Izložba Hogshead 733 u galeriji Hestia, u Beogradu do 5.06.
Dvojica umetnika – iz Slovenije i Francuske, jedrilica izrađena od belog hrasta, kao iz vremena pre industrijske revolucije, odredište destilerija viskija u Škotskoj.
Sve što se dešavalo na plovidbi dugoj 733 milje pretočeno je u neobičnu izložbu Hogshead 733.
Multimedijalni umetnički projekat delo je Maksima Bertoa (Maxime Berthou) i Marka Požlepa (Mark Požlep) izrastao iz jedriličarske misije.
Postavka Hogshead 733 govori i o istoriji
Hogshead 733 vodi u stara vremena koja se smatraju izumrlim u našem tehnokratskom dobu, u vremena ljudske radoznalosti i potrage za novim svetom. Želja autora je bila da prikažu i vreme kolonijalizma, pri čemu predstavljene fotografije i kinematografski esej evociraju prizore holandskih morskih pejzaža Zlatnog doba. Uz reč tradicija umetnici projektom ističu i vrednuju veze savremenog doba konzumerizma sa prošlošću, pri čemu možemo, ako se prisetimo Orvelove 1984, shvatiti da je prošlost još važnija od budućnosti.
Ko poznaje prošlost teže je sa njim manipulisati
Jer, čoveka koji poznaje prošlost nije lako nadgledati i kontrolisati. Nemoguće je manipulisati čovekom koji ume nešto da napravi, a ne samo da konzumira.
Kako su nastajali eksponati-fotogarfije i kinematografski esej koji će biti prokazan 26. 06. u Jugoslovenskoj kinoteci?
Od Francuske do Škotske 733 milje
Na plovidbu su krenuli na “Soutien de Famille”, starom ribarskom jedrenjaku iz Bretanje avgusta 2015. iz Treburdena (Trebeurden). Nekoliko meseci kasnije stigli su na odredište, nakon otprilike 733 pređene milje, uplovivši u luku ostrva Ajlej (Islay) u Škotskoj gde se nalazi destilerija viskija Banabejn (Bunnahabhain).
Jedrenjak je napravljen od specifične vrste belog francuskog hrasta kitnjaka iz šume Tronse (Tronçais) i tokom plovidbe odnosno umetničke misije prolazi kroz razne transformacije.
Cilj umetnika je bio da dožive avanturu plovidbe na jedrenjaku od pomenutog materijala jer je upravo to drvo korišćeno za izgradnju ratnih brodova pre industrijske revolucije i pronalaska parne mašine, a kasnije je bilo upotrebljavano za pravljenje buradi za viski.
Hestia za umetnost Balkana, Bliskog Istoka, Latinske Amerike
Galerija i umetnička rezidencija Hestia, domaćin izložbe osnovana je 2017. godine . Cilj rada je uspostavljanje interkulturalnog dijaloga između umetničkih scena koje pripadaju državama Globalnog Juga i koje su često izostavljene iz preovladajućeg umetničkog diskursa. Hestia osim izložbenog prostora organizuje boravak za umetnike na rezidenciji, ima biblioteku čiji naslovi pružaju vredan uvid u stanje savremene umetnosti u regijama kao što su Latinska Amerika, Bliski Istok i Balkan.
0 komentara