Digitalni prihodi kompanije Nike već sada predstavljaju 26 procenata ili više od četvrtine ukupnih prihoda. O tome kako je Nike postao DTC brend, tj. brend koji plasira i prodaje direktno potrošačima, priča David Pivk, direktor marketinga Nike Direct za Evropu, Bliski istok i Afriku. On je jedan od predavača na konferenciji E-commerce Jam koja se održava u četvrtak 10.11. u zagrebačkoj Tvornici kulture.
Nike ubira velike uspehe od svoje digitalne strategije, i digitalni prihod već čini 26 procenta ukupnih prihoda. Da li je rast ujednačen širom sveta? Kako je u Evropi i posebno u regionu Srednje i Istočne Evrope?
U poslednjih pet godina beležimo dvocifren rast praktično širom Evrope. To se odnosi kako na tržišta sa razvijenijom onlajn prodajom kao što su Velika Britanija i Francuska, tako i na regione u razvoju poput Srednje i Istočne Evrope.
Rast digitalne prodaje bio je otprilike isti pre i posle Covid-19, ali tokom pandemije smo uočili brži razoj na tržištima gde je onlajn prodaja imala manji prodor. Dakle, možemo da zaključimo da je korona prouzrokovala najveće digitalno ubrzanje upravo na tržištima koja su dosad neznatno zaostajala za razvijenijim tržištima Evropske unije. Dakle, tokom pandemije su tržišta Srednje i Istočne Evrope rasla nešto brže od ostatka Evrope.
Koliko je to važno za digitalni prihod vaše aplikacije?
Činjenica je da bi se danas onlajn prodaja mogla nazvati i mobilnom prodajom jer je već nekoliko godina trend među potrošačima da kupuju preko mobilnih uređaja. Aplikacije u tome pomažu jer pojednostavljuju targetiranje i segmentaciju potrošača kroz tehnološke funkcije koje veb-stranica ne dozvoljava (push, inbox, itd).
Mobilne aplikacije omogućavaju kompanijama da čuvaju lične podatke potrošača i smanjuju zavisnost od onlajn oglašavanja, dok istovremeno povećavaju lojalnost jer brendovi mogu direktno da komuniciraju sa svojim kupcima i nude onim najvernijim ekskluzivne proizvode ili im daju pristup specijalnim ponudama i promocijama.
Međutim, moram da naglasim da se svaka uspešna DTC strategija ne oslanja samo na jedan kanal, već na mrežu kanala koja uključuje zasebne veb-stranice, mobilne aplikacije, fizičke prodavnice, ali i upoređivače cena kao što je Idealno.rs, kanale društvenih mreža poput Meta i Google, partnere kao što su Zalando i Intersport, influensere itd. Važno je, pre svega, da brend bude prisutan na kanalima koji su najrelevantniji određenim ciljnim grupama, pa da se zatim uspostavi i konverzija na DTC kanalu.
Kako velika korporacija može da postane uzor uglednom DTC brendu koji je nekada vladao startap firmama?
Uspešna DTC strategija zahteva koncentraciju na najvišem nivou kompanije, jer ona ne uključuje samo marketing i prodaju, već i sprovođenje celokupne tržišne strategije. Potrebno je obezbediti dovoljno ekskluzivnih proizvoda koji će potrošače odvesti na naše kanale umesto na stranu konkurenata. Ne radi se samo o najboljoj ceni već i o izboru i ukupnom korisničkom iskustvu.
Foto WRA22
0 komentara