Poslednja dekada avgusta je vreme kada turistički radnici Hrvatske, Crne Gore, Albanije i drugih zemalja regiona počinju sumiranje rezultata aktuelnog leta ’22, iako predstoiji period postsezone.
Na godišnji odmor kreću svi kojima početak školske godine ne diktira životni ritam.
Prema podacima Hrvatske turističke zajednice u osmom mesecu je tradicionalno najveća gužva , boravi više od 1,1 milion turista.
Hrvatska očekuje 11,3 milijarde od turizma
Hrvatska narodna banka objavila je ovih dana projekciju da se može očekivati, do kraja godine, a ostalo je još četiri meseca, viši prihod u turizmu za 800 miliona evra, u odnosu na prepandemijsku 2019. godinu.
Očekivanje je da će turizam doneti Hrvatskoj 11.3 milijarde evra. Pre dve godine taj iznos je bio 10,5 milijarde evra. U prilog tome su podaci o dobroj bukiranosti kapaciteta za kasno leto i poznu jesen.
Crna Gora dobra predsezona i jak avgust
U Crnoj Gori, posle dobre predsezone kojoj su pogodovali dobri meteorološki uslovi, lepo vreme i visoke temperature mora za to doba godine, u petom i šestom mesecu, usledio je vakum tokom same sredine sezone- u sedmom mesecu.
Kako su saopštili iz Nacionalne turističke organizacije Crne Gore sezona u crnogorskim hotelima bolja je i u odnosu na 2019. godinu, a koja je bila rekordna. U avgustu je u crnogorskim hotelima odmaralo oko 13 pocenata više turista u odnosu na isti period prethodne, odnosno sedam odsto više u poređenju sa 2019. godine.
Budva, Ulcinj, Herceg Novi, najposećeniji
U ovoj zemlji tradicionalno na primorju najviše gostiju privuku Budva, Ulcinj i Herceg Novi.
I kontinentalni deo zemlje, planinski centri na severu bili su dobro posećeni. Tamo je zabeležena dvocifrena stopa rasta turista.
-Na Žabljaku odmara 20 odsto više gostiju u odnosu na prethodnu godinu, dok se u Kolašinu beleži 28 odsto više turista nego 2021, kaže Nina Vukčević, portparol NTO Crne Gore.
Broj gostiju, prema poslednjim zvaničnim podacima na budvanskoj rivijeri je 37.860 registrovanih, što je na nivou prošlogodišnjih pokazatelja. U hotelima odmara 16.327 turista. Najbrojni su iz dve zemlje regiona: Srbije i BiH, a slede gosti iz Izraela, Njemačke, Švajcarske, Kazahstana, Turske, Velike Britanije, Francuske, Italije.
U privatnom smještaju je nesto više od 20.500 registrovanih gostiju.
Niže cene u septembru za 30 odsto
Iz TO Budva, nakon upita koji redovno šalju hotelijerima sa područja cjelokupne budvanske rivijere, saopštavaju da će cijene u devetom i desetom mescu biti oko 30 procenata niže u odnosu na pik sezone- jul i avgust. Većina hotelijera u ovom delu crnogorskog primorja planirala posebne akcije za boravak djece u objektima.
Gde turizam ima najveće učešće u BDP?
Crnogorska ekonomija je, kako prenosi portal Landgeist , delove istraživanja Svjetskog savjeta za putovanja i turizam (WTTC), ne samo u regionu već u Evropi u najvećoj meri zavisna od turizma.
Skoro trećinu učešća u BDP ove zemlje dolazi iz ove industrije, odnosno 30,8 posto BDP-a Crne Gore. Udeo sektora turizma u ukupnom BDP-u u Albaniji je 20,3 procenata, BDP-a Hrvatske 24,8 posto, a u Sloveniji 10,8 posto.
Bosna i Hercegovina s 9,7 procenata dok su najmanje „zavisne“ zemlje regiona od turizma -Severna Makedonija i Srbija gde je udeo turizma u BDP-u 6,6 odnosno 5,9 procenata.
Metod istraživanja UN STO
Podaci ovog istrazivanja Svetskog saveta za putovanja i turizam (VTTC) su iz 2019. i obuhvataju i strane i domaće turiste.
Za istraživanje VTTC koristi se metodologija UN STO za definisanje industrije putovanja i turizma. To uključuje doprinos putovanja i turizma uslugama smeštaja, usluge hrane i pića, maloprodaju, usluge prevoza, kulturne, sportske i rekreativne usluge, indirektni doprinos putovanja i turizma su investiciona potrošnja, vladina kolektivna potrošnja za uticaj kupovina od dobavljača, potrošnja direktnih i indirektnih zaposlenih.
Foto Unsplash
0 komentara