Uz sve poslovne obaveze i privatna interesovanja, kalendar Andree Ćirić (27) ispunjen je dobrim delima. Dobitnica Virtus nagrade za mlade filantrope za 2023, pre četiri godine prvi put je organizovala žurku sa višim ciljem, za svoj rođendan. Od tada, svesrdno je angažovana u akcijama pomaganja onima kojima je pomoć neophodna.
Sa prijateljima, kolegama iz IT kompanije u kojoj radi i nekadašnjim kolegama sa fakulteta kreira i realizuje različite ideje za opšte dobro. Posle dve humanitarne rođendanske žurke, ove godine, ipak, odlučila se na malu pauzu.
– Bili smo fokusirani na sakupljanje novca za lečenje jednog kolege u inostranstvu. Razmišljala sam – da ne dosadim prijateljima, kaže uz osmeh.
Na svečanosti dodele Virtus nagrada koje Trag fondacija već 17 godina dodeljuje kompanijama i pojedincima za ostvarene ideje koje doprinose postizanju pozitivnih promena i širenju filantropije, podsetili smo se prvih filantropskih koraka mlade Kraljevčanke.
Za svoj 23. rođendan, tada studentkinja, pozvala je drugove i drugarice da umesto poklona doniraju novac u humanitarne svrhe. Od prikupljene svote kupljen je medicinski uređaj za odeljenje pedijatrije u kraljevačkoj bolnici.
– Sve se dešavalo u vreme pandemije. Sećam se, čim sam rekla društvu šta planiram, svi su se oduševili. Zvali su i pitali kako da se uključe. Dve drugarice su puštale muziku, drugari su čuvali kutiju za novac. Jeste bila moja inicijativa, ali ništa ne bismo postigli da se nije stvorila “vojska” dobrih ljudi.
Prvobitno je trebalo da se od novca kupe stvari za decu iz beogradskog Svratišta. Međutim, pandemija je izmenila plan.
Andrea je kontaktirala dr Srđana Vukašinovića, načelnika pedijatrije iz rodnog grada i novac je preusmeren za medicinski aparat.
Od studentskih dana je, zajedno sa kolegama, volonterka u Naučno – inženjerskom centru „PFE”.
-Kroz ovu organizaciju obezbeđujemo besplatne radionice za srednjoškolce, ne samo iz Srbije, već i iz regiona. Pružamo im priliku da se uključe u projekte inženjerstva i tehničkih nauka. Predavači i mentori su studenti tehničkih fakulteta koji su nekada bili polaznici programa za talente, stručnjaci iz kompanija i profesori sa fakulteta. Radionice traju od tri do 14 dana i održavaju se u Tršiću.
Drugu rođendansku žurku napravila je prošle godine, a sakupljen novac ovoga puta je doniran kraljevačkom Udruženju „Autizam“.
Da su je drugarice predložile za laureata Virtus nagrade, Andrea nije znala.
-Kad su me pozvali iz Trag fondacije sa informacijom da sam ušla u izbor kategorije za mlade filantrope, jako sam se iznenadila. Posle su mi drugarice sve rekle. Zato mi, osim same nagrade, mnogo znači to što su prijatelji prepoznali važnost ovoga što radim.
Njenim zabavama priključili su se poznanici čiji su rođendani u istom mesecu. Osim zajedničkog slavlja, tako se sakupi i više novca.
Prilikom izbora profesionalne karijere, kaže Andrea, mnogo je razmišljala gde će pronaći svoje mesto kada diplomira. – Na poslu provodite vreme, na primer, od devet do pet. Važno je da mi vreme prođe tako što ću na kraju dana biti zadovoljna, da budem okružena i da radim sa ljudima koji dele iste vrednosti kao i ja.
U kompaniji Htec lako se uklopila. Iako imaju više od 2.000 zaposlenih, bez posebnog odeljenja za koordiniranje filantropskih akcija, kolege su, takođe, inicijatori dobrih dela.
Kroz neformalnu priču i druženje, s lakoćom i elanom se angažuju. Andrea pominje neke od akcija: sa IFMSA – Udruženjem studenata medicine obezbeđuju novogodišnje paketiće za decu u bolnicama širom Srbije; redovno sakupljaju garderobu za socijalno ugrožene; na Adi Ciganliji su organizovali humanitarni golf turnir za lečenje kolege u inostranstvu…
Optimista je i uverena da se ideje i akcije dobročinstva lako mogu umnožiti. – Potrebno je decu od najranijeg uzrasta učiti da usvajaju pozitivne vrednosti. Omogućiti im da se uključe u nešto što za krajni rezultat ima pomoć nekome. Davati im što je moguće više takvih primera. Ja sam mnogo naučila od mame i tate. Takođe, sećam se da sam tokom školovanja u Kraljevu uvek mogla da se uključim u besplatnu radionicu; iz književnosti, scenskog govora, stripoteke. Odrasli su nas podsticali da učestvujemo. Sve ovo što sada radim – videla sam od nekoga. Kako sam odrastala, shvatala sam važnost dobrih dela. Ne samo zbog ličnog osećaja ispunjenosti, već opšteg dobra i prilike da postanemo dobar primer mlađima od nas, ističe Andrea Ćirić.
Uverena je da ima i lepih stvari u našem društvu, ali da su nepravedno skrajnute.
-Većina sadržaja na društvenim mrežama i u medijima danas jesu ružne stvari koje nisu za isticanje. Ali, nije istina da nema dobrog sadržaja – i sada, u ovom trenutku, neko negde organizuje neku, na primer, radionicu ili kurs. Potrebno je da se o tome više govori i da se deca i mladi usmeravaju. To je sada naša odgovornost. Trag fondacija već 17 godina kroz VIRTUS nagradu odaje priznanje onima koji čine dobro u zajednici i za zajednicu, šireći na taj način ideju da dobra dela imaju moć inspiracije za nova dobročinstva.
Foto Trag fondacija i lična arhiva
0 komentara