Trenutno na Budvanskoj rivijeri boravi oko 20.000 turista što još uvek nije na nivou broja predsezonskih gostiju iz prepandemijske 2019. godine.
Centralni deo Crnogorskog primorja, zabeležio je, međutim, dobru posetu u četvrtom i petom mesecu, tokom proleća. Tada je broj gostiju bio veći u odnosu na isti period tokom 2019.
Kako kaže Tijana Kotarac, PR Turističke organizacije Budva, brojevi zbirno, za prethodna tri meseca, najavljuju dobre rezultate predsezone, s kojima će biti zadovoljni svi u industriji turizma, u ovom delu Jadrana.
Sezona na Budvanskoj rivijeri od drugog vikenda jula
Pik sezone na Budvanskoj rivijeri kao i prethodnih godina počinje od drugog vikenda sedmog meseca i traje do 15, odnosno 20. 08.
Turistički radnici ističu da je to s pozicije popunjenosti i njihovog anažmana da špic kao i čitava sezona budu razuđeni, odnosno da visoka popunjenost kapaciteta bude od maja do oktobra, kratak period.
Trend “jake” predsezone i većeg broja gostiju tokom jesenjeg dela godine počeo je da se uspostavlja pre nekoliko godina ali se isprečila korona i, na primer, 2019. loše vremenske prilike.
Hoteli s ekskluzivnom ponudom doprinose sezoni tokom cele godine
Atraktivnosti za dolazak gostiju na ovaj deo jadranske obale u regionu, tokom čitave godine, doprineli su moderni domaći ali i internacionalni hotelski kompleksi i rizorti koji su otvoreni 365 dana u godini.
Poput hotelske grupacije Montenegro stars u okviru koga je Splendid https://montenegrostars.com/me/pocetna-splendidu Bečićima, prvi hotel s pet zvezdica u Crnoj Gori koji je počeo s radom 2006, ili Dukley resort. https://www.dukleyhotels.com/en/
Za prvo leto s potpuno relaksiranim pandemijskim merama, trenutna projekcije hotelijera Budvanske rivijera, jeste da će tokom jula i avgust popunjenost biti 70 odsto kapaciteta.
Trend Last minute i gosti koji menjaju Ruse i Ukrajince
Tijana Kotarac ističe da su se, međutim, navike turista promenila.
-Sada se češće odluka o izboru destinacije donosi last minute u odnosu na ranije first minute uplate. Što daje nadu da će projekcija biti premašena“.
Zbog ratnog sukoba u Ukrajini još početkom trećeg meseca hotelijeri su dobili otkaze rezervacija jednog broja gostiju iz Ukrajine i Rusije. Globalni potres su imale i kolege u Hrvatskoj, Grčkoj, Španiji…
U Crnoj Gori gosti iz dve zemlje u ratu, ranije su činili čak trećinu svih posetilaca.
Nedostatak gostiju s ovih tržišta Vlada Crne Gore pokušava da nadomesti uvođenjem redovnih čarter avio linija ka daljim destinacijama.
Novi direktni avio letovi do Tivta
Na primer, nakon šest godina održavanja redovnih avio veza sa Izarelom, od maja su uvedeni svakodnevni letovi na relaciji Tel Aviv – Tivat.
U subotu 18.06. realizovan je prvi direktan let Tivat – Prag.
Najavljene su obnove letova ka skandinavskim gradovima : Helsinki, Oslo i Stokholm, kao i do Kopenhagena u Danaskoj.
Očekuje se dolazak značajnog broja gostiju iz Azerbejdžana, odakle se već nekoliko godina unazad održavaju sezonski letovi na relaciji Baku – Tivat.
Preko Podgorice uvođenjem leta za Istanbul, očekuje se dolazak jednog dela ruskih gostiju koji će na ovaj način zaobići sankcije.
Što se tiče radne snage trenutna situacija među hotelijerima i ugostiteljima na Budvanskoj rivijeri nije toliko alarmantna. Tek na pojedinim objektima u Starom gradu može se videti oglas da je potreban konobar , osoblje na mestu pomoćnog radnika u kuhinii.
Na Budvanskoj rivijeri nije toliko izražen problem radne snage u turizmu
Prema rečima Aleksandra Jovanovića, vlasnika picerije „Sambra“ i predsednika Udruženja ugostitelja Budve, njegov utisak je da je priča bila “naduvana” . Naročito na početku godine.
-Jasno je da u Crnoj Gori plate ne mogu biti u visini kao u Hrvatskoj. Neki radnici su na samom početku predsezone odlazili u Hrvatsku, ali su se vratili kod nas , gde su i ranije radili, tokom sezone. Ugostitelji su takođe morali da shvate da se radnicima mora obezbediti pristojna plata koje nisu manje od 500, 800, 1.000 evra u zavisnosti od pozicije.
Foto Biznis u regionu
0 komentara