Za poslednjih pet godina, Aleksandar Grbović, profesor na katedri za vazduhoplovsto Mašinskog fakulteta u Beogradu se ne seća da je napisao proporuku studentu nakon master studija za “preko”.
-Posao traže ovde, što nije bio slučaj pre 10, 15 godina. Poslovne mogućnosti za posao u Srbiji mnogo su povoljnije. Mašinske profile traže domaće ali i internacionalne kompanije koje otvaraju pogone i kancelarije poput Brose, Bosh-a, MTU, kaže Grbović koji je i prodekan za finansije.
Cilj prve konferencije Unapred, platforme Studenter
Na beogradskom Mašinskom fakultetu juče je održana prva konferencija Unapred u organizaciji platforme Studenter.
-Osnovna ideja bila je da spojimo akademce i predstavnike privrede. Platforma je pokrenuta ovog proleća s motivom da se olakša povezivanje svršenih i aktuelnih studenata sa kompanijama, kako bi lakše došli u priliku za stručnu praksu ili po diplomiranju našli posao. S druge strane, umrežavanjem na platformi pomažemo i privredi da reši jedno od top tri problema sa kojima se suočava – regrutacijom kvalitetnih kadrov, kaže Miloš Vasić, pokretač platforme Studenter.
Perspektive inženjera za posao i praksu
U amfiteatru popularnog ”mašinca” bilo je više od 150 akademaca, ne samo sa ovog fakulteta već i budućih pravnika, ekonomista, IT inženjera, studenata osnovnih i master studija iz regiona: Crne Gore, Hrvatske, Republike Srpske.
Među njima i Snežana Petrović, studentkinja druge godine master studija na smeru automatsko upravljanje.
Odluku da upiše i završi Mašinski fakultet kaže donela je lako. – Oduvek me je zanimalo kako nešto funkcioniše. Matematika i fizika su mi dobro išle tokom školovanja.”
Sledećeg, poslednjeg master semestra čeka je stručna praksa pa je u konferenciji videla šansa da čuje više o velikim kompanijama i organizacijama koje mogu pomoći u pronalaženju prakse, a kasnije i posla. – Nismo nikada imali priliku da nam na fakultet dolaze velika preduzeća. Uglavnom sami tražimo konferencije i seminare, tako da bih pohvalila organizatore koji su ovo omogućili, da ovakve forume imamo i na samom fakultetu”.
Koje oblasti su u deficitu i da li će kompanije “juriti” kandidate
Situacija na tržištu rada poslednjih dekada se menja. Nova realnost uticala je na promenu uloga . Kako je rekao Miša Lukić jedan od moderatora panela u budućnosti je sasvim izvesno da će visoko obrazovani kandidati sve više preuzimati ulogu onih koji “intevjuišu” kompanije za posao, a ne obratno .
Sa time su se složili panelisti među kojima je bila i Marina Rakić, HR direktor u MK Grupi.
-Ako poredimo period poslednjih 20 godina situacija na trzižtu rada se dosta promenila. Sada studenti imaju priliku da biraju gde žele da dođu na praksu ili da kada traže prvi posao. Pogotovo u oblastima gde je prisutan deficit kadrova, kaže Marina Rakić.
INŽENJERSTVO I Tehnologija hrane posLOVI budućnosti
U MK grupi često dobijaju upite, akademci proaktivno se interesuju za posao, praksu. -Idemo na razne skupove, konferencije koje se bave određenim profilima. Apsolutno su akademci zainteresovani i agilni.
MK grupa je kompanija u čijem portfoliu su različite industrije: proizvodnja mesa, najveća šećerana na Balkanu Sunoko, proizvodnja energije iz obnovljivih izvora vetro parkovi i solarnih panela, poslednjih godina ostvarili su značajne investicije u sektoru bankarstva I hotelijerstva. Širom regiona imaju 6.000 zaposlenih. Nose priznanje Najbolji poslodavac za 2021. koje dodeljuje SAM (Srpska asocijacija menadžera).
I pored takvog renomea, kao i druge kompanije, nije jednostavno da zaposle nove kadrove ,pogotovo deficitanih profila.
-Globalno su traženi IT profili što je jasno: dolaze strane kompanije pokreću se startapovi. Taj trend očekujem da će se sigurno nastaviti u narednom periodu. U slučaju MK kompanije to su inženjeri mašinske struke, agronomi, tehnolozi. Tehnologija hrane je postala deficitarna. Sve manje ljudi čak i oni koji završe tehnologiju ili poljoprivredu odlučuju da rade u praksi. U samoj proizvodnji, za ono za šta su se školovali. To su teški poslovi koji podrazumevaju rad u fabrici, na njivi. S druge strane, takva zanimanja su izuzetno dinamična i atraktivna. Ko voli nije problem, kaže Marina Rakić.
Pogotovo što je sve aktuelnija digitalizacija poljoprivrede, a MK grupa daje znatne investicije upravo u digitalizaciju agro sektora. – Sva zanimanja u vezi sa proizvodnjom hrane su zanimanja budućnosti, ističe Marina Rakić.
Ugledni panelisti i zainteresovani studenti
Na konferenciji Unapred akademci su imali priliku da čuju kako je izgledao lični karijerni put nekih od najuglednijih privrednika Srbije kao i da im predastavnici kompanija demistifikuju kako izgleda intervju za posao, koje greške da izbegnu kada apliciraju, na kojim uslovima da insistiraju kod budućih poslodavaca.
Studentima su govorili: Nevena Radosavljević, Ananas E-commerce, Vojin Đorđević, CEO i Jelena Ušćebrka Ilić iz kompanije Voda Voda, Zoran Vasiljev CEO IT kompanije Centili, Branislav Grujić, Radoslav Veselinović, osnivač Galeb Grupe, Srećko Nijemčević director Vlatacom-a, Marinko Ukropina iz SGS i Boško Petrović iz Generali osiguranje.
Organizator konferencije Unapred , platforma Studenter najavila je mogućnost da skup postane tradicionalan.
Foto Mašinski fakultet / N.Jokić
0 komentara