Novi savetnik Aerodroma Crne Gore, dolazi iz komšiluka – iz Hrvatske. Kako je sam potvrdio za specijalizovani portal Zamaaero, a preneli ovih dana regionalni mediji, Tonči Peović, nekadašnji direktor aerodroma u Dubrovniku, Zagrebu i na Braču, posle odlaska u mirovnu, nastaviće da se bavi konsultantskim poslom.
A da će biti tema za poslovne razgovore, svakako hoće. I posle nekoliko godina od prvih najava koncesija aerodroma u ovoj zemlji regiona, tema još nije konkretizovana.
O koncesiji dve vazdušne luke u Podgorici i Tivtu, preneli su crnogorski mediji, na godišnjoj konferenciji održanoj poslednjih dana prošle godine, osvrnuo se i Vladan Drašković, izvršni direktor. On je ukazao na aktuelne međunarodne i geostrategijske okolnosti, u okviru kojih bi trebalo razmatrati odluku o budućnosti razvoja Aerodroma Crne Gore.
-Nema sumnje da Aerodromima treba razvoj i pitanje je ko će biti nosilac razvoja. Koncesija je legitiman upravljački model koji je, međutim, posebno rizičan u slučaju Crne Gore. Između ostalog, djeluje da se često povlači pogrešna paralela u pravcu da predaja koncesionaru znači povećanje avio-dostupnosti. Treba dobro izvagati tu odluku i napraviti temeljnu analizu, kaže Drašković.
I aktuelni premijer Dritan Abazović je mesec dana ranije izjavio da koncesioni predlog od pre nekoliko godina nije u skladu s aktuenim prilikama i još važnije – potrebama Crne Gore u ovom momentu. – Možda je 2018, 2019. ili 2020. 100 miliona eura bila jedna cijena, možda je tada bila smislena, mislim da je sada besmislena – rekao je Abazović na konferenciji za novinare na kojoj je govorio o Predlogu zakona o budžetu Crne Gore za 2023.
Zbog toga je stava da bi trebalo tražiti povećanje ukupnih plaćanja prema državi, ili da se ide prema novom koncesionom ugovoru.
Abazović je rekao i da ne zna hoće li odluka o aerodromima biti donijeta u njegovom mandatu, ali da je stava da je cena od 100 miliona apsolutno neprihvatljiva. – Najmanje treba da tražimo duplo, kazao je on.
Prošlu godinu, Aerodromi Crne Gore završili su s prihodima od oko 33 miliona eura, od kojih je operativna dobit bila iznad tri miliona eura.
Promet putnika na oba aerodroma je bio 1.900.000 putnika što je 72 procenta u odnosu na rekordnu i prepandemijsku 2019. godinu.
Foto Unsplash /Unleashed Agency
0 komentara