Jestive kašičice iz Banata uskoro i za Ferari  

Biznis u regionu

05.10.2024.

U Osijeku ili Beogradu. Na hrvatskom i crnogorskom primorju ali i u USA, Nemačkoj, Sloveniji, uskoro Švajcarskoj i Italiji, gosti u nekim lokalima mogu da pojedu kašičicu, kojom su pre toga mešali čaj, kafu, voćni napitak.

Ovaj HORECA proizvod je teško definisati jer je istovremeno ugostiteljski pribor i prehrambeni proizvod. 

Jestive kašičice i uskoro jestive slamčice koriste se za mešanje napitaka, a hrskave su i ukusne poput keksa. 

Proizvode se u maloj kompaniji My Spoon u Južnom Banatu – u selu Banatski Karlovac. Takođe su ekološki proizvod koji ne ostavlja trag na deponijama jer zamenjuju jednokratna plastična rešenja.

Prave se od tri osnovna sastojka: brašna, meda i jaja.

Na ideju da koriste bogatstvo sirovina svoga kraja i sa željom da doprinesu smanjenju zagađenja planete plastikom-pogotovo upotrebom jednokratnih, plastičnih rešenja, mladi i preduzimljivi meštani sela na obodu Deliblatske peščare došli su pre nekoliko godina.

U kafiću, uz smeh i priču, osmisli su proizvod pa tek onda krenuli u traganje za idealnim receptom. 

Potom su sami konstruisali mašine, kalupe i onda zakoračili na tržište.

U kompaniji je samo osmoro zaposlenih i svi su iz Banatskog Karlovca

Leon Caran, izvršni direktor kompanije “My spoon”, kaže da je od prvih, ručno napravljenih jestivih kašičica, prošlo dve godine dok prvu nisu prodali. – To se dogodilo 2021.godine. I, do kupca smo stigli lakše na inostranom nego domaćem tržištu.

Nastavili su sa inovacijama pa su prošle godine proizveli jestive kašičice za sladoled, a ove godine počinju proizvodnju jestivih slamčica.

Tokom nedavno završene letnje sezone imali su tri isporuke za Hrvatsku.

– Nisu to ogromne količine i nije prvi izvoz u ovu zemlju regiona. Još 2022. krenuli smo na hrvatsko tržište, više kao test. Tadašnji partner je bio mali distibuter koji je svojim vozilom obilazio lokale. Sada imamo ozbiljnijeg distributera, pojašnjava Caran.

U My Spoon timu je osmoro zaposlenih. Osim vlasnika Petra koji je ekonomista i čiji roditelji imaju zavidni staž u pekarstvu, niko od “myspoon-ovaca” pre nije imao dodirnih tačaka sa ovom industrijom.

Ponosno ističu da su svi lokalci. Inženjera i maga-pronalazača koji se doselio iz sela Đurđevo prihvatili su kao svog Karlovčana.

Podvlače da je njihov dosadašnji put školski primer razvoja jednog startapa.

Ne kriju da su za prve plasmane koristili privatne i kontakte iz matičnih biznisa, jer sama kompanija nema, još uvek, kapacitet za veća ulaganja u marketing, nastupe na sajmovima. 

I u takvim okolnostima jestive kašičice stižu do lokala u Sloveniju, Albaniju, Severnu Mekedoniju, Crnu Goru, Mađarsku, Rumuniju, skandinavske zemlje, čak preko okeana – u USA. 

-Trudimo se da poslujemo domaćinski i zadovoljni smo sporim, ali sigurnim, organskim rastom. Svi u timu, što mislim da daje rezultate i omogićava razvoj, imamo ista želju: da naša jestiva kašičica bude dugovečna i porodicama dobavljača, a koji su svi iz Srbije, osigura budućnost kroz saradnju sa nama, dodaje Caran.

Glavni kuvar tj. tehnolog Marko Ivanović koristi različite vrste brašna, od lokalnih, proizvođača iz Mačve i sa Fruške gore; jaja i med otkupljuju od poljoprivrednika iz Deliblatske peščare, ambalažu radi takođe mala firma iz Južnog Banata.

Ne predaju se pred izazovima.

Do sada najveći izazov predstavlja pozicioniranje brenda i edukacija industrije i potrošača, najviše u segmentu zamene plastičnih proizvoda autentičnim jestivim rešenjem. 

-Svi smo uvereni u višestruku vrednost i kvalitet My Spoon kašičica. Naš proizvod ne samo što može da služi za mešanje toplih napitaka, konzumiranje meda, prirodnih kremova, voćnih namaza, sladoleda već ne ostavlja za sobom trag na deponijama. 

Kako kaže Caran, upravo taj ekološki značaj kašičice prepoznaju više potrošači u inostranstvu nego u Srbiji i regionu. 

Trude se da budu fleskibilni prema zahtevima kupaca koliko god mogu jer su proizvodne linije za kratko vreme automatizovali. 

Na kašičice mogu da “graviraju” logo kupca, eksperimentišu sa ukusima. Pokušavali su da naprave bezglutenske ali to nije pošlo za rukom. 

Prvi kontigenti jestivih kašičica uskoro se pakuju za Kanadu Švajacarsku i Italiju. 

Jestive kašičice iz Banatskog Karlovca postaće deo reklamnog asortimana čuvenog Ferarija. – Kalup sa čuvenim logom luksuznih vozila je kod mene u kancelariji, otkriva Caran, za Biznis u regionu. 

Kupcima  automobila ili kada dođu na servis u Ferari uz kafu ili čaj serviraće se upravo proizvod iz Srbije. 

Ovaj posao, kako dodaje naš sagovornik, pripisuje prošlogodišnjem odlasku, sa glavnim tehnologom, na sajam HOST u Milanu .

-Nismo imali sredstava da budemo izlagači pa smo morali da se snalazimo. Poneli smo uzorke i išli od štanda do štanda i predstavljali proizvod. Održali smo nekoliko sastanaka iako nam je cilj bio ne da sklopimo neki posao već da što više ljudi vidi i čuje za jestive kašičice. 

A.Cvetićanin

Foto My Spoon/Biznis u regionu

Povezani tekstovi

Mladice na Zemunskom keju kompanije MOL

Mladice na Zemunskom keju kompanije MOL

Zaposleni i volonteri kompanije MOL Serbia nastavljaju i ove godine ekološku inicijativu „Vraćamo prirodu u grad“ , u okviru koje je krajem prošlog meseca organizovana sadnja 31 mladice na Zemunskom keju. Krajem prošle godine, u okviru iste inicijative, posađeno je 30...

Koliko su građani Srbije (ne)zadovoljni  kilažom

Koliko su građani Srbije (ne)zadovoljni kilažom

Više od 40 odsto ispitanika smatra da ima prekomernu težinu ili da je gojazno. Istovremeno, četvrtina ispitanika sa viškom kilograma ne preduzima ništa kako bi poboljšao svoje stanje, podaci su istraživanja o fizičkoj formi i zdravlju u Srbiji, koje je sprovela...

Pet miliona evra za digitalizaciju MSP u Srbiji

Pet miliona evra za digitalizaciju MSP u Srbiji

Nakon uspešne saradnje na zelenim investicijama kroz program Go Green, Erste Banka Srbija i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisali su novi ugovor o kreditiranju. Ovim ugovorom obezbeđena je dodatna kreditna linija u iznosu do pet miliona evra, namenjena...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Progres koji bi inače trajao čitav vek, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji (AI), dogodiće se za samo pet godina, što će značajno uticati na to kako potrošači posmatraju brendove. Moramo biti spremni za ulazak u eru veštačke superiorne inteligencije u narednih tri do...

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu, koji se održava od 03. 07. do 06.07, u Bajinoj Bašti, Srbija biće prikazano 27 kratkih igranih filmova iz 16 zemalja u okviru takmičarskog programa. U četiri dana publika će imati priliku da vidi filmove iz: Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije,...

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Otvoren je Sarajevo Photography Festival, najvažniji regionalni događaj posvećen fotografiji. Na više lokacija u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, publika će moći da vidi do 15.06. program koji posebno osvetljava aktuelne društvene i ekološke izazove kroz temu...

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

U toku su prijave za Helem Nejse Talent akademiju. Ovog leta organizuje se druga po redu letnje škole namenjene mladima iz kreativnih industrija. Akademija će biti održana od 02. do 09. 08. 2025. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina,  na više od 10 lokacija....

Karte za The Sisters of Mercy 5.000 RSD

Karte za The Sisters of Mercy 5.000 RSD

Legendarni bend The Sisters of Mercy nastupa u Beogradu 24. 07. 2025. u Hangaru (Luka Beograd). Koncert kultne engleske grupe u glavnom gradu Srbije održava se posle pauze duže od decenije, kada su poslednji put svirali u glavnom gradu ove zemlje regiona. Bend već...

Share This