Ako ekonomisti, finansijski stručnjaci i predstavnici izvršnih vlasti u zemljama regiona s pažnjom prate analize Bečkog ekonomskog instituta (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche – wiiw), a regionalni mediji redovno prenose njihova saopštenja, to je dobra ilustracija respekta koji Institut ima u regionu.
Ove godine obeležili su pola veka rada, što je bio povod za razgovorom s Ričardom Grivsonom, zamenikom direktora Bečkog ekonomskog instituta o unutrašnjoj organizaciji rada, temama koje danas zaokupljaju pažnju analitičara, ali značaju i izazovima regiona u celokupnoj ekonomskoj slici Starog kontinenta.
Bečki ekonomski institut postoji 50 godina, koliko imate zaposlenih, a koliki je tim bio na početku?
Godine 1974, godinu dana nakon osnivanja krajem 1972, je imao šest naučnih saradnika. U međuvremenu stigli smo do brojke od 25 ekonomista i sedam statističara. Danas zapošljavamo oko 50 saradnika, od kojih mnogi rade skraćeno radno vreme.
Iz kojih su zemalja i sa kojih govornih područja ?
Naši stručnjaci, osim iz Austrije, dolaze iz skoro svih zemalja regiona koji posmatramo; posebno Balkana i zemalja bivšeg SSSR-a, na primer iz Ukrajine i Rusije. Naravno, to je za nas veliko bogatstvo. Te kolege imaju uvid u ekonomski i politički razvoj u njihovim matičnim zemljama, koji neko spolja nikada ne bi mogao da ima. Tome naravno doprinosi i znanje jezika.
Ko je u spoljnoj mreži ekonomskih organizacija, fakulteta, ustanova sa kojima Institut sarađuje?
Najznačajniji protagonisti u Austriji jesu Ministarstvo finansija, Austrijska nacionalna banka, Radnička komora i Grad Beč. Mi naravno u Austriji usko sarađujemo sa svim važnim institutima za ekonomska istraživanja, a naši naučni saradnici iz oblasti ekonomije su predavači na uglednim univerzitetima u Beču i drugim mestima Austrije. Takođe, u CESEE-regionu sarađujemo s institucijama za ekonomska istraživanja i centralnim bankama. Na međunarodnom nivou naši partneri su Evropska komisija, Svetska banka, Međunarodni monetarni fond, EBRD.
Za poslednjih 50 godina slika sveta se značajno promenila. Poslednjih deceniju, dve naročito. Koje su teme danas dominantne?
Osim ekonomskih analiza i prognoza za 23 zemlje srednje, istočne i jugoistočne Evrope, WIIW radi istraživanja iz oblasti makroekonomije, na primer na nivou cele EU – o trgovinskim pitanjima, konkurentnosti, investicijama, procesu evropskih integracija, regionalnom razvoju, tržištu rada, migracijama i raspodeli primanja.
Takođe, sve više moramo da se koncentrišemo na velike aktuelne teme i teme budućnosti: zelenu transformaciju, digitalizaciju i geoekonomiju.
Da li je region SEE izazovan za analizu i koliko su dostupne baze podataka sa ovog područja?
Jugoistočna Evropa ima posebno važnu ulogu u istoriji evropskih integracija. I dok se u ekonomskom smislu sve jače veže za EU, proces pridruživanja najvećeg dela regiona protiče veoma sporo, što sobom nosi jedinstvene izazove. Mi vidimo veliki potencijal u tom regionu, na primer kada je u pitanju zelena transformacija. Međutim, tu su i veliki izazovi kao što je negativni demografski razvoj. Koristimo brojne internacionalne i lokalne baze podataka da prikupimo podatke o regionu koje onda koristimo za naše analize. Srećni smo što imamo pet ekonomista i dva statističara iz Jugoistočne Evrope što nam pravi veoma dobru osnovu za sakupljanje i interpretaciju svih podataka i drugih informacija koje su nam potrebne.
Foto Panda Cam / wiiw
Special thanks to CR
0 komentara