, vlasnikom beogradskog salona Unicut i jednim od osnivača Fringe edukativnog centra i Metodom Tasičem, jednim od napriznatijih frizera-edukatora iz Slovenije koji duže od dve decenije ima salon u Slovenj Gradecu.
Belgrade gatHAIRing 3+ indikator stanja
Obojica su učestvovali Dejan kao koorganizator, Metod kao predavač na sajmu Belgrade gatHAIRing 3+ održanom proteklog vikenda u Beogradu, u Srbiji.
Tokom dva dana okupilo se nekoliko stotina frizera, predstavnika kompanija frizerske industrije regiona i sveta: Srbije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Izraela, Nemačke, Italije.. Partneri festivala su bili Goldwell, Keune, Zepter international, Extension Pro i Alfaparf.
Dejan Kostić kaže da je konferencija bila test oporavka esnafa posle kovida.

U periodu 2020/21, uz ugostitelje, frizerski saloni su bili jedna od najugroženijih delatnosti.
Kao konkretnu posledicu navodi da u Beogradu nedostaje, prema procenama i PKS i sa terena, od 800 do 1.000 frizera.
Migracija unutar jednog tržišta
-Zato se klijentima sve češće dešava da ne samo u stalnom, već pozivajući druge salone ne mogu da zakažu termin za šišanje, feniranje, farbanje.
Dogodila se interna migracija radne snage. Kako je veliki broj zaposlenih bio iz drugih mesta zbog niskog obima posla tokom pandemije napustili su Beograd I još se ne vraćaju.
Takođe, zanimanje nije više toliko primamljivo mladima. – Naš posao postaje posao sredovečnih. Primera radi na ovom istom mestu, pre sedam dana, održan je sajam crypto valuta. Bilo je takođe puno, ali je dominirala mlada publika. To više nije slučaj na frizerskim manifestacijama, ukazuje dugogodišnji frizer iz Srbije.
Zarade najboljih frizera približne u regionu
Za sada nije zabeležena masovna radna migracija u susedne ili zemlje EU, kao što je praksa u ugostiteljstvu. Jedan od razloga je što uprkos promenjenim uslovima rada najbolji, naročito u većim sredinama, mogu da zarade približno kolegama u regionu.

Metod Tasič ima salon u Slovenj Gradecu, mestu tri kilometra od granice sa Austrijom. Kaže da za sada u Sloveniji ima dovoljno frizera. Ipak, zna za pojedine salone koji nisu preživeli lockdown. – Ja sam dva meseca pre prvog zaključavanja uložio u novi lokal. Bilo je teško. Morao sam da otpustim jednu radnicu i prodao sam automobil da bih plaćao kredit.
Ocenjuje da se frizerska industrija oporavlja i da je veći problem što su se kolege malo uspavale. – Mlađi bi brzo da postignu uspeh. Oni koji su dugo u poslu ne prate trendove, ne usavršavaju se.
Povratak na staro očekuje tokom ove godine. Argumenti su mu sve posećeniji seminari na kojima je tokom proleća držao radionice, sedam dana pre beogradske konferencije u Opatiji, u Hrvatskoj, očekuje ga i jedan sajam u domovini.
Rast cena preparata i do tri puta
Od početka pandemije obojica preduzetnika kažu da su cene preparata pojedinih brendova poskuple do tri puta. Nema problema u vezi isporuke jer se dominanto u regionu koriste preparati iz Italije, Nemačke, USA… Lokalnih proizvođača je malo jer pokretanje proizvodnje preparata u bilo kom segmentu beauty industrije jeste skupo.
Cene usluga najboljih majstora koji su radili i edukovali se u prestižnjim salonima svetski poznatih imena u Londonu, Milanu, Parizu u regionu su najmanje za 50 procenata niže od ostalog dela Evrope.
Šišanje od 5, 10 do 60 evra
U salonima u Srbiji raspon cena osnovne usluge šišanja je od 600 dinara do 7.000 dinara, koliko je u najpopularnijim salonima u glavnom gradu.
U Sloveniji se može ošišati za 10 evra, u salonu Metoda Tasiču je od 42 do 50 evra dok u Ljubljani u pojedinim salonima osnovna usluga se naplaćuje 70 evra.
Foto Marko Edge


0 komentara