Direktna finansijska pomoć i podrška pri iskorišćavanju potencijala zelene ekonomije kroz unapređenje poslovnog okvira i podizanje kapaciteta najavljena je za domaća mikro, mala i srednja preduzeća na prvoj konferenciji projekta „Zelena ekonomija u Srbiji”, koji finansira nemačko Savezno ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj BMZ, a sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom privrede i Privrednom komorom Srbije.
Mikro, mala i srednja preduzeća čine 99 odsto srpskih preduzeća i ovim projektom se podstiču i motivišu da prilagode svoje poslovne modele i procese principima zelene i cirkularne ekonomije i stvore inovativne proizvode i usluge za globalno tržište sa ciljem dekarbonizacije privrede i zaštite životne sredine.
Andrea Horvat Kiralj, državna sekretarka u Ministarstvu privrede Republike Srbije izrazila je uverenje da će projekat „Zelena ekonomija u Srbiji“ biti još jedan u nizu primera višegodišnje uspešne saradnje Srbije i Nemačke. „Prateći viziju da postane lider u regionu u primeni zelene ekonomije, Srbija je već ugradila principe zelene ekonomije u najvažnija strateška dokumenta u oblasti privrede, industrije i razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća, rekla je Horvat Kiralj i pozvala predstavnike privrede, akademske zajednice i civilnog društva da daju svoj doprinos prelasku Srbije na zelenu ekonomiju.
Šefica odeljenja za privrednu saradnju u Ambasadi Savezne republike Nemačke u Srbiji Judit Hofman podsetila je da je Srbija potpisivanjem Deklaracije o zelenoj ekonomiji 2020. godine postala deo Zelene agende za zapadni Balkan i napomenula da je kretanje ka zelenoj ekonomiji preduslov konkurentnosti na evropskom tržištu.
Ona je dodala da je sa značajnim iskustvom u ovoj oblasti, Nemačka na raspolaganju da mikro, malim i srednjim preduzećima u Srbiji ponudi primenjive savete, edukaciju i obuke u vezi sa zelenom ekonomijom.
Kroz projekat „Zelena ekonomija u Srbiji” biće odabrana mikro, mala i srednja preduzeća u određenim sektorima i pružena konkretna pomoć, pri selekciji pažnja će biti usmerena posebno na preduzetnice i druge grupe koje se potencijalno susreću sa izazovima zbog tranzicije ka zelenoj ekonomiji.
Projekat se sprovoditi do kraja 2026. sa fokusom na malim i srednjim proizvodnim preduzećima, mikro preduzećima u poljoprivredi i turizmu, a u cilju unapređenja konkurentnosti i omogućavanja integracije u internacionalne lance dobavljača.
Slika: Judit Hofman, Šefica odeljenja za privrednu saradnju u Ambasadi Savezne republike Nemačke u Srbiji
0 komentara