Zahvaljujući 5G i IoT tehnologiji, poljoprivrednici u Austriji moći će da uočavaju i najmanje insekte na poljima, prate status useva i predviđaju žetvu, optimizuju upotrebu vode, hemikalija i pesticida, sa minimalnom količinom otpada, zahvaljujući 5G i IoT tehnologiji.
Uz pomoć agtech rešenja nastalog projektom kompanija Huawei i Dronetech, najvećeg austrijskog provajdera usluga bespilotnih letelica unaprediće održivost.
Al projekti pomažu poljoprivrednicima
Projekat je započet prošle godine, ulazi u drugu fazu „Digital Sky“ u okviru koje će se razviti pristup za pružanje usluge korišćenja bespilotnih letelica. Uz korisnike poljoprivrednike rešenje je korisno za opštine, kompanije i pojedince, jer mogu da iznajme dronove i AI rešenja za proveru solarnih panela, stanja na dalekovodima, upravljanje saobraćajem i drugo.
Osim 5G tehnologija, kompanija Huawei će pružiti i usluge računarstva koje će služiti kao osnova za analizu veštačke inteligencije (AI) u realnom vremenu, piše u saopštenju ove komapnije.
Doprinos razvoja 5G mreže
Sa druge strane, opremljeni kamerama i senzorima visoke rezolucije, dronovi Dronetech istražuju zemljište i objekte kako bi zabeležili fotografije i podatke za Al obradu.
To sve je sada moguće uz pomoć 5G mreže, koja je veoma pogodna za tehnološke inovacije i kreiranje novih projekata. -Visok propusni opseg, nizak nivo kašnjenja i povezivanje miliona uređaja su tri ključne karakteristike 5G mreže. Korišćenje dronova u kombinaciji sa veštačkom inteligencijom i 5G tehnologijama može da olakša mnoge operacije koje zahtevaju velike resurse, kao što su održavanje ili praćenje dešavanja na određenim područjima. Novi projekat može unaprediti održivost u oblasti poljoprivrede, kaže Erich Manzer, zamenik generalnog direktora kompanije Huawei u Austriji.
Izazov mrežne pokrivenosti iznad 50 metara
David Hopf, generalni direktor kompanije Dronetech ističe da dronovi sa veštačkom inteligencijom predstavljaju važan faktor za stvaranje održive budućnosti poljoprivrede. – U partnerstvu sa kompanijom Huawei, razvili smo rešenje koje ne samo da može značajno da smanji upotrebu pesticida i đubriva, već i da poboljša efikasnost poljoprivrede i smanji troškove rada.”
Najveći izazov za korišćenje 5G tehnologija u oblasti poljoprivrede jeste mrežna pokrivenost. Trenutno su ove tehnologije u najvećoj meri prilagođene krajnjem korisniku koji je pretežno koristi u prizemlju ili u zatvorenom prostoru. Potrebno je još raditi na razvijanju visokokvalitetne pokrivenosti za dronove, koji lete 50 metara iznad zemlje.
0 komentara