Vlade Crne Gore i Albanije snosiće jednake troškove, po 50 procenta, izgradnje budućeg mosta preko reke Bojane.
U saopštenju nakon zajedničke sednice održane krajem februara navodi se da su obe zemlje “saglasne da sufinansiraju troškove izgradnje mosta” koji će graditi na lokaciji kod Ulcinja u Crnoj Gori i Velipolje u Albaniji, a koji se odnose na sve troškove izgradnje, nadzora i dugih usluga povezanih sa realizacijom projekta.
Za sada nije precizirana vrednost projekta niti datum početka izgradnje.
Mediji iz ove dve zemlje regiona ranije su objavljivali da bi most trebalo da bude izgrađen do 2024. godine u dužini od 310 metara.
Nova veza između leve i desne obale reke Bojane koja se uliva u Jadransko more, skratila bi rastojanje sa sadašnjih 70 kilometara na nekoliko kilometara od najjužnije crnogorske opštinie Ulcinj do albanskog takođe turističkog mesta Velipolje – na samo nekoliko kilometara
Ideja mosta je prvi put izložena tokom Samita „Otvoreni Balkan“ u Ohridu prošlog leta.
Za sada se kao lokacija mosta navode lokacije u naseljima Sveti Nikola u Ulcinju i Puljaj iznad Velipolja; da će imati dve kolovozne trake širine nešto manje od četiri metra, trotoare i biciklističke staze.
Prosečna visina mosta u odnosu na najviši nivo vode iznosiće oko 10 metara.
Tačna vrednost izgradnje mosta znaće se nakon kompletitiranja projektne dokumentacije.
Prema projektu, most preko reke Bojane povezivaće naselja Sveti Nikola u Ulcinju i Puljaj iznad Velipolja. odnosno iznad dvokrakog rukavc Bojane koj formira turističko naselje Adu Bojanu u Crnoj Gori.
Kako piše na sajtu Vlade Crne Gore , izradu projekta finansirala je Albanska strana posredstvom Albanskog razvojnog fonda (ADF). Prije postupaka nabavke za realizaciju, crnogorska strana treba dati saglasnost na postojeću projektnu dokumentaciju. Glavni projekat će biti stavljen na raspolaganje Agencije za implementaciju. Strane su saglasne da sufinansiraju izgradnju mosta tako što će svaka strana finansirati 50 procenta izgradnje, uključujući ukupne troškove izgradnje, nadzora i dugih usluga povezanih sa realizacijom projekta.
Agencija za implementaciju vrši reviziju projekta, prati procedure nabavke, pribavlja sve potrebne dozvole za izradu i realizaciju Projekta, izgradnju, nadzor, potvrđivanje radova, primopredaju. Troškove u vezi sa izdavanjem potrebnih dozvola, eksproprijacijom, drugim administrativnim taksama, operativnim troškovima i drugim neophodnim troškovima, svaka strana snosi posredstvom relevantnih nadležnih organa u skladu sa zakonskim propisima na snazi u obje zemlje.
Foto Vlada Crne Gore/Screenshot
0 komentara