Na listi dobitnika PRO PR Globe nagrade objavljenoj ovih dana nalazi se ime Milene Avramović Bjelice, iz Beograda. Izvršna direktorka i suosnivačica agencije Chapter 4 bezmalo je dve decenije u profesiji odnosa s javnošću.
U vremenu u kome su komunikacije kao tema, čini se, nikada više u fokusu, a publika-slučajna i hotimična, neprestano izložena različitim porukama, dobitnica nagrade govori o izazovu posla u kome se obrela slučajno, posle inženjerskog poziva koji je stekla obrazovanjem, metamorfozama profesije PR-a, izazovima stiglim s novim alatima u struku i zašto nagrade doživljava kao podstrek da prione na savlađivanje novih lekcija.
Kako ste se kao inženjerka našli u svetu komunikacija i PR-a?
Sasvim slučajno, 2005. godine. Još uvek zbog posledica sankcija, koje smo preživeli devedesetih, mašinstvo nije bilo na zavidnom nivou; proizvodnja je pokušavala da uhvati zamajac. Svi smo radili šta smo znali i umeli i što je moglo da donese novac da bolje organizujemo život. Mnoge kolege su potpuno promenile profesiju, a ja sam radila kao dizajner i prevodila brošure za klima uređaje.
Drug koji je radio u kompaniji HP, rekao mi je da je prosledio moj broj telefona marketing menadžerki, jer je tražila osobu koja poznaje tehnologiju, lepo se izražava i ima opšte obrazovanje ” za agenciju“. Tako je sve počelo. Nakon razgovora sa Jelenom Anđelić, tadašnjom marketing menadžerkom u HP-u, počela je moja PR karijera.
Koliko se način komunikacije kompanija sa svim “vrstama” javnosti promenio od vremena kad ste bili na početku karijere?
U osnovi nije, na strateškom nivou je ostao isti, ali se u realizaciji promenio. Zadatak je ostao isti, i tada i danas, najvažnije je doći svojim porukama do prave ciljne grupe.
Ono što se promenilo jesu alati i kanali kojima se do ciljnih javnosti stiže. Kada sam počinjala, e-mail je bio u povoju, informacije su se slale faks mašinom, na jednu uredničku adresu, pa bi urednici dalje raspoređivali po redakcijama. Razvojem interneta i tehnologije prešlo se na personalizovane e-mailove, kontakt forme na sajtovima kompanija, čime se razvila interaktivna i dvosmerna komunikacija. S pojavom društvenih mreža, blogova, vlogova, podkasta, viber i whats up platformi, mesindžera… komunikacija je dobila potpuno novu dimenziju. Sve se mnogo ubrzalo.
A koliko se promenio položaj same profesije PR-a (odnosa s javnošću)?
Značajno se promenio. Naročito od trenutka izbijanja pandemije. Do tada, uverenja sam, top-menadžment, barem u većini kompanija, nije shvatao važnost komunikacija. Posle pandemije kada je interno i eksterno trebalo reagovati, brzo prosleđivati važne informacije, kada je komunikacija između svih nivoa mendžmenta i svih zaposlenih postala uobičajena, da li kroz online platforme, e-mailovima, shvatio se značaj i važnost odnosa s javnošću.
U nekim kompanijama u UO danas se nalaze osobe zadužene za komunikacije. Po meni, to bi trebalo da bude praksa svake kompanije.
Dobitnik ste nagrade PRO PR Globe. Da li priznanja unose u poslovnu svakodnevicu još odgovornosti?
Volim da se našalim kad stignu ovakva priznanja – da je razlog nagrađivanja to što imamo previše iskustva i da smo pri kraju radnog veka. Naravno – šala na sopstveni račun. PRO PR Globe je “ozbiljno” priznanje, a angažovanje Danijela Koletića i njegovog tima, duže od dvadeset godina, nešto što iziskuje veliko poštovanje. Spadam u grupu onih koji u priznanjima vide novi nivo odgovornosti. Jer, nagrađena osoba mora da nastavi rad, dajući maksimum, pa često i više od toga.
PRO PR Globe se dodeljuje za individualni doprinos razvoju i unapređenju struke, ali u mom slučaju ne bi bilo moguće bez podrške čitavog Chapter 4 tima, posebno Tamare Bekčić koja je moj najveći i najvažniji oslonac u poslu; neko ko me svakodnevno inspiriše i motiviše.
Prilikom dogovora s klijentima da li preferirate koncept strogih brifova brendova/kompanija ili se trudite za prostor kreativnog; čime se pomeraju granice, ne samo PR-a već svake profesije?
Brifovi i to precizni jesu izuzetno važni i u PR-u, i u kreativnim agencijama. Dodatno mogu biti podsticaj i inspiracija da predlažemo neke zanimljive i drugačije kampanje. Pogotovo su važni na početku saradnje sa klijentom i kada se još uvek ne “poznajemo” dovoljno. Sa klijentima sa kojima dugo radimo, nekako je relaksiranije.
Plan, makar do marta 2024. kada će biti uručenje priznanja PRO PR Globe, na svečanosti u Beogradu?
Više nego jednostavan: nastavljam da učim i poštujem poslovnu etiku, radim vredno i predano kao do sada i još malo više. Želja mi je da podstičem sve u okruženju da neprestano uče i budu orijentisani ka podršci zajednici. To je za mene jako važno: biti deo rešenja i podrške zajednici u kojoj živiš i radiš.
A. Cvetićanin
Foto Lična arhiva/Chapter 4
0 komentara