U Srbiji je u toku uvođenja e-fiskalizacije. Na snazi je prelazni period dok će puna primena biti od 1. maja. Novina je da će funkciju kase uz nove kase imati mobilni telefoni, tableti, računari.
Glavna promena je što se u realnom vremenu, u trenutku izdavanja računa, podaci slivaju na server Poreske uprave.
U Hrvatskoj je sličan model uveden 2013. godine
Ovakvi sistemi omogućavaju prikupljanje mnogo veće količine informacija nego dosadašnji, tehnološki zastareli sistem. Na primer u Srbiji podaci se šalju na 14 dana.
Veći obim i bolji kvalitet informacija olakšava analizom rizika efikasnije usmeravaju poreske kontrole ka najrizičnijim radnjama, umesto posetama „od vrata do vrata“, navodi se u saopštenju NALED-a.
Cilj suzbijanje sive ekonomije
Da je izbegavanje „kucanja“ računa zastupljen oblik sive ekonomije ukazuje visok procenat zatvorenih objekata u Srbiji 2020. – 35 procenata od ukupnog broja kontrolisanih.
Sistem е-fiskalizacije mogao bi značajno da promeni statistiku jer poreskim inspektorima olakšava otkrivanje nepravilnosti.
Šta govore podaci iz Hrvatske koja skoro deceniju ima sličan model?
Smanjili kontrole, a otkrili više nepravilnosti
Prema podacima Porezne uprave te zemlje, u prvoj godini primene novog sistema, u 35.000 sprovedenih nadzora uspeli su da utvrde nepravilnosti kod 17 procenata privrednika.
Do 2019. broj kontrola su smanjili tri puta, ali su neizdavanje računa otkrivali u čak 64 procenata objekata. Dobrim odabirom radnji koje će nadzirati.
Porezna uprava Hrvatske sprovodi kontrole tako što određenom sektoru (npr. pekare, trgovci, taksisti…) najavi da će tokom nedelju dana kontrolisati kako izdaju račune. Iako koriguju svoje ponašanje tokom tih dana, prava kontrola zapravo se odigrala nekoliko nedelja ranije kada isti ti privrednici nisu znali da su pod nadzorom.
Upoređivanjem podataka, inspektori lako otkrivaju razlike u poštovanju obaveza. Takođe, izdavanje računa kontrolišu i direktnim nadzorom u prostorijama obveznika, ali i putem mobilnih uređaja, proverom izdatih računa u realnom vremenu.
Ugostiteljski objekti i trgovine česti prekršioci
Inspektori Poreske uprave Srbije u 2021. privremeno su zatvorili 41 procenata objekata koje su kontrolisali zbog tzv. neevidentiranja prometa preko fiskalnih kasa.
Gotovo polovinu od 1.495 radnji kojima je zabranjen rad usled neizdavanja fiskalnih računa činili su ugostiteljski objekti, oko trećine trgovine, pokazuje izveštaj o radu Sektora za kontrolu PU.
-Analiza NALED-a pokazala je da će uz postojećih 120.000 obveznika, fiskalnu kasu morati da nabavi najmanje 60.000 privrednika, zbog proširenja obuhvata fiskalizacije. To je dodatni izazov za Poresku upravu i njene kapacitete.
Tokom prošle godine na raspolaganju je bilo 1.236 inspektora od sistematizovanih 2.000 mesta, i samo 660 za terenske kontrole. Digitalna fiskalizacija će im pomoći da budu efikasniji. Verujemo da će se neizdavanje računa smanjiti kada nesavesni ugostitelji i trgovci uvide da je teže izbeći evidentiranje prometa – kaže predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a Ivan Miletić.
Najveće koristi od novog sistema fiskalizacije imaće odgovorna privreda jer se efikasnijom kontrolom suzbija nelojalna konkurencija koja neizdavanjem računa stiče nefer prednost i smanjuje promet.
Po 100 evra subvencija za objekat i kasu
-Takođe, veliki benefit imaće i potrošači . Oni će uz pomoć jedinstvenog koda odmah nakon kupovine moći na sajtu Poreske uprave da provere da li im je izdat ispravan fiskalni račun i zaštite svoja prava. Prijavljivanje kršenja propisa je najbolji put za otkrivanje i sankcionisanje sive ekonomije.
Naše poslednje istraživanje pokazalo je da je tek 18 procenata građana spremno da prijavi objekat u kojem ne dobiju fiskalni račun i to želimo da promenimo – ističe Miletić.
Uvođenjem eFiskalizacije, Ministarstvo finansija sprovelo je jednu od ključnih preporuka Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije.
Troškovi prelaska na novi sistem olakšani su zahvaljujući subvenciji u iznosu od 100 evra po prijavljenom objektu i 100 evra po svakoj kasi.
Foto Pixabay
0 komentara