Turistička manifestacija Praznik mimoze počinje 18. februra i po 53. put uveseliće i ulepšati mesta bokokotarskog zaliva u Crnoj Gori
Mimoza je na obale Jadranskog mora došla brodovima pre više od 150 godina. Ovih dana Instagram profili srećnika koji su u još uvek hladnim danima otputovali, ili još većih sretnika koji žive, na potesu od Istre do Krfa žute se od bombica žutog, nežnog cveta.
Posle kovid formata online obeležavanja, tokom prethodne dve godine, novi, 53.Praznik mimoze u Herceg Novom u Crnoj Gori biće održan od 18. februara do 5. marta.(KAKO STAVITI LINK NA TOHN??)
Jedna od najstarijih karnevalskih manifestacija u jadranskom zalivu održava se od 1969. godine. Poznata je turistička atrakcija Boke Kotorske i novovremeni običaj ispraćaja zime i fešte u čast dolaska proleća.
I sve, naravno, obojeno jarkom bojom milog, žutog cveta.
Biljka čija je postojbina daleka Australija stigla je u Evropu u 18. veku, a nešto kasnije u jadranski region. Visoko žbunasto drveće raste i najpre je krasilo vile i parkove obala Italije, Rusije, Francuske … Voli mest s puno sunca i ne prija joj vetar pa najlepsi i najbogatiji rod daju stabla u zavetrini.
Brzo je počela da se koristi u kozmetici za parfame jer ima prepoznatljivu i nežnu mirisnu notu. Drvenasti deo bilje upotrebljava se u industriji nameštaja.
Simbol je ženstvenosti, slobode i večne ljubavi. Legenda o nastanku je poznate matrice.
Dvoje zaljubljenih na silu razdvajaju. Devojku udaju za drugoga , a nesrećni i ostavljeni mladić odlazi u šumu. Strada prilikom šumskog požara I na mestu gde neprebolna devojka dolazi po njegovo telo i umire od tuge,izrasta cvet jake boje poput njihove ljubavi.
Drvo mimoze može da poraste 10 metara. Dok je mlado ne cvete, krošnja se žuti tek posle nekoliko godina
Zanimljivost je da dok se još ne „otvori“cvet tj. bobice bledožute odnosno zelene boje.
0 komentara