Ko mora da pije samo gorku kafu?
Za razliku od Srbije i Hrvatske gde se potrošači već mesecima suočavaju i mogu tek da očekuju nestašicu šećera, građani Bosne i Hercegovine ne moraju da brinu. Kako prenose bosanskohercegovački mediji u ovoj zemlj snabdevanje šećerom je stabilno. Ali, zato se žale na cenu i što država nije intervenisala u smislu ograničavanja cena osnovnih životnih namirnica, kao što je to bio slučaj u dve susedne države, paketom mera.
Kilogram šećera u Srbiji košta od 103 (0.87 eurocenta) do 140 dinara. U Bosni i Hercegovini je od 1.95 do 2.20 KM (1.13 eura) dok je u Hrvatskoj najniža cena 7.99 kuna (1,06 eura)
U Srbiji se od početka godine u talasima, na policama u supermarketima, gde stoji ova namirnica često mogu videti obaveštenja “uskoro u ponudi”. Država je ograničila cenu ali je trgovci često premašaju i za više desetina dinara. Zabeležene su scene guranja potrošača kada šećer stigne u radnje.
U Hrvatskoj je Vlada, takođe, ograničila cenu na 7.99 kuna pa trgovci povlače namirnicu s rafova jer tvrde da s novom , nižom cenom imaju gubitak. Do ove intervencije kilogram šećera u Hrvatskoj je koštao 9,99 kuna.
Zato se u pograničnim područjima sve tri zemlje često događa da građani kupuju ovu namirnicu u inostranstvu usled razlike u cenama i fazama nestašica.
Foto Unsplash/ R. Andreson
0 komentara