Generacije rođene devedesetih, kada je savremeni PR-u tek postajao deo poslovnog miljea Srbije i regiona, danas imaju pozamašno iskustvo. Kristina Čubrilo, iz Beograda vrlo namerno i vrlo rano, pre desetak godina, uskočila je u „voz“ kreiranja poruka i odnosa s javnošću.
Poslednje četiri godine je savetnik za komunikacije u OTP banka Srbija. O izabranoj profesiji rado razgovara, smatrajući da su iskustava tu da bi se delila i da je konstantno učenje najbolji način za lakši prolaz kroz brze promene koje poslednjih godina definišu ovu oblast.
Mlađoj sebi da možete, kako bi pojasnili šta je najprivlačnije u radu u komunikacijama, PR-u ?
Svestranost, kreativnost, dinamičnost i nove mogućnosti svakog dana.
A na šta bi upozorili da su najveći izazovi ?
Komunikacije se po prirodi razvijaju i realizuju vrlo brzo i agilno, pa prilikom uskakanja u taj „voz“ potrebno je naoružati se merodavnim znanjem, strpljenjem, taktičnošću ali i odbrambenim mehanizmima, kada nastupe stresne i izazovne situacije.
Interesantno je da i dalje živi stereotip koji našu profesiju svodi na lagane i kitnjaste aktivnosti – što i jeste, ako bismo uzeli u obzir samo jedan komunikacioni kanal koji čini ovu mandalu. Krizni PR, interni PR, produktni PR, kao i orjentisanost ka integrisanim (360) komunikacijama, sada neizostavni CSR, pa event menadžment…I tek nakon dobro postavljene PR strategije i njenog sprovođenja, dolaze na red nagrade i događaji koji slave uspešnost svih kanala.
PR je profesija u kojoj su promene brze, kako se prilagođavate ?
Promene su danas neminovnost u kojoj je potrebno da prigrlimo dve stvari. Jedno je učenje na iskustvu, greškama i učenje iz onoga što promene donose. Druga je potreba da ostanemo dovoljno svoji, jer će originalnost uvek biti na ceni. Prilagođavam se tako što učim.
Kom poslovnom triku pribegavate u svakodnevnim situacijama i rado delite s kolegama jer olakšava potencijalno stresne situacije ?
Sumnjam da postoji antistres kao takav, već samo način na koji se kanališe i otpušta dobrim hobijem ili interesovanjima, te svodi na minimum spram situacija u kojima se javlja. Dobra stvar je što lako uviđamo kod drugih, pa tako kada naučimo da sopstveni stres kontrolišemo, možemo biti korisna podrška drugima.
U svakodnevnom poslovnom okruženju kvalitetna pauza od samo nekoliko minuta dosta znači, a čini mi se da je potcenjujemo. Može biti „skretanje“ sa poslovnih tema sa kolegama, kratka šetnja, pikado u game roomu ili ispijanje omiljene kafe. Trud koji ćemo uložiti kako bi sebi napravili više ovakvih mini plezira, postaće dobra navika i rezultiraće ličnim zadovoljstvom.
Kako glasi Vaša rečenica za „razbijanje led“ ?
Zasluge bih pripisala energiji, jer njom možemo da otopimo svaki led i otklonimo barijere. Ono što nosimo u sebi zaslužno je za rezultate koje postižemo u susretima. Svakako, na osnovu iskustva, razgovor se može „otvoriti“ nekom ličnom pričom, doživljajem, što se skoro uvek vraća pozitivno.
Od brojnih akcija i programa koje OTP banka Srbija kao kompanija posvećena odgovornom poslovanju sprovodi na koju ste najponosniji jer ste bila deo tima koji je realizuje ?
Generator Zero, OTP Village, Generator dobrih dela, čine našu Generator Lab platformu koja pod svojim krovom okuplja zelene, održive i inkluzivne projekte banke. Ništa manji značaj nemaju projekti orijentisani na kulturu i sport.
Mi smo tim koji ove aktivnosti realizuje sa puno posvećenosti i energije, pa nakon svakog lansiranog projekta ponos ne izostaje. Ipak, „rastemo kao kvasac“ kada za naš rad stignu pohvale od kolega, ali i kolega iz drugih industrija, prijatelja i saradnika koji prepoznaju zalaganje za bolji i kvalitetniji svet oko svih nas.
A. Cvetićanin
Foto Lična arhiva
0 komentara