U okviru projekta „Prekinimo ćutanje: Unapređenje politika i kulture prijavljivanja korupcije od strane uzbunjivača na Zapadnom Balkanu i u Moldaviji“, koji finansira EU održan je u Beogradu Masterclass „From silence to action“ .
Cilj projekta je jačanje otpornosti društava Zapadnog Balkana i Moldavije i njihovih administracija na korupciju. Nakon Sarajeva i Beograda, Masterclass će u narednim mesecima biti održan u Podgorici, Prištini, Tirani, Skoplju i Kišnjevu.
Tom prilikom istaknuto je da su građani važni saveznici institucija, nevladinog sektora i medija u borbi protiv korupcije,a zagovaračke kampanje koje se realizuju putem informativno-edukativnih aktivnosti kreativni i konstruktivni alati za motivisanje i angažovanje građana u cilju suprotstavljanja korupciji
Masterclass „From silence to action“ („Od ćutanja do akcije“) za predstavnike institucija, medija i NVO, organizuje Sekretarijat Regionalne Anti-korupcijske inicijative (RAI) u saradnji sa komunikacijskom agencijom Via Media.
Saradnja medija, NGO, službenika ključni
Mark Worth, ekspert za prava prijavitelja korupcije RAI kaže da su aktivisti civilnog društva i novinari od suštinskog značaja u zagovaranju načina borbe protiv korupcije. – Oni mogu preneti pozitivne poruke široj publici. Saradnja između medija, civilnog društva i službenika u javnim institucijama je ključna za podizanje svesti javnosti o štetnosti korupcije. Ova saradnja doprinosi poverenju građana u institucionalnu borbu protiv korupcije, ističe Worth.
Jedan od najefikasnijih alata za privlačenje pažnje šire javnosti, u kontekstu javnih, zagovaračkih kampanja, su kreativne kampanje.
-Tako koncipirane upućuju na problem, koji se tretira kampanjom iz sasvim neočekivanog ugla. Takve kampanje imaju moć da se izbore za trenutak pažnje, da informišu i probude javnost , kaže Elma Kadrić, strateški planer u agenciji Via Media.
Regionalna antikorupcijska inicijativa (RAI) je jedinstvena međuvladina organizacija isključivo posvećena borbi protiv korupcije u Jugoistočnoj Evropi. RAI Sekretarijat radi na unapređenju regionalne saradnje i napora u borbi protiv korupcije osiguravajući zajedničku platformu za dijalog, razmenu znanja i najboljih anti-koruptivnih praksi u Jugoistočnoj Evropi.
RAI okuplja devet država iz regiona. Radi na unapređenju zaštite uzbunjivača putem boljih zakona i jačanjem kapaciteta institucija da ove zakone primene, u skladu sa Direktivom EU o zaštiti zuzbunjivača – prijavitelja korupcije, koja je stupila na snagu 2019. godine
0 komentara