Kompanija McDonald’s Srbija obeležava dve decenije uspešne saradnje na projektu „Integracija osoba sa intelektualnim teškoćama u socijalnu sredinu“ koji realizuje u saradnji sa organizacijom Kreativno edukativni centar (KEC).
Na proslavi jubileja, u restoranu na Terazijama, u Beogradu, čulo se da je tokom prethodnih 20 godina kroz ovaj važan, inkluzivni program prošlo skoro 100 osoba.
-Veoma smo srećni i zadovoljni što smo bili prva kompanija u Srbiji koja je zajedno sa našim partnerima iz KEC-a, prepoznala i pokrenula izuzetno važnu temu-inkluziju mladih osoba sa intelektualnim teškoćama u društvo.
Od 2004. kada je započet cilj je bio da se ovim divnim, mladim ljudima omogući da ostvare svoje ljudsko pravo na rad i aktivan život u zajednici, rekla je Desanka Landauer, direktorka marketinga u McDonald’s Srbija.
Ona je podsetila da je uz logističku podršku Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, pre 20 godina 12 osoba bilo radno angažovano u dva McDonald’s restorana.
Saradnja je vremenom unapređivana, svake godine, i danas osobe sa intelektualnim teškoćama jesu uključene u kolektive sedam McDonald’s Srbija restorana.
Prethodne dve decenije saradnje McDonald’s i KEC imala je različite oblike; realizovani su mnogi događaji, poput obeležavanja Svetskog dana deteta (20.11 ustanovljen od strane Generalne skupštine UN-a.) Tog datuma U McDonald’s restoranu Bezistan, pod sloganom „Svi smo mi isti“, uz podršku mnogih javnih ličnosti, skretala se pažnja javnosti na postojanje, potrebe, želje i mogućnosti građana i njihovih porodica, koji su do tada bili isključeni.
-Kreativno edukativni centar za osobe sa intelektualnim teškoćama (KEC) veruje u ideju da je svako ljudsko biće jedinstveno i dragoceno za zajednicu u kojoj živi i da joj doprinosi znanjem, radom, umećem ili samim svojim postojanjem. Zato smo i osmislili ovaj program i veliku zahvalnost dugujemo upravi McDonald’s restorana, koja je 2004. godine, prva u Beogradu prepoznala potrebe i značaj inkluzije, kroz radno angažovanje. Od 12 korisnika koji su počeli da rade u 2 restorana, tokom 20 godina kroz program je prošlo blizu 100 osoba u sedam restorana“ istakla je Margareta Greta Kecman, predsednica Upravnog odbora.
Savez MNRO Srbije okuplja 50 udruženja članica iz cele Srbije, čiji je zajednički cilj unapređenje prava i položaja osoba sa intelektualnim invaliditetom.
-Veoma sam ponosna na Udruženje KEC, koje je, pored mnogih aktivnosti koje je realizovalo na ostvarenju zajedničkog cilja, pre 20 godina pokrenulo veoma važan segment na unapređenju kvaliteta života naših korisnika, a to je pravo na rad, zapošljavanje i radno angažovanje. Drago nam je što smo imali mogućnost da podržimo saradnju KEC-a i McDonald’s-a i što danas vidimo rezultate, a to su zaposlene osobe sa intelektualnim invaliditetom, što predstavlja vrhunac podrške, kroz rad naših udruženja koje vodi ka kvalitetnom samostalnom životu u zajednici“ rekla je Marijana Taranović Todorović, sekretar Saveza MNRO Srbije.
Na konferenciji su govorili i Slavica Milojević iz Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, Igor Raičević iz Gradskog sekretarijata za obrazovanje.
Slavica Živković čija kćerka Maja od 2004. radi u Meku u okviru ovog programa govorila je o osećaju roditelja i značaju za celu porodicu kada deca sa intelektualnim teškoćama dobiju šansu da iskažu svoje mogućnosti.
– Za roditelje je jako važno da deca imaju radnu obavezu i što su prihvaćeni u društvu.
Anica Klepo, radno angžovana u okviru KEC i McDonald’s programa od 2004. je rekla koliko su svi srećni što imaju priliku da rade i druže se.
Članovi KEC-a, osobe sa intelektualnim teškoćama letovali su svake godine u Bogovađi zahvaljujući finansijskoj podršci McDonald’s-a. Ipak,najvažniji poklon koji im je Mek obezbedio je mogućnost da budu prisutni u McDonald’s restoranima na svojim radnim mestima.
0 komentara