U narednim godinama, sve više ljudi koristiće električne automobile, smart uređaje i različite sisteme upravljanja energijom u kući za kontrolu potrošnje.
Na individualnom nivou, to će smanjiti račune za struju u domaćinstvima i u društvima doprineti transformaciji energetskog sistema.
Cilj EU ‘minus’ štetnih gasova za 55 procenata do 2030.
Ključnu ulogu u prelasku na obnovljive resurse i ostvarivanju energetske fleksibilnosti igraće inovativna rešenja – distribuirani resursi, data centri i vodonična ekonomija. Upotreba navedenih tehnologija, doprinosi ostvarivanju ciljeva paketa mera „Spremni za 55“ koje je Evropska unija propisala u cilju smanjenja emisije štetnih gasova za 55 odsto do 2030.
Osim toga, motiv je da se do 2050. postigne nulta emisija ugljenika i ograniči globalno zagrevanje na manje od 1,5 stepeni celzijusa u poređenju sa predindustrijskim nivoima.
-Potreba za promenom je očigledna i može se ostvariti uspostavljanjem energetske fleksibilnosti, kaže Aleksandar Vasić, cluster menadžer kompanije Eaton, koja se bavi upravljanjem električnom energijom.
Države da pokažu veću fleksibilnost
Evropa je postavila veliki cilj, ali je državama potrebna veća fleksibilnost kako bi se kreirao dinamični sistem koji se oslanja na obnovljive resurse.
-U 20. veku proizvodnja energije tekla je samo u jednom pravcu – do korisnika. Fleksibilni sistemi su potrebni jer podrazumevaju energiju koja se proizvodi iz više izvora i teče u oba pravca. Njihov dodatni značaj je u tome što omogućuju da se sa manje resursa postignu bolji rezultati. Drugim rečima, dekarbonizacija postaje mnogo jeftinija. Fleksibilnost dolazi u različitim oblicima, a sama preduzeća joj mogu dati veliki doprinos, potencijalno ostvarujući prihod”, ističe Vasić.
I potrošači postaju proizvođači
Dekarbonizacija, digitalizacija i decentralizacija proizvodnje i upravljanja energijom će transformisati način na koji mreža funkcioniše i kako se energija troši. Potrošači će proizvoditi električnu energiju iz sredstava kao što su solarni paneli i toplotne pumpe, zadržavati je u sistemima za skladištenje energije i kupovati je iz mreže za dopunu zalihe kada je potrebno.
Kompanija Eaton svedok tokova energije od 1911.
Kompanija Eaton bavi se upravljanjem energijom od 1911. godine i svedok je transformacije i decentralizacije energije. -Prelazak na električna vozila već proširuje naš svakodnevni odnos sa električnom energijom. U budućnosti će naše zgrade postati energetska čvorišta u kojima skladištimo i digitalno upravljamo električnnom energijom. Digitalna tehnologija će omogućiti da čak i najmanji proizvođači energije učestvuju na energetskim tržištima, pod uslovom da im pravila i propisi to dozvoljavaju, najavljuje blisku budućnost Aleksandar Vasić.
Da bi se postigla energetska fleksibilnost, potrebno je ulagati velika sredstva u distributivnu mrežu (DER). Rast distribuiranih resursa i dvosmerni tok energije mogao bi da transformiše čitavu mrežu.
Energetska tranzicija dešava se u distribuiranom sistemu jer on zamenjuje energente iz tradicionalnih elektrana, čime se smanjuje emisija ugljenika.
Solarni paneli, pametna brojila, skladišta baterija
Uobičajeni primeri DER-a uključuju krovne solarne panele, skladišta baterija, skladištenje toplotne energije, električna vozila i punjače, pametna brojila i tehnologije upravljanja energijom u kući.
-Prelazak na obnovljive izvore energije je neujednačen proces, jer će termoelektrane na ugalj i gas ukloniti delove proizvodnih kapaciteta, dok će istovremeno obim decentralizovanih obnovljivih izvora koji dolazi na tržište biti nepredvidiv, kaže stručnjak kompanije Eaton.
Povezivanje resursa u jedan sistem
Važnu ulogu u smanjenju emisije štetnih gasova igraju i data centri jer omogućuju brzo i efikasno širenje skladišnog kapaciteta uz ispunjavanje ciljeva održivosti.
Data centri imaju jedinice za neprekidno napajanje (UPS) sa velikom baterijom, kao i rezervne generatore koji sve češće koriste obnovljive izvore energije, a sve ređe dizel. Velike količine skladišnog kapaciteta i energije znatno doprinose pouzdanosti sistema i ostvarivanju fleksibilnosti.
Zapravo, energetska tranzicija podrazumeva upravo povezivanje svih resursa u jedan stabilan i održiv sistem“ ističe.
Zašto je važna vodonična ekonomija
Ciljevima dekarbonizacije može se doprineti i razvojem vodonične ekonomije, posebno u sektorima koje nije lako elektrificirati – teška industrija, transport na velike udaljenosti, brodarstvo, avijacija.
-Reč je o tehnologiji koja se oslanja na vodonična goriva koja znatno manje zagađuju okolinu od sadašnjih ugljovodoničkih. Vodonična vozila se već neko vreme proizvode, a naučnici svakodnevno razvijaju nove načine zamene starih fosilnih goriva vodonikom u različitim industrijskim sektorima jer će se time promeniti način funkcionisanja tržišta, zaključuje Vasić.
Region upoznat, malo se preduzima
Države se kreću različitim brzinama dok usvajaju regulative i razvijaju nove pristupe proizvodnji i upravljanju energijom. Region nije stožer promena, ali potreba za adaptacijom sa tehnologijom u centralnoj ulozi je poznata.
0 komentara