Završetak posla u poslednjem trenutku nije navika za ponos, ali je mnogi imaju. Ispunjavanje obaveza u vremenskoj trci izaziva dodatni stres, iako je ponekad dovoljno nekoliko minuta da se sve završi i ne uđe u cajtnot.
Za nešto više od dva meseca u Srbiji stupa na snagu obaveza za korisnike pripejd brojeva da registruju svoje telefonske brojeve. Na osnovu Zakona o elektronskim komunikacijama – od 10.02.2025. uvodi se obavezna registracija krajnjih korisnika usluge sa plaćanjem unapred (prepaid).
Od tog datuma, prilikom kupovine pripejd kartice za mobilnu telefoniju novi korisnici moraće da se registruju pre korišćenja kartice, u poslovnicama mobilnih operatora ili preko interneta. Ista obaveza, na osnovu člana 158. Zakona o elektronskim komunikacijama i Pravilnika o tehničkim uslovima za registraciju krajnjih korisnika usluge sa plaćanjem unapred, važiće i za dosadašnje pripejd pretplatnike.
Zašto moram da se registrujem
Novi Zakon o elektronskim komunikacijama u Srbiji stupio je na snagu početkom maja 2023. godine i u najvećoj meri usklađen je sa Evropskim zakonikom o elektronskim komunikacijama. Ministarstvo informisanja i telekomunikacija početkom februara ove godine objavilo je Pravilnik o tehničkim uslovima za registraciju krajnjih korisnika usluge sa plaćanjem unapred.
Šta će biti posle 10.02.2025.
Svi koji ostanu neregistrovani, nakon 10.02.2025, imaće na rasposlaganju svoj pripejd broj još 90 dana, pri čemu će moći da koriste samo za komunikaciju sa brojevima hitnih službi ili kontakt centrom kompanije svog mobilnog operatora.
Nakon isteka tih 90 dana, neregistrovani brojevi biće deaktivirani.
Koliko ima pripejd korisnika u Srbiji
Prema podacima koje smo dobili od Regulatornog tela za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL), u Srbiji je u trećem kvartalu 2024. godine bilo 3,181 miliona pripejd korisnika i 5,250 miliona postpejd korisnika.
Kako se navodi u godišnjem izveštaju ovog tela, dostupnom na zvaničnom sajtu, u 2023. godini u Srbiji ukupan broj korisnika mobilne mreže prevazilazio je ukupan broj stanovnika.
-Penetracija u posmatranoj godini iznosi 128,47%, i ukazuje na određen broj korisnika koji koriste više od jedne SIM kartice. Svaki korisnik je preko mobilnog telefona u proseku razgovarao oko 2.380 minuta (skoro 40 časova), odnosno oko šest minuta i 30 sekundi dnevno.
Postupak registracije
Preporuka RATEL-a je da se za informacije o registraciji korisnici obrate izabranom mobilnom operatoru, a što se tiče postupka, registracija podrazumeva dostavljanje podataka:
Za fizička lica:
- ime i prezime
- dodeljeni pretplatnički broj
- jedinstveni matični broj građana
- evidencioni broj stranca
- broj lične karte /broj putne isprave.
Za pravna lica:
- naziv pravnog lica
- matični broj pravnog lica
- dodeljeni pretplatnički broj.
Šta nude vodeće kompanije mobilni operatori
Iz kompanije Yettel podsećaju da svi korisnici koji su se registrovali pre 01.10.2018. godine treba da ponove registraciju pripejd broja, kako bi proces bio u skladu sa zahtevima nove regulative.
Yettel je kreirao jednostavan, potpuno digitalan i brz proces registracije u Yettel aplikaciji, uz brojne pogodnosti za korisnike.
Svako ko se registruje može da učestvuje u grebalici gde je jedna od pogodnosti mogućnost kupovine telefona za dinar bez ugovorne obaveze, dodatni internet, SMS poruke, ili minute za glasovni saobraćaj. Pripejd registracija
Proces identifikacije obavlja se u nekoliko koraka, bez odlaska u prodavnicu.
Potrebno je da korisnici fotografišu svoj lični identifikacioni dokument, ličnu kartu ili pasoš, a potom svoje lice, što je u skladu sa standardima identifikacije na daljinu. Nakon uspešne registracije, mogu da dobiju i neku od brojnih pogodnosti koje su pripremili.
Za svoje pripejd korisnike kompanija A1 Srbija omogućila je registraciju brojeva onlajn, preko Portala za elektronsku identifikaciju (eID). Kako se navodi u saopštenju ove kompanije, pripejd korisnici mogu da se registruju u nekoliko klikova direktno preko njihovog sajta, koristeći lični nalog na Portalu eUprava tj. eGrađani.
U MTS poslovnicama za sada nema gužvi za ovu vrstu usluge i kako se navodi na sajtu ove kompanije za registraciju pripejd korisnika, svi koji se ne registruju u zakonski predviđenom roku rizikuju da ostanu bez svog broja. Klijenti ove kompanije to mogu da izbegnu registracijom na sajtu ili u poslovnicama, uz bonus 100 GB interneta.
Praksa u regionu
Regulativnim izmenama Srbija se priključuje većinskom broju zemalja na svetu gde važi registracija pripejd SIM kartica.
Obaveza registracije pripejd kartica je na snazi i u Mađarskoj, Grčkoj, Bugarskoj, u Crnoj Gori od 2017, u Severnoj Makedoniji od 2013. godine. Takvi propisi još nisu usvojeni u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Rumuniji.
Jedna od poslednjih evropskih zemalja u kojoj je uvedena obaveza registracija tj. presonalizacija pripejd SIM kartica je Švedska.
Kako se navodi na sajtu međunarodne organizacije GSMA koja okuplja više od 1.100 mobilnih operatora i kompanija iz telekomunikacionog ekosistema – više od 70 odsto svetske populacije koristi mobilne telefone. Mandatory registration of prepaid SIM cards – Public Policy . Više od 75 procenata mobilnih veza ostvaruje se preko pripejd modela, a od tog broja više od 90 odsto pripejd veza se ostvaruje u zemljama gde je SIM registracija obavezna.
Foto: Andrej Filipović/Biznis u regionu
0 komentara