Ovo je prvo leto u kome građani Hrvatske i turisti koriste za plaćanje evro. Od početka godine ova zemlja regiona je postala 20. članica evrozone jer je nacionalnu zamenila zajedničkom valutom EU.
Tokom turističke sezone najviše otkupa tj. zamene kuna, nekadašnje hrvatske valute, zabeleženo je u turističkim mestima u Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji, a potom u poslovnicama banaka u dalmatinskim županijama.
Kako prenose hrvatski mediji informacije iz Hrvatske narodne banke – ne može se reći da je značajno pojačan trend konverzije.
Najveći porast konverzija bio je početkom godine. Odnosno, neposredno nakon uvođenja evra kao nacionalne valute, posle čega se broj transakcija smanjivao.
Tokom čitave godine moguće je kune zameniti u evro po fiksnom kursu jedan evro je 7,53450 kuna.
U jednoj transakciji može se zameniti najviše 100 novčanica i 100 kovanica kuna bez naknade.
Od 01.01.2024. Fina i Hrvatska pošta d.d. će prestati da menjaju valute, a novčanice i kovanice kuna moći će da se zamene samo u HNB, takođe bez naknade.
Hrvatska narodna banka će trajno biti mesto konverzije papirnog novca, dok će se kovanice menjati tri godine od dana uvođenja eura, odnosno do 31.12.2025.
Iz HNB-u su za Novi list saopštili da je zaključno s 09.08. ukupno povučeno 433,5 miliona komada novčanica kune i 726,5 miliona kovanica kune.
U opticaju su ostale novčanice i kovanice kune u vrednosti od 5,2 milijarde kuna.
Od pocetka letnje sezone, šestog meseca do početka osmog meseca zamenjeno je oko 400 miliona kuna u euro.
U prvih šest meseci godine, osim prva dva meseca konverzije, prosečno se mesečno menjalo za evro oko 280 miliona kuna, tako da kako ocenjuju u HNB tokom leta nije zabeležena pojačana zamena kuna za euro.
Foto www.euro.hr
0 komentara