Više od polovine, čak 63 procenata pokretača startapa u Srbiji dolazi iz netehničkih oblasti. Od ukupnog broja osoba uključenih u ekosistem, njih 38 odsto i pre rada na aktuelnoj ideji učestvovao je u pokretanju startapa, a trećina preduzetnika i inovatora koji kreću od nule u razvoju neke ideje njih 33 odsto već je imalo startap iskustvo. Zanimljivo je da je svaki peti, 21 odsto, povratnik iz inostranstva. Više od trećine – 36 procenata startap timova u ovoj zemlji regiona u osnivačkom timu ima ženu.
Ovo je deo podataka, danas objavljenog, Startap skener koji treći put objavljuje Inicijativa „Digitalna Srbija” na osnovu istraživanja. https://www.preduzmi.rs/startap-skener-2023/
Treća po redu analiza ekosistema
Osnovni motiv istraživanja je da osim identifikacije startapa, omogući sveobuhvatnu analizu njihovog razvoja i faktora uspeha, samim tim i analizu razvoja celokupnog startap ekosistema, navodi se u uvodu novog izveštaja
Cilj višegodišnjeg istraživanja je da omogući kontinuiranu analizu podataka i rezultata koje će omogućiti donošenje relevantnih zaključaka i praćenje pravaca i trendova u kojima se srpski ekosistem kreće i razvija. Istovremeno da pruži i relevantne informacija kreatorima politika u oblasti istraživanja, tehnologije, inovacija i preduzetništva.
još 3.000 novih mesta u timovima
Procene su da će srpski startap ekosistem u ovoj godini otvoriti još 3.000 novih radnih mesta. To je za 1.000 više u odnosu na 2022. kada je zaposleno više od 2.000 novih članova u timovima.
-Kada poredimo rezultate prošlogodišnjeg Skenera sa aktuelnim, pre svega primećujemo i potvrđujemo činjenicu da startap ekosistem poslednjih nekoliko godina beleži ubrzani rast. Procenjujemo da je samo u 2022. godini ekosistem porastao za više od 20 odsto. To najbolje pokazuje brojka od 3.000 plus novih radnih mesta koje startapi planiraju da popune u 2023. godini. Na osnovu istraživanja procenjujemo da je prošle godine u startap ekosistemu zaposleno više od 2.000 novih članova timova, kaže Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative “Digitalna Srbija” i direktor projekta “Preduzmi ideju”
Takođe, gotovo dve trećine startapa očekuje rast biznisa za više od 50 odsto u ovoj godini. -Osim širenja svojih timova, startapi su većinski okrenuti ka povećanju prodaje i prikupljanju kapitala”.
Dominantno finansiranje iz sopstvenih izvora
Iako se poslednje tri godine, beleži rast broja startapa u srpskom ekosistemu, za 20 do 30 odsto svake godine, u odnosu na prethodnu, startapi se suočavaju sa određenim izazovima. Prema mišljenju ispitanika u istraživanju, tri najveća izazova za srpske startape su: finansiranje, zapošljavanje i pridobijanje kupaca.
Podaci su da petina startapa – 22 odsto se sprema za izlazak na tržište, ima MVP ali nije još na tržišt, trećina – 33 odsto ima prve korisnike i testira produckt market fit .
Velika većina, odnosno dominanto finansiranje je iz sopstvenih sredstava – 92 procenat dok se na grantove značajno oslanja 60 odsto ispitanika.
Startap skener deo programa Preduzmi ideju
Startap skener je istraživanje koje Inicijativa „Digitalna Srbija” sprovodi već treći put, od toga je ovo drugi put kroz projekat “Preduzmi ideju”, koji konzorcijum okupljen oko Inicijative „Digitalna Srbija” sprovodi uz podršku USAID-a.
U istraživanju je učestvovalo 167 startapa, koji su se odazvali na poziv da učestvuju u ovogodišnjoj onlajn anketi i pruže odgovore na upite. Anketno istraživanje je sprovedeno u periodu 12 meseca 2022. do prvog meseca 2023.godine.
Kako se navodi na sajtu DSI, prilikom istraživanja Startap džinoma (Startup Genome) koje je prvi put obavljeno u Srbiji 2019, procenjeno je da ima od 200 do 400 startapa.
Prilikom mapiranja ekosistema, Inicijativa ,,Digitalna Srbija’’ trenutno (februar 2023. godine) u bazi ima 472 startapa, koji su bili aktivni tokom 2021. i 2022. godine. S tim da se ova cifra ne uzima kao definitivna. Procena je da realan broj startapa barem 30 procenata veći i da srpski startap ekosistem obuhvata više od 600 startapa.
Foto V.Bogulov/ Unsplash
0 komentara