Ana Dolovac Šarović ima 28 godina i veliko iskustvo u organskoj proizvodnji. Ljubav prema zemlji stekla je kao dete na dedinom salašu nadomak Futoga. Od 2013. njena porodica bavi se organskim uzgojem voća i organskom proizvodnjom.
Matični sokovi i sušene rolnice iz diplomskog rada
Uz matične organske sokove, prepoznatljivi su po sušenim voćnim rolnicama za koje je Ana osmislila recepturu dok je pisala diplomski rad na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu.
Naredne godine obeležavaju deceniju rada i paleta Dolovac Oraganic je proširena. – Uveli smo sveže i zamrznuto organsko voće, rolnice sa dodacima zlatne make i spiruline. Krenuli smo s linijom organskog kompota i do kraja godine planiramo da zakupimo deo lokala na Ribljoj pijaci u Novom Sadu. Počeli smo da sušimo ogransko povrće i pravimo domaći začin, kaže Ana Dolovac Šarović.
Od osnivanja firme, kako bi porodičnu proizvodnju podigla na viši nivo, odnosno organskoj sirovini produžila rok, Ana je pratila konkurse i programe podrške.


Kao srednjoškolka, kasnije na fakultetu nije bilo teško da s ocem ide na seminare, obuke i sajmove. U prvim godinama aplicirali su za grantove kako bi nabavili opremu i stigli do polica velikih marketa.
Okvir podrške doprineo da kupci saznaju za organske proizvode
Prošle godine bili su finalisti konkursa Okvir podrške koju je 2020. godine pokrenula NLB Grupa u cilju podrške mikro i malim preduzetnicima, a koju u Srbiji spovodi NLB Komercijalna banka.
Uz sve obaveze u voćnjaku, kontaktu s kupcima, prodajnim lancima i najvažnije-kao mama bebe Nikoline, Ana i dalje prati prijave za programe koji mogu doprineti rastu firme i porodičnog gazdinstva.

– Stalno istažujem portale s informacijama o konkursima, subvencijama. Često nam i prijatelji jave nešto. Ne oduzima to puno vremena, iako se tako čini. Treba samo biti ažuran. Svaki, treći, četvrti dan, bukvalno, pred spavanje prelistam sajtove za preduzetnike, s vestima o javnim konkursima, subvencijama i onda vidim da li se negde uklapamo. Tada odlučujemo da ćemo aplicirati, gledamo kako bi nam doprinelo, kaže Ana Dolovac Šarović.
Prošlogodišnji Okvir podrške NLB Komercijalne banke bio je, dodaje, dobar „vetar u leđa“. – Sigurno je doneo novu prepoznatljvost Dolovac organic proizvoda po čitavoj Srbiji.
Najviše se o organskim proizvodima priča u Beogradu, Novom Sadu, Vojvodini. Sada im se sve više javljaju ljudi iz Južne Srbije. -Učestvovanje u Okviru podrške prošle godine , sigurno je imao udeo u tome, kaže Ana.
Nelojalna konkurencija i uvoznički lobi
Smatra da je organsku proizvodnju i dalje potrebno popularisati, ne samo pojedinačne proizvođače već celokupan sistem, pristup.
Organska proizvodnja je sistem održive poljoprivrede koji se temelji na principima najbolje ekološke prakse, očuvanja životne sredine i resursa, upotrebe obnovljivih izvora energije i potrošačima obezbeđuje zdrave proizvode za ishranu.
Članovi vredne porodice Dolovac veruju u to što rade. – Možda kupac ne zna za nas. Nije čuo da ima domaćih organskih proizvođača. Ali, kada saznaju i opredele se setiće se da su videli, negde čuli za Dolovac sokove, rolnice, veruje mlada preduzetnica.
Regionalni konkurs NLB Komercijalne banke
Zato ukazuje na značaj svih podsticajnih projekata, kakav je i regionalni program Okvir podrške. Poziv je otvoren do 22. ovog meseca za lokalne biznise s idejom razvoja održivog poslovanja. https://www.nlbkb.rs/upload/pdf/Pravila_i_Uslovi_OkvirPodrske_2022.pdf
Konkurencija je u Srbiji još uvek mala, jer nema puno organskih proizvođača, a tek su prerađivači u manjii. – Veća konkurencija su proizvođači konvencionalne proizvodnje. Zbog cena. Prisutno je uverenje da sve što je „organsko“ jeste jako skupo. Iako su ponekad cene plodova iz konvencionalne poljoprivrede skuplji od organskih, domaćih.
Domaća organska jabuka tri puta jeftinija od organske uvozne
Kao primer navodi jabuke. Domaća organska jabuka je 250 dinara kilogram. Oraganske jabuke iz uvoza koštaju i do 800 dinara. – Kada kupac vidi tu cenu neće ni razmišljati da li ima, srpskih organskih jabuka koje su tri puta jeftinije. I onda će u korpu staviti brendiranu sortu jabuke konvencionalne proizvodnje, a koje takođe košta kao organska domaća jabuka – 250 dinara.

U porodici Dolovac svi su uključeni u posao. Anin mlađi brat studira ugostiteljsvo i hotelijerstvo pa možda jednog dana otvore restoran organske hrane. – Važna je sloga i podrška. Suprug ima svoj posao, ali me podržava i pomaže kad god treba. Šalim se pa kažem-volontira za Organic.
Dodaje da je bez podrške teško, pogotovo na početku. Ipak, kada bi počinjala opet bi izabrala put organske proljoprivrede. – Nije lako. Najveći su finansijski izazovi.Međutim, sve je lakše kada se voli to što se radi, kaže Ana Dolovac Šarović.
0 komentara