U trendu su online personalni treninzi sa društvenih mreža poput Instagrama i TikToka. Mnogi se odlučuju za ove usluge ne sluteći potencijalne digitalne rizike. Očekuje se da će globalno onlajn fitnes tržište rasti po godišnjoj stopi od 29,6 procenata do 2033. godine.
Iz kompanije Kaspersky ukazuju kako da se izbegnu ovi rizici i koje mere preduzeti.
Prijavljivanje na virtuelne programe često podrazumeva deljenje ličnih informacija, poput zdravstvenih podataka, fotografija napretka u vežbanju, mape kretanja i podatke o plaćanju, sa osobom koju možda nikada niste upoznali, što značajno povećava rizik da lične informacije korisnika budu ugrožene ili zloupotrebljene.
Među oblicima zloupotrebe podataka u ovom kontekstu su između ostalih :
IzložeInost alatima trećih strana: treneri se često oslanjaju na aplikacije ili platforme trećih strana za zakazivanje, plaćanja, komunikaciju i personalizovane fitnes programe. Ako ti alati nisu bezbedni, mogu predstavljati slabe tačke u zaštiti podataka.
Eksploatacija fotografija napretka: fotografije napretka, koje često uključuju osetljive fotografije, mogu biti upotrebljene bez pristanka u zlonamerne svrhe ili procureti na internet.
Rizik od lažnog predstavljanja: ako je nalog influensera ugrožen, hakeri bi mogli da se predstavljaju kao oni i traže lične informacije ili uplate od pratilaca.
-Onlajn programi za personalne treninge možda nisu sami po sebi potpuno bezbedni; međutim, korisnici često zanemaruju jednostavne mere opreza koje ih mogu zaštititi od velikih problema, kaže Dragan Davidović, generalni direktor kompanije Kasperksy za istočnu Evropu. Pre nego što se izložite riziku i poželite da u potpunosti odbacite ove programe, preduzmite proaktivne korake kako biste se zaštitili. Na primer: Proverite identitet trenera. zbegavajte otvaranje neverifikovanih linkova.. Proverite TTPS. Nemojte deliti previše informacija. Koristite antivirusni softver poput Kaspersky Premium.
0 komentara