U Beogradu proglašeni pobednici novoustanovljene književne nagrade.
Štefica Cvek afirmiše tekstove vredne pažnje, a pažnja se može zaslužiti na razne načine: otvaranjem novih tema, originalnim pristupom, stilskom ili formalnom inovativnošću.
Dodeljuje je Udruženje „Pobunjene čitateljke“ koje podstiče žensko i ostalo marginalizovano stvaralaštavo. Nagrada pokriva BHSC govorno područje, odnosno region, sve prozne knjige objavljene od 1. januara do 1. decembra 2021.
Žiri Pobunjenih čitateljki je uključivao uredništvo portala Bookvica.net, Nađu Bobičić, Borisava Matića i Daru Šljukić, i dve saradnice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, Maju Abadžiju, urednicu Ženske čitaonice pri P.E.N. Centru BiH, i Ivanu Dražić, urednicu portala Booksa.hr.
Dobitnice i dobitnici za 2021:
Marija Andrijašević
Zemlja bez sutona, Fraktura, Zagreb, 2021.
Roman je objavljen 15 godina nakon kultne pjesničke zbirke „Davide, svašta su mi radili“ (2007). Marija Andrijašević je po vokaciji primarno pjesnikinja, a u ovom romanu vrlo je uspješno ispreplela znanstveni diskurs, nježan pjesnički stil te žargon i dijalekt.
Goran Ferčec
O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća , Fraktura, Zagreb, 2021.
U stilski, formalno i širinom zahvata teme i epohe višestruko ambicioznom romanu, Ferčec je uspio da ispravi nepravdu
nanošenu jugoslovenskoj radnici, nepravdu onih koje su zbrisane iz pamćenja i istorije, ili svedene na karikaturu.
Lejla Kalamujić
Požuri i izmisli grad, Štrik, Beograd, 2021.
Naslovna priča Požuri i izmisli grad posljednja je u zbirci i može je se čitati kao njen zaključak. Priča je to o ženskom prijateljstvu i potpori u bolesti i posljednjim trenucima života. Zbirka prikazuje i u čitatelju izaziva čitav spektar emocija, od tuge i ljutnje, do bliskosti i topline.
Senka Marić
Gravitacije, Buybook, Sarajevo, 2021.
Knjiga se odlikuje istančanim stilom, lirskom prenapregnutošću izraza čija dotjeranost jednako oduševljava. Iako je već viđen u postjugoslovenskoj književnosti, postupak fragmentarnog pripovijedanja omogućava pitkost. Marić ima talenat da uvjerljivo ispreplete lokalno i globalno žensko kulturno naslijeđe.
Ana Miloš
Kraj raspusta i druge priče , Booka, Beograd, 2021.
Ana Miloš služi se u jednoj priči realističkim postupkom, dok će u drugoj koristiti satiru i grotesku. Na stranicama knjige ima klasičnih priča o odrastanju i porodičnih priča, ali ima i elemenata new weird-a i začudno pomerenih žanrovskih amalgama. U središtu različitih formalnih obrazaca su obični, a vrlo često i marginalizovani likovi-velikim delom žene.
Sonja Ražnatović
Exit – Restart, Rende, Beograd , 2021.
Knjiga na promišljen i neposredan način tematizuje savremena kvir iskustva, izazove ženskog autorstva, ali i najšire shvaćenu „sverodnu“ (ili „nadrodnu“) potragu za smislom kroz kreativnost umetničkog stvaralaštva, kao i kroz prevazilaženje višestrukih društveno nametnutih okvira.
Mihaela Šumić
Herbarij svete smrti, Imprimatur, Banja Luka, 2021.
Šumić vešto koristi različite književne obrasce, od postmodernističke naracije, preko magičnog realizma pod snažnim uticajem latinoameričke i španske proze, pa do trilera i misterije. Sveža, autentična i uzbudljiva zbirka priča kakva se retko sreće u regionu.
Martina Vidajić,
Stjenice , Knjižara Ljevak, Zagreb, 2021.
Stilski gust i sugestivan, odlično izgrađene dinamike i napetosti, roman na umjetnički uvjerljiv način pokazuje svu kompleksnost sistemske uslovljenosti višestrukih opresija i eksploatacije. Promišljeno otvara neke od ključnih tema prema kojima je koncipirana i nagrada.
Nora Verde
Moja dota , Oceanmore, Zagreb, 2021.
Na prvi pogled jednostavno štivo: autofikcija s elementima bildungsromana zahvata neke od najvećih boljki savremenog društva. Uvjerljivo predočavajući nježnu atmosferu „babinog krila“, autorica idilični ton prekida uznemirujućim i oštroumnim razmišljanjima i pitanjima svoje mlade junakinje.
Žiri je napravio spisak knjiga vrednih
čitalačke pažnje i nalazi se na sajtu bookvica.net
Pokretanje nagrade podržali su USAID, EU, Nacionalna koalicija za decentralizaciju i Fondacija Jelena Šantić.
Udruženje Pobunjene čitateljke postoji od 2014. godine,s misijom da ohrabruje mlade kritičarke da radom istupe u javnost i intervenišu u postjugoslovenskom književnom polju koje je često pod uticajem patrijarhalnih, seksističkih i nacionalističkih obrazaca.
Ida Prester je bila voditeljica programa proglašenja.
Foto Tanja Drobnjak


0 komentara