Naredne sedmice, 22. i 23.11. u zagrebačkom studiu galeriji KLET biće izloženi radovi modnog dizajn sarajevskog pop-up koncepta Naida, Nadira & Friends, osnovanog s ciljem promoviranja bosanskohercegovačkog održivog dizajna i mode.
U svijetu masovne konzumacije i proizvodnje želja umetnika iz BiH jeste afirmirmacija brendova kojima su ljudi i ekologija u srcu kreacija i koji su na određen način pokretači održive mode u ovoj zemlji regiona.
Svaki komad koji izlazi iz njihovih radionica nosi duboko značenje, od izbora materijala do društvenog utjecaja. Utkana u njihove kreacije, ova značenja će postati zajedničko iskustvo, veza između kreatora, obrtnika koji ga je izradio i kupca.
Tijekom dva dana posetioci će biti u prilici vidjeti i kupiti unikatne komade od pet sarajevskih dizajnera čije kreacije odišu ekspresivnošću i jedinstvenošću kroz bogat asortiman ručno izrađenih odjevnih predmeta i modnih dodataka branda Wooly Rouge, originalnih i unikatnih ruksaka i torbi s potpisom brenda Kao Pao Shu, intrigantnih plisiranih suknji iz ateljea Lejle Hodžić i njenog brenda Mrak te ručno vezenih ilustracija ilustratorice Aleksandre Nine Knežević, osnivačice brenda Nina Mašina i mladog studenta sa sarajevske Akademije likovnih umjetnosti Sashe Mingassona.
Wooly Rouge je brend kroz koji Nadira Škaljić Mingasson, dizajnerica i osnivačica brenda, i pletilje nevladine organizacije UdruŽene predstavljaju rezultat svog desetogodišnjeg kreativnog rada i usavršavanja.
Jedinstvenost brenda Wooly Rouge leži u sinergiji umjetničkog i obrtničkog aspekta. Svaki proizvod odiše skladom, elegancijom i kreativnošću. Ova zajednica plete priče koje nadilaze modu i u kojima svaki bod oslikava autentičnost.
Kao Pao Shu, brend je Naide Begeta, bosanskohercegovačke dizajnerice s međunarodnom karijerom. Svojom strašću za istraživanje teksture i strukture daje život mnogim oblicima funkcionalnih suvremenih torbica i kolekcija odjeće. Sposobnost da primjeni strukturnu i nekonvencionalnu teoriju dizajna na modu temelj je njenog kreativnog procesa, a rezultat su organska dizajnerska djela koja zrače samopouzdanjem i uzbuđenjem, ali i svestranošću i bezvremenošću.
Radovi Aleksandre Nine Knežević, koja stoji iza brenda Nina Mašina, odlikuju se čistom i suvremenom idejom, jednostavno komuniciraju internacionalnim vizualnim jezikom, a predstavljeni su kroz razigranu tipografiju i ilustraciju. U svijet modne kreacije ulazi kroz ručno vezene ilustracije na odjevnim predmetima.
Sasha Mingasson svoj čarobni svijet izražava kroz maštovite i intrigantne crteže koje pletilje prenose slobodnim vezom na majice i majice s kapuljačama. Rezultat tog zajedničkog kreativnog rada su potpuno unikatni komadi i prava umjetnička djela. U vremenu globalne uniformizacije i serijske proizvodnje u modi, Sasha i bosanskohercegovačke pletilje donose nam osvježenje svojom različitosti i slobodom izražaja.
Lejla Hodžić, kustosica, kostimografkinja i dizajnerica s internacionalnom karijerom stoji iza branda Studio Mrak. Svojom odjećom istražuje oblik, manipulira materijalima i stvara zanimljive strukturirane kreacije koje su prvenstveno i izrazito udobne. Odabir materijala i spontanost u modeliranju svakog pojedinačnog komada rezultira u nesvakidašnjim uradcima koji odišu jedinstvenošću.
Pristup dizajniranju i proizvodnji odjeće i modnih dodataka koji naglašava ekološku i socijalnu odgovornost, smanjenje negativnog utjecaja na okolinu i poštivanje radničkih prava podrazumijeva upotrebu ekološki prihvatljivih materijala, smanjenje otpada, reciklažu i ponovnu upotrebu materijala, ali i visoku kvalitetu i dugovječnost odjeće koju kupujete.
0 komentara