Andrija Čolak je Riječanin iza koga je skoro dve decenije u preduzetničkim vodama i franšiznog poslovanja. Školovao se u Kanadi, a 2009. godine je u domovini pokrenuo sa prijateljem brend brze hrane Surf’n’Fries. Koncept vrućih krompirića u inovativnoj ambalaži – za ljude u pokretu, brzo se kao franšiza proširio iz Hrvatske na više od 20 država sveta. Čolak je bio u timovima novih projekata u različitim industrijama i sa bogatim iskustvom postao jedan od globalnih, cenjenih govornika i mentora. Krajem prošle godine pokrenuo je Franšiznu burzu, tržišni prostor za franšize.
Između dva poslovna putovanja odgovorio je na pitanja u vezi sa potencijalom i preprekama franšiznog poslovanja u Hrvatskoj i regionu, za sajt Biznis u regionu.
Da li su franšize jak izvozni “adut” Hrvatske?
Franšiziranje u Hrvatskoj pokazuje ogroman potencijal za postati izvozni adut, budući da je relativno malo tržište. Internacionalizacija poslovanja kroz franšizni model omogućuje mikro i malim brandovima da se šire i skaliraju. Konkretni primjeri poput Surf’n’Fries i Muzeja Iluzija pokazuju kako se iz lokalnih koncepta mogu stvoriti međunarodni lanci. U Hrvatskoj je franšizno poslovanje u posljednjih nekoliko godina znatno poraslo, s potencijalom da razvijemo preko 200-300 domaćih franšiza koje bi mogle postati izvozne. Na primjeru Novog Zelanda, gdje franšize generiraju ekvivalent od 37 milijardi dolara ili 14% njihovog BDP-a, vidimo koliko franšizno poslovanje može biti značajno.
Kakvo je trenutno stanje na Franšiznoj berzi koju ste kao marketplace pokrenuli krajem 2023?
Trenutno je izlistano oko 20 franšiza iz Hrvatske. Predviđa se rast na više od 30 franšiza tokom 2024. Ponuda obuhvaća razne sektore, od mikro franšiza i izdavača, preko F&B industrije, do retaila i zabave. F&B koncepti privlače najviše interesa zbog svoje razumljivosti i financijske dostupnosti. Očekujemo kontinuirani rast interesa i proširenje ponude na Franšiznoj Burzi.
Da li se u regionu dovoljno koristi ovaj model?
Naša franšizna industrija, iako pokazuje znatne znakove rasta u posljednjih pet godina, još je u svojim ranih fazama razvoja. Kao konzultanti u CFCG, specijalizirani za pomoć brandovima u postavljanju i uvođenju franšiznog poslovanja, primjećujemo mnoge obećavajuće i franšizabilne koncepte diljem regije. Već smo surađivali s inovativnim idejama iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije, gdje smo vidjeli kako lokalni koncepti imaju potencijal prerasti u regionalne i međunarodne franšize.
Zaista bi bilo šteta vidjeti kako izvrsni koncepti ostaju ograničeni na jednu lokaciju i s vremenom gube na relevantnosti i zaradi kada prođe trenutni trend. Franšiziranje nudi priliku da se takvi koncepti ne samo održe, već i procvatu. Kada koncept pogodi „sweet spot“ na tržištu, pravi je trenutak za širenje kroz franšiziranje. To pomaže ne samo u skaliranju poslovanja, već i u održavanju relevancije i konkurentnosti na tržištu. Pozivam regionalne vlasnike tvrtki da razmisle o mogućnostima. Franšiziranje nije samo prilika za rast; to je strategija koja može transformirati lokalni uspjeh u široko prepoznatljiv brend. Sanjati veće snove nije idealistički pogled, već praktičan pristup u svijetu poslovanja koji može dovesti do stvarnog, održivog rasta i inovacija.
Koja je najuspešnija hrvatska franšiza?
Muzej Iluzija stoji kao izvanredan primjer uspjeha hrvatskih franšiza, ne samo zbog svoje sposobnosti širenja na gotovo 50 lokacija širom svijeta, već i zbog privlačenja kapitala od strane Private Equity fonda. Ovo je izuzetan uspjeh koji demonstrira kako inovativni i privlačni koncepti mogu privući ozbiljne investicije i postići globalnu prepoznatljivost.
Thinker Labs, također, predstavlja primjer uspješne internacionalizacije, s impresivnim brojem od skoro 100 franšiznih objekata. Njihova sposobnost širenja na globalnoj razini ilustrira kako se kreativni i tehnološki orijentirani koncepti mogu skalirati izvan granica izvornog tržišta.
U sektoru hrane i pića, primjeri kao što su Fish Delish i Tunaholic pokazuju kako F&B koncepti mogu uspješno proširiti franšizno poslovanje. Fish Delish se ističe objektom u New Jersey-u, pokazujući sposobnost da zadovolji ukuse i na međunarodnom tržištu, dok Tunaholic također održava snažnu mrežu s više od 10 franšiznih objekata.
Kids Escape Room je još jedan primjer franšize koja je prešla lokalne granice, s više od 10 franšiza i potpisujući Master Franšizne ugovore. Ova dinamika pokazuje kako se zabavni koncepti mogu prilagoditi i primijeniti u različitim kulturološkim kontekstima. Koncept „musica by Lana Marasović“, koji se bavi edukacijom o glazbi za djecu, također raste čime se dokazuje kako edukativni programi mogu biti uspješno replicirani i kako postoji stalna potražnja za kvalitetnim obrazovnim sadržajem za najmlađe.
Senzogym, se bavi razvojem motoričkih sposobnosti kod novorođenčadi i male djece, također, ima više od 10 franšiza i prima internacionalne upite. Svaki od ovih primjera pokazuje impresivan rast i prilagodljivost u različitim sektorima, unatoč izazovima koji su nastali tijekom pandemije. Ovo je fenomenalno za vidjeti, jer potvrđuje snagu i vitalnost franšiznog modela poslovanja u Hrvatskoj i šire.
Gde vidite potencijal, a gde prepreke?
S velikim optimizmom pratim razvoj franšiznog tržišta u našoj regiji. Angažirano pružam korisne informacije i podršku kako bih pomogao svima koji su zainteresirani za ovu dinamičnu oblast. Uvjeren sam da će, slijedeći primjer Hrvatske, regija uskoro postati vodeća franšizna destinacija u ovom dijelu Europe. S obzirom na trenutne trendove i rast koji smo već zabilježili, predviđam da će se razviti još nekoliko stotina franšiznih koncepata. Vidim i razvoj specijaliziranih grupacija koje će upravljati kupnjom i razvojem franšiza, djelujući kao multi-brand vlasnici. Ove grupacije će preuzimati različite teritorije i razvijati mješovite portfelje franšiznih brandova. Kroz njihov rad, razvijat će se specifična znanja i metode za efikasno upravljanje i ekspanziju franšiza, prilagođavajući strategije specifičnostima lokalnih tržišta. Očekujem i nastanak sekundarnog tržišta za franšize, gdje će se ponuditi mogućnost takozvanog „franchise resale“ – preprodaje uhodanih franšiza, što će dodatno dinamizirati tržište i omogućiti brže prilagodbe promjenama u potražnji.
Vjerujem, također, da će financijski sektor prepoznati rastući potencijal franšiziranja. Banke bi mogle uvesti specijalizirane financijske proizvode namijenjene za financiranje kupovine franšiza. Također, očekujem da će venture capital i private equity fondovi sve više ulagati u franšizni sektor.
Uz ovakve trendove, regija ima sve pretpostavke da postane bogato, integrirano tržište koje pruža robustne prilike za rast i razvoj. To je uzbudljiva vizija za sve nas u franšiznoj industriji, a posebno za poduzetnike koji teže ostvariti svoje poslovne ambicije kroz ove modele. Pozivam sve zainteresirane da razmotre mogućnosti koje franšiziranje nudi, kako bi zajedno gradili jače i otpornije poslovne strukture u našoj regiji.
U koliko zemalja je Surf‘n‘fries i kad ste pojeli porciju?
Surf’n’Fries je zaista imao zanimljivo putovanje kroz posljednjih 15 godina, šireći svoje djelovanje na preko 20 zemalja svijeta. Nažalost, kao i mnogi drugi, naišli smo na velike izazove za vrijeme pandemije. S obzirom na to da su mnoge naše franšize bile snažno povezane s event industrijom, koja je gotovo potpuno zaustavljena na dvije godine, doživjeli smo značajne poteškoće. Međutim, ne damo se obeshrabriti!
U završnoj smo fazi priprema za otvaranje novog fiksnog objekta u Njemačkoj. Nedavno smo potpisali Master Franšizu za Saudijsku Arabiju, gdje planiramo otvoriti dva objekta. Što se tiče krumpirića, čim sam pročitao pitanje, odmah mi došao gušt za jednom porcijom, najiskrenije.
A. Cvetićanin
Foto Lična arhiva
0 komentara