Pod motom „Tragom mirisa Beča“ gradska uprava austrijske prestonice pozvala je građane da budu „istraživači mirisa“. Projekat ima za cilj da se veća pažnja posveti subjektivnim utiscima u svakodnevnom životu i da se stvori svest o tome kako mirisi oblikuju naš odnos prema okolini.
Takođe, polazi se od pretpostavke da smo svi stručnjaci za neposredno okruženje. U okviru projekta želi se preneti koliko su percepcije čula mirisa vredna za urbanističko planiranje i geografiju okoline, kao i za istraživanje socijalne i kulturne istorije grada.
Zbog toga se Bečlije pozivaju da daju odgovor na pitanje: Kako doživljavaju svoje naselje? Na šta im miriše? Kako je mirisalo ranije? Šta im smrdi? I zašto? Gde se osećaju dobro i na šta ih podseća miris? Šta nam takva iskustva sa mirisima govore o životu u tom naselju? Dakle, manje je važno KAKO Beč tačno miriše, koliko se radi o vezama između osećanja, iskustava i priča povezanih sa mirisima kojih se sećamo ili otkrivamo.
Zainteresovani mogu da učestvuju na dva načina: unošenjem podataka u digitalnu mapu mirisa Beča, do oktobra 2023; učešćem u radionicama „Smell-Workshops“ za mlade i starije osobe u opštinama Hernals (jul 2023) i Floridsdorf (septembar 2023).
Na digitalnoj mapi mirisa Beča mogu se uneti lični doživljaji i priče o mirisima. Mapa je otvorena za unos podataka do sredine oktobra 2023.
Projektom rukovodi kulturološkinja Štefani Vajsman. Ona istražuje istoriju čula i emocija na Univerzitetu u Beču, sa posebnim fokusom na istočnoj Evropi.
Projekat se sprovodi u okviru programa podrške „Znanje mnogih“, kojim Grad Beč podržava istraživačke projekte gradskih opština.
Foto Christian Fürthner
0 komentara