U Srbiji najmanje 85% zgrada nije izgrađeno u skladu sa uslovima koji zadovoljavaju energetsku efikasnost. Ovaj podatak se pojavljuje u publikacijama, strategijama i javnim nastupima Ministarstva građevinarstva i Ministarstva energetike već skoro deset godina, a na osnovu istraživanja koja su sprovedena nad postojećim stambenim fondom u ovoj zemlji regiona.
Tema i podatak postaju aktuelni početkom grejne sezone ili kada dođe do naglog povećanja cena energenata u svetu i u Srbiji.
Međutim, ovog leta je ova činjenica postala je aktuelna zbog višestrukih i dugotrajnih talasa ekstremnih temperatura.
Kako su nedavno saopštili meteorolozi, ovog leta, zabeleženi su rekordno visoke temperature i broj “tropskih dana” što je rezultiralo i rekordnom potrošnjom električne energije.
Sistem EPS-a je zbog rashlađivanja prostorija prvi put ove godine, jedan letnji dan imao veću potrošnju struje od najhladnijeg zimskog dana.
Stanovništvo Srbije postepeno postaje svesno činjenice da potreba za energetskom efikasnošću životnog prostora ne prestaje završetkom zime, već se proteže tokom sve toplijih leta, navodi se u saopštenju MIVUS-a.
„Utopljavanje“ fasada, kao jedan od najvažnijih aspekata energetske sanacije porodičnih objekata i zgrada kolektivnog stanovanja, postaje vrlo važno za novčanike i komfor života stanara, kako zimi tako i tokom leta.
Projekti u saradnji sa Ministarstvom energetike
U Srbiji do početka ove decenije nije bilo projekata na državnom nivou sa subvencijama ili povoljnim kreditima kojima bi se stanovništvu pomoglo da energetski sanira svoje kuće, stanove i zajedničke zgrade, osim nekoliko malih projekata podsticaja od strane lokalnih samouprava.
Kao prvi tog tipa, tokom 2021. godine projekat Reforma lokalnih finansija u Srbiji 2 (RELOF2), podržan od strane Vlade Švajcarske, imao je aktivnu ulogu u kreiranju čitavog Programa podsticaja finansiranja energetske efikasnosti na lokalnom nivou, koji je deo mera unapređenja energetske efikasnosti sa kojima je krenulo Ministarstvo rudarstva i energetike:
- 01 FINAL – Model finansiranja EE na lokalu.pdf (lokalnefinansije.co.rs)
- Projekat Reforma lokalnih finansija III u Srbiji (RELOF3) (lokalnefinansije.co.rs)
Ana Jolović, direktorka današnjeg Projekta RELOF3 , rekla je tada da 54 miliona dinara, koliko je država opredelila, nije mnogo, ali da je ideja da se taj iznos iz godine u godinu povećava, ukoliko se u prvoj fazi uspešno sprovede:
-Ideja jeste da se u prvoj godini sprovođenja prijavi manji broj opština, sa već opredeljenim sredstvima za energetsku efikasnost, pravnim osnovom za dodelu sredstava i jasnim programima šta od ponuđenog žele da sprovedu – rekla je ona.
Pošto je poduhvat naišao na izuzetan odziv stanovništva, Ministarstvo energetike je sprovelo potom Program subvencija za povećanje energetske efikasnosti u porodičnim kućama i stanovima i koji je angažovao znatno više sredstava od početnog iznosa.
Tako je do sada, više od 40 hiljada domaćinstava koristilo ove subvencije u 137 opština u Srbiji:
- Treći javni poziv za dodelu sredstava za finansiranje programa energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova koji sprovode jedinice lokalne samouprave kao i gradske opštine -2022- JP 1/22 (mre.gov.rs)
- Subvencije za energetsku efikasnost za građane u 131 lokalnoj samoupravi (mre.gov.rs)
Svetska Banka se priključila Ministarstvu energetike i razvila novi program na istom principu – SURCE (Scaling-Up Residential Clean Energy Project) – Projekat „Čista energija i energetska efikasnost za građane“ (SURCE):
- Projekat „Čista energija i energetska efikasnost za građane“ (SURCE) (mre.gov.rs)
- Kako se prijaviti za subvencije za zamenu stolarije, izolacije, fasade, solarne panele? (mre.gov.rs)
- Development Projects : Scaling-Up Residential Clean Energy (SURCE) Project – P176770 (worldbank.org)
Prema ovom Projektu, Srbija će iskoristiti kreditna sredstva Svetske Banke u iznosu od 50 miliona dolara, država će uložiti još toliko dok će lokalne samouprave obezbediti još 45 miliona dolara subvencija za domaćinstva.
Ukupan iznos zahvata na polju energetske sanacije porodičnih kuća i stanova mogao bi da, kroz ovaj projekat, premaši 250 miliona dolara do 2027. godine, što je poduhvat koji će ostaviti vidljivog traga na stambenom fondu u Srbiji.
Istovremeno, SURCE Projekat, tokom realizacije, pokazuje probleme sa kojima se susreće građevinska industrija i koji će jačati kako projekti energetske sanacije budu učestaliji. Neravnomerna raspoređenost izvođačkih građevinskih firmi širom Srbije ostavlja neke opštine bez mogućnosti da realizuju projekte, sa dugim rokovima čekanja i ograničenim vidovima energetskih sanacija na teritorijama bez ovlašćenih i stručnih izvođača.
Smatra se da će za uspešnost ovog i sličnih, budućih projekata ključne biti koordinacija podrške građevinskim preduzimačima i izvođačima, kao i stanovništvu u okviru podsticaja i jeftinih kredita.
Subvencije i krediti međunarodnih institucija
Takođe, već skoro deset godina na Balkanu postoji projekat Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) – GEFF (Green Economy Financing Facility):
- GEFF Srbija – Dobrodošli na kreditnu liniju za finansiranje zelene ekonomije (ebrdgeff.com)
- Podrška u vidu finansijskih podsticaja – GEFF Srbija (ebrdgeff.com)
- O GEFF-u – GEFF Srbija (ebrdgeff.com)
U nekoliko navrata, EBRD je pokretao GEFF projekte subvencije i kreditiranja energetske efikasnosti u Srbija sa iznosima od oko pet miliona evra po projektu.
Novac za energetsku sanaciju, kredite i subvencije u određenom procentu, koristili su, uglavnom, porodični objekti. Dodeljivanje kredita i bespovratnih sredstava stambenim zajednicama naišlo je na zakonske i organizacione prepreke tako da broj više-porodičnih zgrada koje su se uključile u ovaj projekat još uvek nije značajan.
Evropska banka za obnovu i razvoj je pokrenula prošle godine, zajedno sa Ministarstvom Energetike Srbije, „Energetska sanacija stambenih, više-porodičnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja – Javni ESCO projekat“:
- Započet projekat energetske sanacije stambenih zgrada u 16 gradova i opština u Srbiji (mre.gov.rs)
- Projekat „ Energetska sanacija stambenih, više-porodičnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja – Javni ESCO Projekat“ (mre.gov.rs)
- Program energetske sanacije zgrada Ministarstva energetike i EBRD-a u 16 gradova Srbije – MIVUS
Ovaj projekat ima ambiciozan cilj da se energetska sanacija zgrada koje su priključene na sisteme daljinskog grejanja finansira kroz račune za grejanje u periodu do deset godina. Računi za grejanje bi, u stvari, ostajali isti kao i do sada, dok bi ušteda u troškovima grejanja koju sanirane zgrade ostvaruju, odlazila na plaćanje investicije u energetsku sanaciju zgrade. Umesto da računi za grejanje budu smanjeni nakon rekonstrukcije, razlika u ceni će ostajati toplanama dok se ne isplati novac dodeljen za finansiranje rekonstrukcije.
Ključno za ovaj projekat, koji angažuje 64,5 miliona evra, jeste razvijanje tehnologije obračuna stvarnog utroška za grejanje za svaki stan pojedinačno. S obzirom da tehnologija još nije izabrana, nakon ostvarenog izbora i rangiranja zgrada, Projekat je trenutno u procesu je projektovanja rešenja sanacije za svaku odabranu zgradu prema rang listi.
Prema našim podacima, u procesu usvajanja je još nekoliko projekata te ćemo mi i nastaviti da se bavimo ovom temom u narednom periodu. I na taj način omogućimo više informacija za sve one koji su zainteresovani da dugoročno uštede na budžetu i doprinesu globalnoj i lokalnoj održivosti.
Foto E.Mclean/Unsplash
0 komentara