Grad Beč pokreće drugu fazu digitalnog istraživačkog projekta sa kulturnim tokenom.
Smart city aplikacija podstiče ekološko ponašanje u svakodnevnom životu smanjenjem CO2 i nagrađuje besplatnim kulturnim događajem. Time se u gradu na Dunavu povezuje lepo sa korisnim – tradiciju sa inovacijama, zaštitu klime sa stilom života, pionirski duh sa održivošću.
Prva faza testiranja bila je prekinuta zbog pandemije COVID-19.
Već ove jeseni ponovo se u Beču pokreće pilot- istraživačka druga faza jedinstvenog, svetskog, digitalnog projekta koji se oslanja na primenu Motion Tracking-a i Blockchain tehnologije.
Trenutno je obuhvaćeno 2.000 učesnika koji do drugog meseca 2024. godine mogu sakupljati i iskoristiti kulturne tokene.
Kako se prikupljaju kulturni tokeni?
Aplikacija kulturni token beleži pređene udaljenosti i brzine putem Motion Tracking-a. Aplikacija razlikuje između različitih oblika mobilnosti: učesnici koji ostave automobil i pešače, koriste bicikl ili javni prevoz, prikupljaju bonus poene na putu do kulturnog tokena.
Uštedom od 20 kilograma CO2 ekološkim ponašanjem, učesnici dobijaju kulturni token u obliku QR koda koji se može iskoristiti kao ulaznica za kulturne institucije koje učestvuju u projektu.
Kakve podsticaje bi trebalo osmisliti da bi ljudi ekološko ponašanje integrisali u svoj svakodnevni život: zanimljiva aplikacija, jaka zajednica ili kultura kao nagrada? Ova faza upravo istražuju pitanje kako bi se u budućnosti Bečlijama ponudila odgovarajuća opcija.
Austrijski tehnološki institut (AIT) odgovoran je za obradu prikupljenih podataka.
Foto D.Bohmann
0 komentara