Ugostiteljstvo i turizam u Austriji u velikoj meri zavise od radnika migrantskog porekla. Gotovo polovina zaposlenih u ovoj branši u Austriji su ili sami doseljenici, ili su deca doseljenika, pokazuje istraživanje bečkog Dema instituta. Samo u glavnom gradu Austrije tri četvrtine zaposlenih ima migrantsko poreklo.
Posebno se u gradovima ugostiteljstvo u velikoj meri oslanja na strane radnike. U Beču, Gracu i Lincu zaposleni sa migrantskim poreklom čine oko 73 odsto. U saveznim pokrajinama orijentisanim na turizam, poput Tirola (38%) i Salcburga (44%), pretpostavlja se da je stvarni procenat još veći od navedenih vrednosti, jer sezonski radnici, nisu obuhvaćeni korišćenim podacima.
U Beču 35 odsto zaposlenih u ugostiteljstvu ima austrijsko državljanstvo, od toga su osam odsto naturalizovani državljani. Oko 20 procenata dolazi iz drugih zemalja EU. Nešto manji broj dolazi iz Azije (uključujući Avganistan i Siriju), devet odsto iz balkanskih zemalja koje nisu članice EU, kao i pet procenata sa turskim državljanstvom.
Veliki udeo ljudi sa migrantskim poreklom nisu samo zaposleni, već su i sami vlasnici ugostiteljskih objekata u Beču u dve trećine slučajeva migranti.
Foto Pixabay
0 komentara