Vlada Republike Slovenije usvojila je nedavno implementacioni dokument mera za razvoj drvoprerađivačke industrije do 2030. godine, koji je pripremio nezavisni istraživački institut InnoRenev CoE u saradnji sa Deloitte i Biotehničkim fakultetom iz Ljubljane.
Dokument prati Slovenačku industrijsku strategiju 2021-2030 koja je usvojena prošle godine.
Svrha implementacionog dokumenta je usvajanje konkretnih mera u ciju definisanja polazišta i ciljeva razvoja drvne industrije.
Godišnji prihodi od drveta 2.5 milijarde evra
Drvnoprerađivačka industrija u ovoj zemlji ostvaruje godišnji prihod od 2.5 milijarde evra. Primenjuju se kvote dozvoljene seče i održavanja balansa između pozitivnog i ekonomskog uticaja na šume.
Slovenija u top tri evropske zemlje po pokrivenosti šumom
Teritorija čitave zemlje pokrivena je 61 odsto šumom. To je svrstava u vrh zemalja pod šumom u odnosu na ukupnu površinu u Evropi, odmah iza Finske i Švedske.
Specifičnost je da se 77 procenata šumske površine nalazi u privatnom vlasništvu, nakon procesa denacionalizacije.
Rimokatolička crkva najveći privatni vlasnik šuma u Sloveniji
U Sloveniji je više od 410.000 privatnih vlasnika šuma, a prosečna veličina šumskog poseda je nešto ispod tri – precizno 2,9 hektara, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i hrane.
Samo jednom petinom šuma upravlja država. Najveći privatni vlasnik je Rimokatolička crkva.
Vlasnička usitnjenost ima uticaja na dostupnost drveta za dalju obradu. Kako pišu slovenački mediji samo trećina vlasnika se ekonomski bavi gazdavnjem svojih šumovitih parcela.
Slovenija je u vreme velike Jugoslavije bila poznata adresa ove prerađivačke industrije .

Veliki udar na sektor je bio u vreme svetske ekonomske krize 2008. godine.
Za manje od tri decenije broj zaposlenih u ovom sektoru je smanjen za trećinu, sa nešto više od 35.000 zaposlenih na 11.000 radnika. Na to su uticali prestanak rada velikih kompanija, modernizacija same tehnologije i konkurencija proizvoda sa azijskih tržišta.
Foto Pixabay
0 komentara