Suveniri su “out”. U modi su doživljaji i iskustva koje putnici žele da “ponesu” s putovanja. Umesto kupovine garderobe, parfema, uređaja akcenat je na bukiranju boljeg smeštaja, rezervacijama večera u restoranima, spa centrima, lokalni izleti, posete fitnes centru ili lokalnoj atrakciji.
U martu ove godine, globalna potrošnja na iskustva bila je veća za 65 procenta, a potrošnja na stvari za 12 procenta u poređenju sa 2019. godinu.
Tradicionalne turističke sile poput Francuske, Italije, Španije i dalje su najpoželjnije među svetskim putnicima. Istovremeno, sve je više novih adresa poput Egipta, Kine, Bliskog Istoka čije lepote otkrivaju svetski putnici. Nemačka i Španija privlače putnike iz Latinske Amerike, USA su sve poželjnija destinacija za globtrotere iz Evope, Saudijska Arabija i Egipat preuzimaju mesto hit destinacija za putnike iz Istočne Evrope i Afrike.
Posle pandemije izazvane virusom covid 19 jednako se bukiraju i elektronskim načinom plaćanja karticama organizuju poslovna i putovanja za odmor – u najkraćem su trendovi industrije putovanja uočeni u novom istraživanju Mastercard Ekonomskog instituta.
Već tradicionalno ova kompanija analizirala je navike potrošača u odnosu na prethodne godine navike i ponašanje potrošaka na putovanjima.
-U prvoj punoj godini nesputanog putovanja od početka pandemije, potrošači se ponašaju u skladu s jačom željom da istraže nove lokacije, povežu se s prijateljima i porodicom, akumuliraju iskustva kako bi nadoknadili izgubljeno vreme, kaže Briklin Dvajer, glavni ekonomista kompanije Mastercard i šef Ekonomskog instituta Mastercard.
Primera radi, turisti su samo u martu ove godine u Španiji potrošili 111 procenata više novca na iskustva u odnosu na stvari (odeća, suveniri) u odnosu na isti mesec 2022.
Potrošnja orijentisana na iskustvo raste tamo gde su prestale blokade zbog pandemije. Međutim, kineski turisti se ne odriču lako tradicije. Oni i dalje beleže prekomerni indeks potrošnje luksuzne robe, u poređenju sa drugim turistima.
Putnici danas žele novo i prijatno iskustvo od trenutka kada rezervišu avionsku kartu do momenta kada zakorače na novu lokaciju, a kompanije koje to prate u boljoj su poziciji da uspostave duže i vrednije odnose sa svojim potrošačima.
Mastercard je posvećen pomaganju globalnom turističkom sektoru da se oporavi i poželi dobrodošlicu putnicima kroz niz usluga, od analize tržišta i uvida u visokofrekventne podatke koji pomažu da se razumeju promene potrošačkih trendova, do marketinških rešenja i strategija angažovanja potrošača, koje podstiču lojalnost brendu i maksimiziraju rezervacije.
Analizom je uočeno da i poslovna i putovanja u vreme odmora rastu istim tempom. Korporativne rezervacije letova sustigle su one u slobodno vreme.
Očekuje se da povratak Kine u režim slobodnog kretanja, posle pandemijskog zaključavanja, doprinese razvoju kako globalnom tako i azijsko-pacifičkoj regiji u turizmu.
Aerodrom u Istanbulu
Ekonomije u azijsko-pacifičkom regionu imaju očigledne koristi od otvaranja Kine, imajući u vidu njihovu snažnu povezanost sa međunarodnom trgovinom, turizam i geografsku blizinu. Ostale zemlje za koje se očekuje da će imati koristi su severna Evropa, Nemačka i Francuska kao i Brazil; kod njih bi moglo da dođe do povećanje izvoza u Kinu, kako se ekonomija oporavlja.
Nemačka i Španija postaju sve popularnije za latinoameričke putnike. Saudijska Arabija i Egipat postale su popularne destinacije za putnike iz Istočne Evrope, sa Bliskog Istoka i iz Afrike. SAD, koje su 2022. godine bile peta najpopularnija destinacija za putnike iz Evrope, sada su dosplene na mesto broj tri.
Turisti su u Španiji potrošili čak 111% više na iskustva u martu 2023, u odnosu na 2022.
Foto G.C.Marino /Unsplash
0 komentara