Kako je evro postajao nacionalna valuta u regionu

Biznis u regionu

19.02.2022.

Hrvatska se priprema, Crna Gora koristi evro dve decenije.

Godina u kojoj bi Hrvatska trebalo da sprovede postupke uvodjenja evra počela je turbulentno. Zamenu nacionalne s valutom EU već u pretpremijeri obeležilo je plagiranje idejnih rešenja budućeg izgleda kovanica.

Ništa novo, reklo bi se, u regionu i ništa novo po pitanju novca.

Građane Hrvatske najviše interesuje kako će se zamena valuta odraziti na njih kao potrošače; privrednike na njihovo poslovanje – od prakse do troška transfera.

Zakon o euru narednog meseca

Očekuje se donošenje Zakona o euru narednog, četvrtog meseca. Potom slede meseci prelazne faze i konačno preseljenje kune u muzejske vitrine početkom 2023.

Kovanice hrvatske valute moći da se menjaju još tri godine od dana uvodjenja evra, a papirne imaju rok zamene od jedne godine.

Cene od avgusta dvojno

Cene će se već na leto, tačnije od osmog meseca pisati dvojno. Međutim, plaćanje do kraja 2022.godine biće samo u kunama. Od prvog dana 2023. počinje plaćanje evrima u Hrvatskoj.

Plaćanje do kraja godine u kunama

Prve dve sedmice prvog meseca 2023. u trgovačke kase će se slivati obe valute.

A onda od 15. 01. 2023 hrvatsku valutu definitivno zamenjuje valuta Evrozone. Kunama usledi konvertovanje i plaćanje isklučivo u evrima!

U zemljama regiona evropska valuta je stiga još pre dve decenije. Ranije nego je i jedna država regiona stekla članstvo u EU. Evro je najpre stigao u Crnu Goru, potom Sloveniju.

20 godina eura u Crnoj Gori

Crna Gora ovog meseca obeležava dve decenije kako im je zvanična valuta evro. Kao sredstvo plaćanja uveden je marta 2002. godine. Pre toga 15 meseci jedini novac bila je nemačka marka.

Valuta Nemačke je u Crnu Goru počela da se koristi od novembra 1999. Vlasti Podgorice uvele su dvovalutni sistem: marke i dinare krajem 20. veka iz želje preuzimanja svih ovlašćenja u domenu monetarne politike i napuštanja dinara.

Od početka 2001. godine marka je bila jedino sredstvo plaćanja, da bi već kao zemlje članice EU, Crna Gora prihvatila novu monetu –  marta 2002.

Evro je valuta 19 država

Evro je od 27 zemalja članica EU, zvanična valuta u 19 država.

U zavisnosti ako budu ispunjavale određene uslove mogu da je preuzmu i: Bugarska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunija i Švedska.

Danska je zadržala svoju valutu- krunu.

Slovenija je evro prihvatila 1. januara 2007. godine. Tokom dve sedmice prvog meseca 2007. moglo se plaćati dualno u tolarima i evrom. Tim potezom postala je prva zemlja, od novoprimljenih članica EU, koja je prešla na briselski novac u grupi zemalja koje su pristupile maja 2004. godine.

To je bilo najveće proširenje unije prijemom: Kipra, Češke, Estonije, Mađarske, Letonije, Litvanije, Malte, Poljske, Slovačke i Slovenije.

Konverzija papirnih tolara je i dalje moguća ali su kovanice mogle da se zamene do pre pet godina, odnosno do januara 2017.

Valuta Bosna i Hercegovine je konvertibilna marka, u Severnoj Makedoniji nacionalni novac je denar, u Srbiji – dinar.

Hronologija

  • Crna Gora – mart 2002. godine
  • Slovenija – januar 2007. godine
  • Hrvatska – januar 2023. godine

Foto Pixabay

Povezani tekstovi

Mladice na Zemunskom keju kompanije MOL

Mladice na Zemunskom keju kompanije MOL

Zaposleni i volonteri kompanije MOL Serbia nastavljaju i ove godine ekološku inicijativu „Vraćamo prirodu u grad“ , u okviru koje je krajem prošlog meseca organizovana sadnja 31 mladice na Zemunskom keju. Krajem prošle godine, u okviru iste inicijative, posađeno je 30...

Da li briga o životnoj sredini jača konkurentnost?

Da li briga o životnoj sredini jača konkurentnost?

Kompanija Mars objavila je izveštaj „Plan održivosti kroz generacije“ za 2024. godinu i istakla dalji napredak ka smanjenju ukupnog ugljeničnog otiska. U poređenju sa baznom 2015, kompanija je do kraja 2024. godine smanjila emisije gasova sa efektom staklene bašte...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Progres koji bi inače trajao čitav vek, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji (AI), dogodiće se za samo pet godina, što će značajno uticati na to kako potrošači posmatraju brendove. Moramo biti spremni za ulazak u eru veštačke superiorne inteligencije u narednih tri do...

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu, koji se održava od 03. 07. do 06.07, u Bajinoj Bašti, Srbija biće prikazano 27 kratkih igranih filmova iz 16 zemalja u okviru takmičarskog programa. U četiri dana publika će imati priliku da vidi filmove iz: Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije,...

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Otvoren je Sarajevo Photography Festival, najvažniji regionalni događaj posvećen fotografiji. Na više lokacija u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, publika će moći da vidi do 15.06. program koji posebno osvetljava aktuelne društvene i ekološke izazove kroz temu...

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

U toku su prijave za Helem Nejse Talent akademiju. Ovog leta organizuje se druga po redu letnje škole namenjene mladima iz kreativnih industrija. Akademija će biti održana od 02. do 09. 08. 2025. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina,  na više od 10 lokacija....

Karte za The Sisters of Mercy 5.000 RSD

Karte za The Sisters of Mercy 5.000 RSD

Legendarni bend The Sisters of Mercy nastupa u Beogradu 24. 07. 2025. u Hangaru (Luka Beograd). Koncert kultne engleske grupe u glavnom gradu Srbije održava se posle pauze duže od decenije, kada su poslednji put svirali u glavnom gradu ove zemlje regiona. Bend već...

Share This