Proizvodnja pirinča u Makedoniji je znatno smanjena u odnosu na period od pre tri, četiri decenije kada je kočanski pirinač bio poznat i tražen brend širom regiona.
Površine pod ovom biljnom kulturom, piše Nova Makedonija https://novamakedonija.com.mk/ekonomija/kochanskiot-oriz-mozhe-da-n%d1%90-spasi-od-krizata-so-hrana/
u proteklih 10 godina su na konstantno niskom nivou, zbog sve manjeg interesovanja poljoprivrednika, koji tradicionalno gaje ovu kulturu, kao i nedovoljne podrške za uzgoj.
Zasejane površine pod piričnem su od tri do 3,5 hiljade hektara, uglavnom u Kočanskom i Viničkom kraju, ujedno najpogodnijim lokacijama za pirinač. Prinos koji se ostvaruje jeste na evropskom nivou i kreće se između 6.000 i 6.500 kilograma po hektaru.
Zbog promenljivih vremenskih uslova dolazi do čestih promena u kvalitetu zrna svake godine, ali su kapaciteti za sada dovoljni da se sa makedonskih pirinačnih polja podmire potrebe stanovnika ove zemlje regiona. Takođe, deo prinosa se izvozi na tržišta Srbije, Albanije, Crne Gore i drugih zemalja regiona.
Kako piše makedonski portal, iako postoje dobri klimatski uslovi za uzgoj pirinča, Makedonija ne uspeva da postigne dugoročan i održiv razvoj u proizvodnji ove žitarice.
Procene su da od pet i šest hiljada porodica iz istočnog poljoprivrednog regiona, uglavnom iz Kočana, Vinica, Štip i Probištip odlučuje da seje pirinač.

Zbog nepostojanja sveobuhvatne poljoprivredne politike, proizvodnja pirinča je prepuštena odluci farmera.
Poslednjih godina zbog suše sve je izraženiji i problem vodosnabdevanja, a što je jedan od preduslova za ovu kulturu.
Uzgajivači se suočavaju s problemom visokih cena đubriva i sredstava za zaštitu useva, niskom otkupnom cenom, drugim preoblemima koji muče poljoprivdenike te danas pirinač u Makedoniji uzgajaju poljoprivrednici stariji od 65 godina.
U vreme pre nekliko decenija, površine pod pirinčem bile su za četrvtinu veće kao i prinosi, zbog sortnih semena.
Prošle jeseni poljoprivrednici ovog dela Makedonije organizovali su proteste zbog niske otkupne cene. Kako su prenosili tamošnji mediji proizvodna cena kilograma je iznosila od 38 do 38 denara dok je otkupna cena bila od 20 do 23 denara.
Foto Unsplash/S.Camalich
Foto 2 www.kocani.gov.mk
0 komentara