U Sarajevu je u toku 11. dvodnevni Sarajevo Business Forum (SBF). Prisustvuje skoro 1.500 domaćih, regionalnih i svetskih predstavnika vlada, ministarstava i poslovnih ljudi iz 40 država.
Posle dve godine pauze, zbog covid 19, prijavljen je rekordan broj projekata.
Nakon jučerašnje poslovno-investicijske konferencije i panel razgovora, za danas su zakazane projektne prezentacije, skoro 300 i B2B sastanci.
Tema ovogodišnjeg SBF je „Nearshoring – perspektiva za region“, mogućnosti relociranja proizvodnih kapaciteta evropskih kompanija u BiH i zemlje regiona.
Nagrade Sarajevo Business Bridge Awards
Tradicionalo prvog dana dodijeljene su nagrade „Sarajevo Business Bridge Awards“ kompanijama i pojedincima koji su poslovanjem, inovativnim idejama i zapošljavanjem mladih doprinijeli razvoju poduzetništva, održivog razvoja i investicijske klime u regiji.
U kategoriji New Business of the Year – pobjednik je Porto Montenegro – Boka Place. Nagrada Business of the Year dodijeljena je Ministry of Programming, a Lasta Čapljina je izabrana za Business Move of the Year.
Social impact Award – pripala je Filantropskom forumu.
Investment of the Year – je komapnija Eastern Mining.
Jusuf Nurkić, proglašen je BH brand ambassadorom.
Most tržišta Evrope i Azije
Forum su otvorili Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Uprave Bosna Bank International Alek Bakalović.
Željko Komšić je iskazao potrebu političke i poslovne saradnje zemalja regiona.
-Cijeli region mora nadići iracionalne političke težnje destabilizacije i okrenuti se prema budućnosti. Put koji se jedino nameće je put regionalne saradnje, kako bismo došli na put Evropske unije. Vjerujem da ovaj region može biti most između velikih tržišta Evrope i Azije. Na zajedničkom regionalnom tržištu već imamo i zajedničke institucije. Pozivam investitore da zajedno sa institucijama učestvujemo u energetskoj tranziciji “ kazao je Komšić u uvodnom obraćanju.
Potreba za know-how i stranim tržištima
Tokom pozdravnog govora, Alek Bakalović je istakao da domaći privrednici trebaju know-how i pristup stranim tržištima.
-Jedna od mogućnosti koju smo identificirali kao priliku je koncept “Nerashoringa”. Za velike investitore smo kao investicijska destinacija zanimljivi isključivo kao regija, jer su pojedinačne države premale da bismo ih posmatrali kao zasebna tržišta. Stoga je ekonomsko uvezivanje i dalje najefikasnije rješenje za našu regiju. Moramo iskoristiti SBF kako bismo učili jedni od drugih i istraživali prilike za zajedničke projekte, koje bismo mogli iskoristiti za privlačenje dodatnih ulaganja. Naš cilj je da SBF bude izvor novih projekata i novih političkih i poslovnih odnosa koji će to omogućiti. Pozivam sve učesnike da se ujedine u istom cilju – jačanja saradnje i iskorištavanja komparativnih prednosti svake zemlje radi bolje budućnosti u jugoistočnoj Evropi, izjavio je Bakalović.
Pahor: za BiH kanditatski EU status bez preduslova
Prvog dana Foruma govorio je i predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor koji je još jednom naglasio bitnost zajedničke saradnje zemalja Jugoistočne Evrope.
-Dobro je diskutovati o poslovnim prilikama u BiH. Ovo je dokazano uspješan forum za diskusiju o investicijama, te saradnju u regionu. Uslov za procvat Zapadnog Balkana je ekonomska stabilnost, a na političkim liderima je zadatak da se zemlja konstruktivno organizuje i da se kreiraju prilike za investicije. Uvjeren sam da je Evropska unija odgovor za sva pitanja koja imamo u Bosni i Hercegovini, ali i zemljama na Zapadnom Balkanu. EU nudi stabilnost i sigurnost. Smatram da BiH treba da dobije kanditatski status bez preduslova, a nakon toga da vlasti BiH ispunjavaju svih 14 preduslova za pristupanje EU. Predstoji puno posla, ali je ovo izvodivo i realno, te postoji politička volja u Briselu. Znam da je ovo hrabar potez, izlazi iz okvira ustaljene dinamike, ali je ovo moj poziv EU i liderima ove zemlje.“, izjavio je predsjednik Slovenije Borut Pahor.
Ministar trgovine Turske za nearshoring
Mehmet Muş, ministar trgovine Republike Turske je istakao važnost koncepta „nearshoringa“ za područje Balkana, ističući regionalno partnersvo zemalja regiona, jer je Balkan blizak i Zapadu, ali i Aziji i zemljama Bliskog Istoka.
Rast razmene regiona i Švicarske 20 procenata
Na tematskom panelu „Ekonomski oporavak nakon COVID-a – prilike za zaokret?“ u ime Vlade Švicarske govorio je Erwin Bollinger, voditelj odjela za bilateralne ekonomske odnose. On je istakao bitnost jačanja veze Švicarske i zemalja Zapadnog Balkana, u kontekstu trgovinskih razmjera i obostranim investicijama.
-Razmjena Švicarske i zemalja Balkana, uprkos pandemiji, porasla je za 20 procenata u periodu 2019. i 2021. Ovo je ohrabrujući signal, te je sve veći broj investicija ka Zapadnom Balkanu i sve veći broj proizvoda sa Zapadnog Balkana se uvozi u Švicarsku.
Izazov inflacije uzrokovane nizom faktora
Sandrine Friscia, predstavnica Evropske investicione banke za BiH i Crnu Goru je rekla kako je zabilježen porast BDP-a na Zapadnom Balkanu, ali da inflacija, uzrokovana nizom faktora, i dalje raste.
-U svim zemljama su cijene hrane porasle. Došlo je do poremećaja i u trgovinskoj razmjeni i novim investicijama. Zapadni Balkan se suočava sa novim izazovima, te se moraju poduzeti mjere u energetskom sektoru. Ipak, privreda je zabilježila porast od 7,1 procenata, a BiH ima nizak javni dug. Prema MMF-u očekuje se rast BDP-a narednih godina. Ubrzanje reformi i dobijanje statusa kandidata u EU će privući nove investicije. S krizama dolaze i prilike za jačanje veza u regionu. Spremni smo pomagati Bosni i Hercegovini u digitalnoj transformaciji i izvorima obnovljive energije.“, kazala je Friscia.
www.sarajevobusinessforum.com
0 komentara