Od država regiona, u Srbiju je prošle godine stiglo najviše stranih direktnih investicija, a na začelju je Bosna i Hercegovina, podaci su novog izveštaja Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj UNCTAD “World Investment Report ” za 2021. godinu, objavljen prošlog meseca.
Srbija privukla 4,5 milijarde dolara
Kako se navodi, Srbija je imala 4,5 milijardi dolara stranih direktnih investicija što je više nego što su imale zajedno sve zemlje regiona.
To je ujedno i veći priliv, za skoro 300 miliona dolara, u odnosu na prepandemijsku 2019. godinu.
Još samo Slovenija više od milijarde dolara
Slovenija je imala 1,5 milijardi dolara stranih ulaganja. Slede ostale zemlje sa značajnije manjim vrednostima.
Crna Gora je privukla 664 miliona dolara, Severna Makedonija 606, Hrvatska, iako članica EU – samo 569 miliona dolara.
Najmanji priliv u BiH ali je i to povećanje u odnosu na 2019.
Najmanji preliv stranih direktnih investicija bilo je protekle godine u Bosni i Hercegovini – nešto preko 500 miliona tačnije 519 miliona dolara. Ipak, vrednost je značajna jer je povećanje za više od 30 procenata u odnosu na 2019. godinu, kada je vrednost investicija u BiH iznosila samo 395 milioa dolara.
Globalni tokovi stranih investicija u krhkom oporavku
U globalnim tokovima, direktne strane investicije su se prošle godine oporavile na nivo pre pandemije, dostigavši vrednost od 1,6 biliona dolara.
Prekogranični poslovi i međunarodno projektno finansiranje bili su motivisani infrastrukturnim podsticajima. Ipak, oporavak grinfild investicija u industriju širom sveta i dalje je slab, posebno u zemljama u razvoju, navodi se u izveštaju.
Projekcije su da će se kako piše “krhki” rast stvarnih, produktivnih investicija najverovatnije zadržati tokom aktuelne 2022.
Najveći negativni uticaj usled trostruke krize izazvane ratom u Ukrajini; destabilizacije lanaca isporuke hranom, goriva i finansijkih tokova imaće zemlje u razvoju.
Obazrive prognoze za tekuću 2022.
Ako se tome dodaju već dugogodišnji izazovi pandemija COVID-19 i klimatski poremećaji procene globalnog rasta za 2022. već su smanjene za jedan procentni poen.
Izveštaj World Investment Report UNCTAD daje pregled ulaganja u ciljeve održivog razvoja i ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama. Takođe, održive finansijske trendove na tržištima kapitala i među institucionalnim investitorima. Ujedno pruža smernice za kreatore politike da prilagode svoje investicione strategije.
Foto
0 komentara