Evropska Unija ovih dana priprema novu Direktivu o energetskim osobinama zgrada (EPBD) , dok je u Srbiji pokrenut program energetske sanacije stambenih zgrada u 16 gradova.
Ministarstvo rudarstva i energetike, uz kredit EBRD-a, saniraće oko 500 zgrada kolektivnog stanovanja priključenih na toplane. Usled potrebe države da brže i jeftinije „utopli“ fasade-što većeg broja kuća ili zgrada, dolazimo u opasnost da nepoštovanjem propisa i izbegavanjem instaliranja mineralne vune, u korist neznatno nižih troškova, ugrozimo živote ljudi i imovinu.
Protivpožarne barijere prema propisima MUP-a
–Kamena vuna ne gori, tako da je vaš dom, vaša investicija sigurna, naglašava Jasna Vasić iz Rockwool-a, proizvođača izolacija na bazi mineralnih vuna iz Danske.
Protivpožarne barijere na fasadama su obaveza prema propisima koje sprovodi MUP.
Usled nedostatka znanja stanovništva i potrebe da se uštedi mali procenat cele investicije, često je obavezna spratna požarna barijera od mineralne vune na fasadi „preskočena“ kod energetske sanacije stambenih zgrada.
-Požar na Grenfel kuli 2017 u Londonu je odneo više od 70 žrtava. Da li moramo da čekamo na takav slučaj ili možemo da reagujemo preventivno? Primena protivpožarnih barijera od mineralne vune na fasadama i u izolaciji krovova smanjuje štetu na objektu i opasnost po stanare, a podiže cenu celog projekta energetske sanacije za skromnih pet procenata, kaže Dušan Korunoski, sekretar Udruženja Mineralnih Vuna Srbije – MIVUS.
Mineralna vuna kao barijera u širenju požara
Tokom leta na Dedinju u Beogradu je u noćnim satima izbio je tzv „udarni“ požar na fasadi – zapaljeni parkirani automobil je proširio požar na fasade dve zgrade u blizini.
Vozilo je prenelo plamen na izolaciju fasade trospratnice i samo je brzom reakcijom protivpožarnih službi sprečena tragedija. Načinjena je znatna materijalna šteta, a evakuisana su dva ulaza, srećom bez ljudskih žrtava.
Goran Prolić, građevinski inženjer, specijalista za energetsku efikasnost iz firme Knauf Insulation, kaže da su protivpožarne barijere na fasadama ključne za zaštitu stanara i imovine.
„-Da je na ovom objektu izvedena fasadna PP zaštita od pojasa mineralne vune u nivou svakog sprata, ovaj požar bi zahvatio samo najniži nivo fasade objekta i ne bi se dalje širio. Naravno, da je cela fasada izrađena od mineralne vune, požar bi se sam ugasio i stanari bi imali samo obavezu estetske rekonstrukcije fasade farbanjem.”
Za objekte određene visine protivpožarne barijere na svakom spratu su obaveza prema postojećoj regulativi, ali se to ne poštuje uvek.
Pojačane kontrole i edukacija stanovništva
-Cena eksterne izolacije zavisi od visine objekta, razuđenosti, broja otvora… Najčešća debljina izolacije na standardnom zidu je 12 cm, objašnjava Rodoljub Ivanović, diplomirani inženjer arhitekture koji se 17 godina bavi termoizolacionim materijalima i regionalni je menadžer kompanije Fibran.
On navodi da građani češće koriste stiropor za izolaciju, iz komercijalnih razloga, ali da zbog protivpožarnih zahteva moraju da postave takozvane protivpožarne barijere od kamene vune koja je negoriva.
Država mora da pojača nadzor nad izvođenjem novih i rekonstrukcijom postojećih objekata, ističu u MIVUS-u.
Mora da se pazi da nas energetska efikasnost, kroz izgradnju novih i rekonstrukciju starih zgrada, ne košta ljudskih života i imovine.
Vlada Bezbradica,mašinski inženjer i specijalista za termičku i zvučnu izolaciju iz firme Ursa, naglašava da izolacija tipičnih krovova sa nagibom, svojstvenih kućama na ovom podneblju – mora da ima mineralnu vunu u krovištima, između rogova, ako ne želimo da strahujemo od udara groma i požara prenetog sa susednog objekta.
–Umetanjem izolacije od mineralne vune između rogova krova, ispod crepova, sprečava se horizontalno širenje požara na krovovima, ako se pojavi na jednom delu krova, usled udara groma ili loših instalacija koje varniče, što se sve dešavalo širom Srbije“.
Usled neznanja stanovništva i nedovoljnog broja zaposlenih na državnim poslovima kontrole projekata i izvođenja, veliki broj postojećih zgrada se renovira bez protivpožarnih barijera koje su obavezne po zakonu.
Pozitivan signal u ovoj situaciji je najava Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbija da će zaposliti 50 protivpožarnih inspektora preventivne zaštite. Nadamo se da će novozaposleni sprečiti nebezbednu gradnju i rekonstrukcije bez poštovanja protivpožarnih zakona i pravilnika.
Foto MIVUS
0 komentara
Povratna veza/Povratni ping