Globalno tržište data centara rapidno raste i sa 466 milijardi dolara, koliko je vredelo tokom 2020. godine, predviđa se da će se udvostručiti i dostići gotovo 1.000 milijardi dolara do 2030.
Istovremeno, količina podataka generisanih i razmenjenih širom sveta raste jednakom brzinom, pa se očekuje se da će dostići čak 175 zetabajta već do kraja iste godine (jedan zetabajt je čak 1.021 bajtova).
Skok potrošnje električne energije za 400 odsto
Opravdan, ali i dalje „eksplozivan“ rast razmene podataka povući će za sobom i nagli skok potrošnje električne energije, i to za više od 400 odsto, pri čemu će se značajan deo toga trošiti za napajanje i hlađenje računarskog hardvera. Dodatno, različiti izveštaji otkrivaju da centri podataka već sad čine između jednog i četiri procenta globalne upotrebe električne energije, a pomenute tendencije umnogome zabrinjavaju stručnjake, pa se ubrzano traže rešenja za brojne probleme koji se otvaraju u ovom sektoru.
Kako bi centri podataka ostali konkurentni, dok uporedo ostvaruju ciljeve održivosti, a pritom i dalje isporučuju fleksibilne, skalabilne i kvalitetne usluge za klijente, ovi izazovi moraju biti prevaziđeni.
Brzo rešenje, ali sa dugoročnim učinkom, nudi modularan pristup projektovanju, izgradnji i radu data centara, u kompaniji Eaton, koja se bavi upravljanjem energijom, razvija već neko vreme.
Rešenje za nove izazove
„Ogromna količina energije potrebna za pokretanje data centra ima implikacije i na održivost i na zaštitu životne sredine. To je, istovremeno, i oblast u kojoj se kompanije koje vode centre podataka suočavaju sa sve strožim regulatornim pritiscima vlada širom sveta. Jedan od odgovora na ove, i na ostale ranije navedene izazove, ponudili smo u konceptu modularnog data centra. Modularni data centri su prefabrikovane, unapred projektovane i integrisane jedinice, koje se isporučuju na utvrđenu i procenjenu lokaciju, kaže Aleksandar Vasić, klaster menadžer kompanije Eaton Electric.
Industrijalizacija ili modulizacija centara podataka predstavlja fleksibilan, skalabilan pristup izgradnji data centara, koji omogućava kompanijama da povećaju kapacitet skladištenja i obrade podataka uz smanjene troškove, složenost i vreme izgradnje.
Plug and play rešenja-energetski efikasnija
Ovo „plug and play“ rešenje prefabrikuju iskusni stručnjaci i provajderi, a dizajnirano je da obezbedi dovoljan kapacitet za svu potrebnu IT i računarsku opremu, kako u trenutku isporuke, tako i u budućnosti. Modularni centri podataka mogu da ponude veću energetsku efikasnost od tradicionalnih, namenski izgrađenih pandana, sa kapacitetom za naprednija, održiva rešenja koja se planiraju i ugrađuju od samog početka.
Višestruki porast razmene i generisanja podataka, kao i značajno veća potrošnja električne energije zahtevaju adekvatnu pripremu za moguće havarije i prekide u napajanju. Zbog toga je u nove data centre poželjno integrisati i pouzdane UPS sisteme, koji će omogućiti ne samo napajanje u slučaju nestanka struje, nego i vraćanje dela energije u mrežu kad to kompanijama odgovara.
Naravno, ni uštede u troškovima nisu zanemarljive. Sa ograničenim raspoloživim prostorom u svim delovima sveta, skupim zakupom zemljišta ili njegovom kupovinom u urbanim sredinama, gde se nalazi najveći broj korisnika, može biti teško izgraditi veliki centar podataka.
„Modularni pristup omogućava kompanijama brži i lakši način da razviju operacije, proširuju i prilagođavaju postojeće lokacije, umesto da traže nove, i da na taj način iskoriste dostupan prostor i uštede na izgradnji. Istovremeno, značajno utiče na smanjenje CO2 otiska i manje je invazivno po životnu okolinu“, objašnjava Vasić.
Na ovaj način nekorišćene ili netradicionalne zgrade mogu brzo da se prenamene, dok se istovremeno upošljava urbanistički i industrijski već dostupan prostor, čiju infrastrukturu nije potrebno značajno menjati.
Modulizacija data centara
Modulizacija data centara višestruko se isplati – lakše planiranje, brža isporuka i instalacija, niži troškovi rada i lakša integracija u već postojeće infrastrukturne kapacitete.
Očekivani nagli skok razmene podataka neminovno će zahtevati hitnu potrebu za proširenjem svih kapaciteta, koji će morati efikasno da se dostignu. Modularnim principom, trenutno se nadograđuju postojeći i ostavlja se mogućnost budućeg širenja kapaciteta, što uz smanjen uticaj na životnu sredinu i nižu CO2 emisiju predstavlja značajan iskorak u odnosu na tradicionalno građene centre podataka.
0 komentara