Milan Stevanović i Dragan Ristić
Sve dok zarada dostavljača bude iznad proseka, uz sav rizik vožnje kroz gradski krljkanac, novo zanimanje biće “hit“ u Srbiji.
Posao koji nije postojao do pre neku godinu, sada je česta opcija dopunskog rada. Većinom za muškarce, svih godišta. Mnogima je način dopune kućnog budžeta, drugima osnovni prihod. Na biciklu, motoru, u automobilu dostavljači „platformski radnici“ su od tek punoletnih pa do starijih od 60 godina; različitih obrazovnih profila.
Posle Beograda, Novog Sada, sve ih je više u drugim gradovima.
-Posao dostavljača rade svi. Različitog obrazovanja, ekonomskog statusa. Osnovni motiv je, naravno, zarada. I nama je to bio motiv kada smo počeli da radimo dostavu, kažu za Biznis u regionu Dragan Ristić (27) i Milan Stevanović (30) doskora sami „pakleni vozači“, danas preduzetnici.
RUSH Delivery nova brzina u isporuci paketa
Avgusta prošle godine osnovali su RUSH Delivery prvu ekološku B2B i B2C srpsku kompaniju za dostavu, na električnim biciklima, specijalizovanu za dostavu paketa.

Njihov koncept je dostava „danas za danas“. Tvrde da je rok od 30 minutra od online kupovine do dolaska RUSH dostavljača pred vrata kupca, sa paketom – dostižan.
Obojica su radili za jednu kompaniju koja je prva donela ovaj posao u Srbiju. Tako su se upoznali.
Milan je s Novog Beograda, malo stariji po godinama i dostavljačkom stažu. Bio je nadređen Draganu koji je iz Novog Sada. Često više od 12 sati dnevno; Dragan na električnom biciklu, Milan je radio dostavu automobilom.
Iskustvo s asflata preneli u kancelariju
Neposredno, iz prakse „ s asfalta“ uočili su šta i kako boljim sistemskim rešenjima unaprediti. Pre svega brzina i da se od konkurencije izdvoje ekološkim pristupom.
Flotu RUSH Delivery čine isključivo električni bicikli i u perspektivi su im električna vozila.
Razlog zašto su odlučili za e-bike jeste i poslovni: brzi su, ekonomični i potpuno „zeleni“ – nema emisije štetnih gasova u već zagađenim urbanim sredinama.
Prisutni u Beogradu i osam gradova Srbije
U glavnom gradu Srbije pokrivaju zonu od 10 kilometara. Gotovo neverovatan podatak je da RUSH dostavljač na e-biciklu za osam minuta stiže, na primer, iz Brankove ulice do krajnje tačke. Istine radi, to su centralne gradske opštine, a ne rubni delovi grada.
-Želimo da se pozicioniramo kao pouzdan partner. Već dobijamo poverenje pa su naši dostavljači outsource postojećih kurirskih kompanija. Neposredni smo partneri kompanija koje se bave e-commercom, poput domaće brzorastuće platforme Ananas“.
Za godinu dana RUSH delivery je prisutan, osim u Beogradu, u Novom Sadu, Subotici, Pančevu, Zrenjaninu, Kraljevu, Čačku, Nišu, Kragujevcu.
Softver iz Abu Dabija za isporuku paketa u roku od 30 minuta
Ovih dana će digitalizovati poslovanje. Posle šest meseci rada, shvatili su da im nedostaje autentičan softver. Sve su radili uz eksel tabele, ručno. Nisu imali baš pozitivna iskustva u traženju IT partnera u Srbiji. – Dobijali smo, može se reći nepristojne ponude. Na primer, tražili su za izradu softvera dva miliona evra i dve godine za izradu, kaže Dragan Ristić.
Našli su kompaniju iz Abu Dabija i polovinom avgusta trebalo bi da digitalizuju sistem.
Sa softverom, njihov dostvaljač će u toku jedne osmočasovne smene moći da obavi 70 dostava. – Važno je da nema čekanja, čepova prilikom preuzimanja paketa od ritejlera. Najvažnija je komunikacija sa dostavljčem, dodaje Milan Stevanović.
Planiraju otvaranje dark store-ova
U planu im je otvaranje dark store-ova, u svim delovima grada kako bi dostavljači brže preuzimali pakete i odnosili na adrese kupaca, po ugledu na organizaciju dostave u svetskim metroploma.
Za sada nemaju problem u pronalaženju radnika. – Ovaj posao nije nuklearna fizika. Potrebno je nešto dostaviti od tačke A do tačke B. Mi nudimo brzinu klijentima i fer uslove dostavljačima jer smo radili i znamo koliko iznose provizije.
Iskrivljena slika o zanimanju dostavljač

Kažu da nema razloga da osobe koja se bave ovim poslom-da se stide. – To je slika koje je nastala po likovima pizza delivery boy iz američkih filmova. Svesni smo da dobre plate i mogućnost da se zaradi ostavlja ljude u ovom poslu. Sve dok budemo to mogli da obezbedimo nećemo imati problema da nađemo dostavljače.”
Ne žele da otkriju tačan broj, ali s ponosom kažu da su iskusni, jer tehnika vožnje e-bika razlikuje se od klasičnog bicikla.
I, naravno nije lako! Dragan je polomio ruku drugog dana posla u Beogradu.
Nedavno su bili na konferenciji logističkih kompanija gde su se mnogi učesnici žalili na neodstatak radnika. Ne čudi ih.
-Zašto bi neko radio za platu od 40.000 dinara, a kao dostvaljač može da zaradi 80.000, 100.000. To bi trebalo da se zapitaju kompanije koje magacionerima i vozačima nude niske plate.“
Smatraju da će dostava u budućnosti većinski biti outsorce. Velikim kompanijama se ne isplate troškovi organizacije, infrastrukture, održavanja. I u poslovnom lancu svi imaju interes.
Obavezno osiguranje i kampanja o bezbednosti dostavljača u saobraćaju
Nameće se, međutim, pitanje radnih prava i zaštite platformskih radnika koji rade dostavu u Srbiji. U kakvom su statusu, da li su osigurani?
Još uvek u ovoj zemlji regiona nema precizne statistike o njima, osim istraživanja manjeg obima koje su radile pojedine NGO. Procene su da ih je nekoliko hiljada. Najviše u najvećim gradovima.
U RUSH delivery, kako kažu sagovornici Bizna u regionu, mladi do 30 godina prijavljni preko omladinskih zadruga; imaju radnike na ugovoru o dopunskim privremenim i povremenim poslovima, zaposlene; ne uslovljavaju da registruju preduzetničke radnje, ali ih podstiču na osiguranje.
Od septembra će početi kampanju bezbednosti dostavljača u saobaćaju.
Foto RUSH Delivery
0 komentara