Mladi u biznisu u Srbiji, šta ih najviše muči

Biznis u regionu

15.04.2023.

Udruženja mladih privrednika Srbije (UMPS) nastalo je pre više od decenije kada se grupa mladih preduzetnika okupila sa željom da vršnjacima koji započinju biznis olakša put razvijanja sopstvenog posla.

Platforma UMPS koja osnažuje, otvara prilike, pomaže u kreiranju mreže kontakata mladim preduzetnicima broji više od 100 članova. 

Nedavno su potpisali trilateralni sporazum s Unijom mladih preduzetnika Crne Gore i Asocijacijom za ujedinjavanje mladih preduzetnika „Phoenix Rising iz Severne Makedonije, kako bi se kroz međunarodne projekte i programe podstaklo formiranje regionalne asocijacije i mreže mladih preduzetnika i preduzetnica.
Milica Radulović, izvršni koordinator Udruženja mladih privrednika Srbije predstavlja udruženje i ukazuje na klimu u kojoj mladi razvijaju svoj biznis u ovoj zemlji regiona.

Ko su članovi udruženja i kako može da se postane član?
UMPS danas broji više od 100 članova, iz najrazličitijih industrija; od marketinških agencija, preko software development kompanija pa do prehrambene industrije i trgovine. Zanimljivo je da se poslednjih meseci pridružuje sve veći broj mladih advokata, uvek raspoloženih da posavetuju ostale članove. Raduje činjenica da je Udruženje, iako je osnovano i posluje u Beogradu, privuklo pažnju mladih privrednika iz Kragujevca, Novog Sada, Leskovca, i još nekih gradova u Srbiji. 
Svako ko želi da postane deo zajednice mladih privrednika trebalo bi da prethodno ispuni nekoliko osnovnih uslova: da je osnivač/vlasnik sopstvenog biznisa, i naravno da se oseća mlado.

Prvi korak je poseta nekom od UMPS networking događaja, koja se najčešće dešava na osnovu preporuke nekoga od aktivnih članova. To je prilika da se stekne utisak o našim aktivnostima i upozna naša mreža. Nakon toga, sledi kratak razgovor sa Izvršnom kancelarijom UMPS, a nakon odobrenja UO i uplaćene godišnje članarine dobija se članska karta. Zvuči dosta kompleksno, ali u praksi proces traje desetak dana, tako da novi članovi najčešće budu primljeni već pre narednog događaja.

Šta mreža kontakata UMPS znači mladom preduzetniku?
„Svaki početak je težak” je često upotrebljavan kliše, ali u poslovnom svetu zaista predstavlja realnost. Prve godine poslovanja uvek su praćene različitim problemima. Kada tome dodate nedostatak iskustva i kontakata, sve se dodatno usložnjava. 

Upravo te stvari težimo da olakšamo. 

Sa kakvim god se izazovom suočavali, neko od članova je, verovatno, istu situaciju prebrodio pa može pomoći savetima. I u kontaktu s novim klijenatima, poslovni partnerima, postoji velika mogućnost da je neko od članova već sarađivao sa određenom kompanijom. I tada je Udruženje adresa pomoći. Misija UMPS je da podrška mladim preduzetnicima dolazi, pre svega, od onih koji ih najbolje razumeju – drugih mladih preduzetnika.

Jedan od pokazatelja u evaluaciji rada jesu upravo ostvarene saradnje naših članova. Do sada smo imali brojne zajedničke projekte članova, međusobne konsultacije, čak nekoliko potpuno novih biznisa koji su nastali upravo na našim događajima.

Da li i sa kojim poslovnim organizacijama sarađujete?

Do sada smo realizovali različite projekte sa srodnim organizacijama iz Italije, Kine i zemalja regiona, kao i uz podršku velikih kompanija Mastercard i A1. Jedno od najznačajnijih partnerstava ostvarili smo sa Mokrogorskom školom menadžmenta. U protekle tri godine, predavači sa MŠM održali su brojne edukacije za mlade privrednike. Više naših članova odlučilo se da poslovno znanje unapredi upravo kroz program “Bolji biznis”, koji organizuje Mokrogorska i namenjen je upravo vlasnicima malih biznisa.

Nedavno smo institucionalizovali još jedno značajno partnerstvo koje će direktno članovima otvoriti prilike i izvan granica Srbije. Trilateralni sporazum potpisan između Unije mladih preduzetnika Crne Gore i Asocijacije za ujedinjavanje mladih preduzetnika Severne Makedonije „Phoenix Rising“, će kroz različite međunarodne projekte i programe doprineti kreiranju regionalne asocijacije i mreže mladih preduzetnika i preduzetnica.

Koji su po utiscima/anketama vaših članova najveći izazovi za mlade na početku razvoja biznisa u Srbiji?

Istraživanja koja smo radili, kako među članovima, tako i širom Srbije sa partnerskim organizacijama, obično su nam davala nekoliko istih odgovora. Prvi problem je pomenuti nedostatak poslovnog iskustva, koji ide ruku pod ruku i sa nedostatkom kapitala i mreže kontakata. Neretko, mladi imaju utisak da ne mogu da konkurišu onima koji u biznis ulaze iskusni i da samim tim učestvuju u nefer borbi na tržištu. Ipak, entuzijazam i inovatvni pristup često pomažu da te razlike anuliraju.

Ništa manje važan izazov nije nedostatak informacija o preduzetništvu. Prilikom pokretanja sopstvenog biznisa mladi se često ne pripreme dovoljno dobro za administrativne izazove, fiskalne i nefiskalne namete, koji su često nerazumljivi početnicima u biznisu. Tu si postojeće olakšice dostupne preduzetnicima, ali  o kojima mladi nisu dovoljno informisani, što dovodi do toga da ih ne koriste.

Na kraju, ono zbog čega se veliki broj ljudi i pridružio UMPS – podrška. Preduzetništvo se i dalje smatra rizikom. Nije popularan karijerni put, pa se tako mladi neretko susreću sa nerazumevanjem u okruženju. Upravo to želimo da stvorimo u UMPS – platformu podrške svim mladim preduzetnicima.

Da li srpsko društvo prihvata da vlasnik uspešne radnje/firme može biti mlada osoba. Koliko je tolerantno prema mladima?

Krećemo se ka tome. Iako predrasude i dalje postoje, sve ih je manje i njihov uticaj polako jenjava. Sve veći broj kompanija saveznike traži upravo u firmama koje predvode mladi i oberučke prihvataju novitete i energiju koju njihovi timovi i firme donose.

Andrijana Cvetićanin

Foto UMPS

Povezani tekstovi

Sve o registraciji pripejd korisnika u Srbiji

Sve o registraciji pripejd korisnika u Srbiji

Završetak posla u poslednjem trenutku nije navika za ponos, ali je mnogi imaju. Ispunjavanje obaveza u vremenskoj trci izaziva dodatni stres, iako je ponekad dovoljno nekoliko minuta da se sve završi i ne uđe u cajtnot. Za nešto više od dva meseca u Srbiji stupa na...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Progres koji bi inače trajao čitav vek, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji (AI), dogodiće se za samo pet godina, što će značajno uticati na to kako potrošači posmatraju brendove. Moramo biti spremni za ulazak u eru veštačke superiorne inteligencije u narednih tri do...

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu, koji se održava od 03. 07. do 06.07, u Bajinoj Bašti, Srbija biće prikazano 27 kratkih igranih filmova iz 16 zemalja u okviru takmičarskog programa. U četiri dana publika će imati priliku da vidi filmove iz: Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije,...

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Otvoren je Sarajevo Photography Festival, najvažniji regionalni događaj posvećen fotografiji. Na više lokacija u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, publika će moći da vidi do 15.06. program koji posebno osvetljava aktuelne društvene i ekološke izazove kroz temu...

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

U toku su prijave za Helem Nejse Talent akademiju. Ovog leta organizuje se druga po redu letnje škole namenjene mladima iz kreativnih industrija. Akademija će biti održana od 02. do 09. 08. 2025. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina,  na više od 10 lokacija....

Karte za The Sisters of Mercy 5.000 RSD

Karte za The Sisters of Mercy 5.000 RSD

Legendarni bend The Sisters of Mercy nastupa u Beogradu 24. 07. 2025. u Hangaru (Luka Beograd). Koncert kultne engleske grupe u glavnom gradu Srbije održava se posle pauze duže od decenije, kada su poslednji put svirali u glavnom gradu ove zemlje regiona. Bend već...

Share This