Od danas je na snazi novi Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH kojim je propisano da je nedelja neradni dan za objekte trgovine u ovom entitetu Bosne i Hercegovine.
Ali, danas će slobodan dan imati samo neki trgovci i to ne u svim gradovima i opštinama.
Zakonodavac je ostavio mogućnost opšinama i gradovima da predlože izuzeće od zabrane rada nedeljom i ostavljena je mogućnost da nedelja bude radna ako za to postoje opravdani razlozi.
Zakon je usvojen početkom ovog meseca u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH te je danas i zvanično prva neradna nedelja za trgovinske objekte .
Na posao će, ipak, morati zaposleni u određenim trgovinama i marketima jer se odredbe ne odnose na: dragstore, cvećare, pekare, suvenirnice, objekte starih i tradicionalnih zanata, kladionice, na trgovce u prodajnim objektima koji se nalaze unutar železničkih i autobuskih stanica, aerodroma, bolnica, hotela, prostora kulturnih i verskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijalizovane prodavnice u vezi s prodajom na grobljima.
Od “neradne” nedelje izostavljeni su i ugostitelji, trgovački centri, koji su kako pišu bosanskohercegovački mediji, registrovani kao objekti za iznajmljivanje, pa se novi propis ne odnosi na njih.
Zanimljivo je i da će bioskopske sale, takođe, moći da rade u sastavu trgovačkih centara, baš kao i ugostitelji.
Donošenju zakona prethodio je period burne javne rasprave.
Zagovornici su ukazivali da je novi zakon u skladu sa normativima EU, dok su protivnici ukazivali da se ne radi o iskrenoj zaštiti prava radnika, već predstavnika velikog kapitala koji kubure sa radnom snagom.
Čak je i bosanskohercegovačko Ministarstvo rada i socijalne politike ukazalo “kolegama” iz Ministarstva trgovine da pojedine odredbe diskriminišu prva radnika jer nisu dovoljno precizne i odnose se na zabranu rada objekata i to pojedinih i u pojedinim opštinama i gradovima.
Tako su se juče oglasili zaposleni iz jednog tržnog centra u Mostaru, koji su saopštenjem pitali nadležne da li su odluke gradskog veća “jače” od državnih, te će oni danas morati na posao.
Prema pojedinim procenama, u sektoru trgovine u BiH radi skoro 150.000 radnika, a unazad nekoliko godina na osnovu kantonalnih odluka ostavljena je mogućnost trgovcima da nedelja bude dan kada ne otvaraju objekte, u pojedinim kantonima poput Tomislavgrad, Livno, Kiseljak, Čapljina, Goražde, Mostar, Novi Travnik.
Kako pišu tamošnji mediji, danas će inspektori obilaziti objekte i ukoliko se utvrdi kršenje novih mera Zakona o unutrašnjoj trgovini zaprećene kazne su u iznosu od 2.000 do 15.000 KM (od 1.000 do 7.500 evra).
![](https://biznisuregionu.com/wp-content/uploads/2024/11/SA-1-rotated.jpg)
Prošle nedelje-10.11. u Sarajevu, u samom centru već je bilo šarenoliko radno vreme. Prodavnice u centralnim ulicama poput Ferhadija, Zelenih Beretki, iako su na primer jedna do druge, jedne su bile otvorene dok su druge bile zatvorene.
Na Baščaršiji je bila slična situaciju. Dok je na primer Bazar bio otvoren ali skraćeno, pojedini objekti starih zanata, čak i menjačnice -na vratima su imali istaknuto radno vreme da je nedelja neradni dan, odnosno da rade skraćeno, do 15, ili 18 časova.
U regionu, od prošlog leta u Hrvatskoj je stupio na snagu Zakon o trgovini prema kojem trgovci imaju mogućnost izbora da tokom godine rade samo 16 nedelja, odnosno da radno vreme prodajnih objekata određuju u razdoblju od ponedeljka do subote u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično.
U Crnoj Gori, Zakono o unutrašnjoj trgovini sa odredbama o neradnoj nedelji je stupio na snagu 2019. godine, a u Severnoj Makedoniji početkom 2022. godine
A.Cvetićanin
Foto Biznis u regionu
0 komentara