Andrija Čolak: U Hrvatskoj potencijal razvoja 300 franšiza (ekskluzivno)

Biznis u regionu

03.05.2024.

Andrija Čolak je Riječanin iza koga je skoro dve decenije u preduzetničkim vodama i franšiznog poslovanja. Školovao se u Kanadi, a 2009. godine je u domovini pokrenuo sa prijateljem brend brze hrane Surf’n’Fries. Koncept vrućih krompirića u inovativnoj ambalaži – za ljude u pokretu, brzo se kao franšiza proširio iz Hrvatske na više od 20 država sveta. Čolak je bio u timovima novih projekata u različitim industrijama i sa bogatim iskustvom postao jedan od globalnih, cenjenih govornika i mentora. Krajem prošle godine pokrenuo je Franšiznu burzu, tržišni prostor za franšize. 

Između dva poslovna putovanja odgovorio je na pitanja u vezi sa potencijalom i preprekama franšiznog poslovanja u Hrvatskoj i regionu, za sajt Biznis u regionu.  

Da li su franšize jak izvozni “adut” Hrvatske?

Franšiziranje u Hrvatskoj pokazuje ogroman potencijal za postati izvozni adut, budući da je relativno malo tržište. Internacionalizacija poslovanja kroz franšizni model omogućuje mikro i malim brandovima da se šire i skaliraju. Konkretni primjeri poput Surf’n’Fries i Muzeja Iluzija pokazuju kako se iz lokalnih koncepta mogu stvoriti međunarodni lanci. U Hrvatskoj je franšizno poslovanje u posljednjih nekoliko godina znatno poraslo, s potencijalom da razvijemo preko 200-300 domaćih franšiza koje bi mogle postati izvozne. Na primjeru Novog Zelanda, gdje franšize generiraju ekvivalent od 37 milijardi dolara ili 14% njihovog BDP-a, vidimo koliko franšizno poslovanje može biti značajno.

Kakvo je trenutno stanje na Franšiznoj berzi koju ste kao marketplace pokrenuli krajem 2023?

Trenutno je izlistano oko 20 franšiza iz Hrvatske. Predviđa se rast na više od  30 franšiza tokom 2024. Ponuda obuhvaća razne sektore, od mikro franšiza i izdavača, preko F&B industrije, do retaila i zabave. F&B koncepti privlače najviše interesa zbog svoje razumljivosti i financijske dostupnosti. Očekujemo kontinuirani rast interesa i proširenje ponude na Franšiznoj Burzi.

Da li se u regionu dovoljno koristi ovaj model?

Naša franšizna industrija, iako pokazuje znatne znakove rasta u posljednjih pet godina, još je u svojim ranih fazama razvoja. Kao konzultanti u CFCG, specijalizirani za pomoć brandovima u postavljanju i uvođenju franšiznog poslovanja, primjećujemo mnoge obećavajuće i franšizabilne koncepte diljem regije. Već smo surađivali s inovativnim idejama iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije, gdje smo vidjeli kako lokalni koncepti imaju potencijal prerasti u regionalne i međunarodne franšize.

Zaista bi bilo šteta vidjeti kako izvrsni koncepti ostaju ograničeni na jednu lokaciju i s vremenom gube na relevantnosti i zaradi kada prođe trenutni trend. Franšiziranje nudi priliku da se takvi koncepti ne samo održe, već i procvatu. Kada koncept pogodi „sweet spot“ na tržištu, pravi je trenutak za širenje kroz franšiziranje. To pomaže  ne samo u skaliranju poslovanja, već i u održavanju relevancije i konkurentnosti na tržištu. Pozivam regionalne vlasnike tvrtki da razmisle o mogućnostima. Franšiziranje nije samo prilika za rast; to je strategija koja može transformirati lokalni uspjeh u široko prepoznatljiv brend. Sanjati veće snove nije idealistički pogled, već praktičan pristup u svijetu poslovanja koji može dovesti do stvarnog, održivog rasta i inovacija.

Koja je najuspešnija hrvatska franšiza?

Muzej Iluzija stoji kao izvanredan primjer uspjeha hrvatskih franšiza, ne samo zbog svoje sposobnosti širenja na gotovo 50 lokacija širom svijeta, već i zbog privlačenja kapitala od strane Private Equity fonda. Ovo je izuzetan uspjeh koji demonstrira kako inovativni i privlačni koncepti mogu privući ozbiljne investicije i postići globalnu prepoznatljivost.

Thinker Labs, također, predstavlja primjer uspješne internacionalizacije, s impresivnim brojem od skoro 100 franšiznih objekata. Njihova sposobnost širenja na globalnoj razini ilustrira kako se kreativni i tehnološki orijentirani koncepti mogu skalirati izvan granica izvornog tržišta.

U sektoru hrane i pića, primjeri kao što su Fish Delish i Tunaholic pokazuju kako F&B koncepti mogu uspješno proširiti franšizno poslovanje. Fish Delish se ističe objektom u New Jersey-u, pokazujući sposobnost da zadovolji ukuse i na međunarodnom tržištu, dok Tunaholic također održava snažnu mrežu s više od 10 franšiznih objekata.

Kids Escape Room je još jedan primjer franšize koja je prešla lokalne granice, s više od 10 franšiza i potpisujući Master Franšizne ugovore. Ova dinamika pokazuje kako se zabavni koncepti mogu prilagoditi i primijeniti u različitim kulturološkim kontekstima. Koncept „musica by Lana Marasović“, koji se bavi edukacijom o glazbi za djecu, također raste čime se dokazuje kako edukativni programi mogu biti uspješno replicirani i kako postoji stalna potražnja za kvalitetnim obrazovnim sadržajem za najmlađe.

Senzogym, se bavi razvojem motoričkih sposobnosti kod novorođenčadi i male djece, također, ima više od 10 franšiza i prima internacionalne upite. Svaki od ovih primjera pokazuje impresivan rast i prilagodljivost u različitim sektorima, unatoč izazovima koji su nastali tijekom pandemije. Ovo je fenomenalno za vidjeti, jer potvrđuje snagu i vitalnost franšiznog modela poslovanja u Hrvatskoj i šire.

Gde vidite potencijal, a gde prepreke?

S velikim optimizmom pratim razvoj franšiznog tržišta u našoj regiji. Angažirano pružam korisne informacije i podršku kako bih pomogao svima koji su zainteresirani za ovu dinamičnu oblast. Uvjeren sam da će, slijedeći primjer Hrvatske, regija uskoro postati vodeća franšizna destinacija u ovom dijelu Europe. S obzirom na trenutne trendove i rast koji smo već zabilježili, predviđam da će se razviti još nekoliko stotina franšiznih koncepata. Vidim i razvoj specijaliziranih grupacija koje će upravljati kupnjom i razvojem franšiza, djelujući kao multi-brand vlasnici. Ove grupacije će preuzimati različite teritorije i razvijati mješovite portfelje franšiznih brandova. Kroz njihov rad, razvijat će se specifična znanja i metode za efikasno upravljanje i ekspanziju franšiza, prilagođavajući strategije specifičnostima lokalnih tržišta. Očekujem i nastanak sekundarnog tržišta za franšize, gdje će se ponuditi mogućnost takozvanog „franchise resale“ – preprodaje uhodanih franšiza, što će dodatno dinamizirati tržište i omogućiti brže prilagodbe promjenama u potražnji.

Vjerujem, također, da će financijski sektor prepoznati rastući potencijal franšiziranja. Banke bi mogle uvesti specijalizirane financijske proizvode namijenjene za financiranje kupovine franšiza. Također, očekujem da će venture capital i private equity fondovi sve više ulagati u franšizni sektor.

Uz ovakve trendove, regija ima sve pretpostavke da postane bogato, integrirano tržište koje pruža robustne prilike za rast i razvoj. To je uzbudljiva vizija za sve nas u franšiznoj industriji, a posebno za poduzetnike koji teže ostvariti svoje poslovne ambicije kroz ove modele. Pozivam sve zainteresirane da razmotre mogućnosti koje franšiziranje nudi, kako bi zajedno gradili jače i otpornije poslovne strukture u našoj regiji.

U koliko zemalja je Surf‘n‘fries i kad ste pojeli porciju?

Surf’n’Fries je zaista imao zanimljivo putovanje kroz posljednjih 15 godina, šireći svoje djelovanje na preko 20 zemalja svijeta. Nažalost, kao i mnogi drugi, naišli smo na velike izazove za vrijeme pandemije. S obzirom na to da su mnoge naše franšize bile snažno povezane s event industrijom, koja je gotovo potpuno zaustavljena na dvije godine, doživjeli smo značajne poteškoće. Međutim, ne damo se obeshrabriti! 

U završnoj smo fazi priprema za otvaranje novog fiksnog objekta u Njemačkoj. Nedavno smo potpisali Master Franšizu za Saudijsku Arabiju, gdje planiramo otvoriti dva objekta. Što se tiče krumpirića, čim sam pročitao pitanje, odmah mi došao gušt za jednom porcijom, najiskrenije.

A. Cvetićanin

Foto Lična arhiva

Povezani tekstovi

Sve o registraciji pripejd korisnika u Srbiji

Sve o registraciji pripejd korisnika u Srbiji

Završetak posla u poslednjem trenutku nije navika za ponos, ali je mnogi imaju. Ispunjavanje obaveza u vremenskoj trci izaziva dodatni stres, iako je ponekad dovoljno nekoliko minuta da se sve završi i ne uđe u cajtnot. Za nešto više od dva meseca u Srbiji stupa na...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Poziv za projekte održive poljoprivrede i MSP

Poziv za projekte održive poljoprivrede i MSP

U toku je poziv za projekte u Vojvodini koji podstiču održivu poljoprivredu, inovacije u poslovanju, inkluziju ranjivih grupa ili revitalizaciju ruralnih područja. Na konkurs koji je otvoren do 17.02.  mogu da se prijave: poljoprivredna gazdinstva seoska turistička...

Beč u 2024. godini privukao 15 odsto više stranih firmi

Beč u 2024. godini privukao 15 odsto više stranih firmi

Prema preliminarnim podacima, 2024. godine Beč je privukao 15 odsto više stranih firmi nego prethodne godine. Sa novom platformom „ViennaBusiness“ Grad Beč postavlja nove ciljeve kako bi pozitivnu dinamiku dodatno ubrzao i jasno definisao ciljnu grupu koju čine...

Ko su učesnici Kopaonik biznis foruma

Ko su učesnici Kopaonik biznis foruma

Ovogodišnji, 32. po redu Kopaonik biznis forum održava se od 02. do 05.03. u Kongresnom centru hotela Grand Kopaonik na Kopaoniku. Centralna tema biće – Srbija 2027: „Težeći ekonomiji sa visokim prinosima“, tokom četiri dana konferencije biće održano 38 panel...

Ko sve peva za doček 2025. u Budvi

Ko sve peva za doček 2025. u Budvi

Dino Merlin, Vlado Georgiev, Lexington bend, Haris Džinović, neki su od izvođača sa kojima će gosti i stanovnici Budve, u ambijentu Starog grada, dočekati Novu 2025. godinu. Kako najavljuju organizatori nezaboravna atmosfera očekuje se na 25. po redu organizovanom...

SkyShowtime dostupan u okviru Yettel paketa

SkyShowtime dostupan u okviru Yettel paketa

Sky Showtime striming servis dostupan je Yettel korisnicima u okviru mesečne pretplate za odabrane pakete mobilne telefonije i TV usluga. Korisnicima je na raspolaganju veliki broj blokbastera najvećih svetskih studija, popularne TV serije na srpskom jeziku, dok je...

Kako birate poklone u sezoni darivanja

Kako birate poklone u sezoni darivanja

Prema istraživanju Bečke privredne komore spremnost Bečlija da kupuju poklone za Božić je sa 87 odsto veoma visoka. Od 10 Bečlija, njih devet planira da kupi u proseku osam  poklona u vrednosti od oko 320 evra.  Zaključak istraživanja je da sve više Bečlija...

Gde su danas zanatlije, na tržištu ili u galerijama

Gde su danas zanatlije, na tržištu ili u galerijama

Izložba „Upleteni“ otvara se 10.12. u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu. Postavka nudi kritičko promišljanje o ulozi zanata u današnjem društvu. Fokus izložbe je na savremenoj zanatskoj praksi koja istražuje održivost, nasleđe, inovacije, emancipaciju i...

Dante Buu izvodi performans u Ljubljani 

Dante Buu izvodi performans u Ljubljani 

Dante Buu, umjetnik performansa i storyteller, predstavnik Crne Gore na 59. Venecijanskom bijenalu izlagaće u ljubljanskom Muzeju suvremene umjetnosti Metelkova, +MSUM.  Publika će moći da vidi od 03. do 14.12. održati seriju performans reenactmenta djela...

Ko je pobednik konkursa OTP banke i IK Booka

Ko je pobednik konkursa OTP banke i IK Booka

Roman Sava Bojovića „Kako ste čuli za mene“ pobednik je trećeg po redu godišnjeg Konkursa za najbolji neobjavljeni roman, izdavačke kuće Booka i OTP banke Srbija, za 2024. godinu. Delo je,  kako ističe izdavač, rezultat zamaha i ambicije kakva se retko sreće u...

Share This