Alu-limenka s kojom se nazdravi u novogodišnjoj noći i koja dospe, umesto na otpad, u reciklažni centar-početkom marta 2024. biće u radnjama, kao ambalaža.
Ukoliko se baci u prirodu proces razlaganja trajaće do 2524.godine! Najkraće.
Zagađenje vode, zemlje, vazduha, stvaranje otpada jesu teme kojom se ne bave isključivo ekolozi, već države, kompanije, udruženja, građani – celokupno društvo.
U procesu zaštite životne sredine vrlo važnu ulogu igra i reciklaža.
Evo nekoliko zanimljivosti koje mogu da inspirišu da se iskorišćena ambalažu-konkretno aluminijumska limenka, odloži na pravo mesto, čime svaki pojedinac doprinosi očuvanju životne sredine:
- aluminijumska limenka može da se reciklira neograničen broj puta sa minimalnim gubicima, mi osiguravamo u Srbiji da gubici budu manji od 5%, što ne postižu drugi materijali za pakovanja.
- potrebno je samo 60 dana da se iskorišćena limenka vrati na police supermarketa
- ukoliko iskorišćena limenka završi u prirodi biće joj potrebno više od 500 godina da se razloži
- za pravljenje nove limenke koristi se čak 95% manje energije nego za pravljenje iste količine aluminijuma iz početka
- u Evropi se danas reciklira 73% limenki, a moguće je reciklirati sve limenke, dakle 100%.
Recan fondacija zajedno sa partnerima, kompanijom Ball Packaging i projektom „Svaka limenka se računa“, kao i prethodnih 18 godina aktivno radi na promociji reciklaže i edukaciji, pre svega mladih.
U navedenom periodu sakupljeno je 8 miliona limenki što je 100 tona aluminijuma.
-U ovoj godini podržali smo više od 30 manifestacija i festivala – muzičkih, kulturnih, sportskih i gastro na kojima smo organizovali reciklažne akcije, u saradnji sa partnerima, kako bismo ideju o reciklaži i njenim mogućnostima približili što većem broju ljudi. Naše akcije imaju edukativan karakter, a ujedno su i vrlo praktične – prisutni, publika, prolaznici imaju mogućnost da se uključe u proces reciklaže i da iskorišćene limenke odlože na pravo mesto. Danas se u Evropi reciklira 73% proizvedenih limenki, a taj procenat bi mogao da dosegne 100%, zato je važno da ne stvaramo otpad već da iskorišćenu ambalažu koristimo kao resurs“, kaže Nemanja Marjanović iz Recan fondacije .
On dodaje da je reciklaža ne samo moguća, već i neophodna kako bismo sačuvali planetu za buduće generacije.
Iz Recan fondacije ukazuju da svaki pojedinci može da doprinese smanjenju otpada. Potrebno je limenku odložite na pravo mesto, kada su građani u prilici, kako bi pravilnom selekcijom ušla u ciklusu reciklaže, a zatim ponovo na policama prodavnica“
Od 2005. godine, uz podršku Ball Packaging-a, kompanije koja se bavi proizvodnjom aluminijumskih limenki, Recan fondacija aktivno radi na promovisanju reciklaže u cilju zaštite životne sredine.
O sprovedenim aktivnostima i rezultatima u 2023. iz Ball-a ističu na dugogodišnju partnersku saradnju i akcije koje organizju na najposećenijim manifestacijama u Srbiji i regionu.
Na ovogodišnjem izdanju EXIT festivala, zahvaljujući naprednom IT rešenju sakupljeno je više od 11.000 iskorišćenih limenki. Bili smo prisutni i na Limenka teatar fest-u, koji predstavlja neobičan spoj ekologije i pozorišta i koji na praktičan način uči najmlađe o mogućnostima i značaju reciklaže.
Tokom četvorodnevne manifestacije sakupljno je neverovatnih 38.000 limenki, a tokom prethodnih godina prikupljeno je više od 600.000 limenki, koje su ušle u proces reciklaže.
-Podržane su sportske manifestacije poput Serbia business run-a koji je bio plastic free dogadjaj gde smo podelili i reciklirali 26.000 limenki vode, , tu je i Beogradski maraton; gastro festivali i drugi događaji, kaže Jelena Petljanski , regionalni menadžer za održivost i javne poslove Ball Packaging Evrope
Ona je dodala da kompanija Ball Packaging osim što radi na promociji reciklaže u svom poslovanju primenjuje principe cirkularnosti i održivosti kao osnovne postulate rada.“
Foto V. Veličković
0 komentara