U Galeriji Muzeja naivne i marginalne umetnosti 13.05, u Jagodini, Srbija, biće otvorena izložba “Partizanka i Fragonar, kolekcija slika Jovanke Broz” nastala je u saradnji sa Muzejem Jugoslavije i Galerijom Matice Srpske. Autori izložbe su Ana Panić, viši kustos Muzeja Jugoslavije, i Nikola Ivanović, kustos Galerije Matice Srpske.
Izložbu prati izložba haljina i aksesoara preve dame SFRJ koje su bile premijerno izložene u Galeriji RTS-a u okviru izložbe „Jovanka Broz u boji“( 2021.godine), a čiji je kreativni direktor bio modni dizajner Igor Todorović a ko-autorke izložbe modna dizajnerka i kostimografkinja Maja Nedeljković Davidovac i kustoskinja Mirjana Menković.
Izložba “Partizanka i Fragonar. Kolekcija slika Jovanke Broz“ predstavlja 36 dela koja su se tri decenije nalazila u vili koju je Jovanka Broz koristila, nakon smrti svog supruga Josipa Broza, u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75 (nekadašnjem beogrdaskom Bulevaru mira koji se pre toga zvao Bulevar Oktobarske revolucije).
Dr Ivana Bašičević Antić, direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti, povodom izložbe kaže da svaki muzej ima svoj osnovni put, viziju zbog koje je osnovan i misiju koju sprovodi u svom radu.
-” U cilju da proširi svoju publiku, da sa idejama te vizije prodre do što većeg broja ljudi, potrebne su izložbe koje su na određeni način neočekivane i kojom druge institucije predstavljaju svoje vizije kod nas. U ovom slucaju, odlučili smo da ugostimo izložbu „Partizanka i Fragonar“, Muzeja Jugoslavije i Galerije Matice Srpske, koja se dosad pokazala kao veoma interesantna za široku publiku“, kaže ona.
Dr Ivana Bašičević Antić za postavku kaže da otvara nekoliko tema za razmišljanje, počev od ideologije kojom se bavi do rodnog pitanja jer se Jovanka Broz svakako nalazi uvek u senci svog supruga Tita, a gotovo nikad sama u svetlu svojih ličnih odluka i razmišljanja.
-Izložba vrši i osnovnu muzeološku ulogu, a to je upoznavanje publike sa važnim delima jugoslovenske umetnosti poput Miljenka Stančića, Ljube Babića i Vlaha Bukovca. Kako je izložba već prikazana publici u Novom Sadu i Somboru, a videće je u 2024. i beogradska publika, na nama je bilo da omogućimo građanima Jagodine i okruženja istu mogućnost.
Dela u postavci donose dvostruki značaj:to su umetnički predmeti koje publika do sada nije imala priliku da vidi, a s druge ona predstavljaju imaginarni muzej sećanja Jovanke Broz kroz koji se mogu rekonstruisati delovi i detalji njenog života i stvoriti slika vremena u kom je živela.
Bila su deo njenog prostora u kome je živela, te na poseban način današnjoj javnosti objašnjavaju fenomen Jovanke Broz – njenu ličnost i osećaj za umetnost, ali ne i njenu istorijsku ulogu i političku poziciju.
Foto Muzej Jugoslavije
0 komentara