SEED uštedeo 17 godina čekanja kamiona na granicama

Biznis u regionu

11.01.2024.

CEFTA SEED (Systematic Exchange of Electronic Data) sistem za elektronsku razmenu podataka, uspostavljen je 2010. godine, ali je bio ključni alat tokom pandemije korona virusa. U mesecima kada je bilo potrebno obezbediti transport esencijalnih roba: medicinske opreme, hrane, lekova odigrao je ključnu ulogu u olakšavanju carinskih procedura. 

Inicijalno, sistem je razvijen za razmenu carinskih informacija između potpisnica CEFTA sporazuma (Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini). Tokom vremena njegova funkcionalnost i značaj značajno su prošireni, kako bi podržali različite vrste pošiljki i procesa.

Kako se razvila ideja o SEED sistemu?

Dugi redovi kamiona koji čekaju na granicama, komplikovani procesi razmene informacija među carinskim administracijama, birokratske prepreke, gomile papira, spori procesi bili su alarm da se nešto mora menjati. Gubili su se sati, pa i dani u čekanju; roba bi propadala i trgovinska razmena dolazila u pitanje. 

Koncept SEED sistema nastao je kao rešenje za stvaranje elektronske platforme koja bi omogućila automatsku i brzu razmenu informacija na carini. Cilj je bio eliminisati gubitak vremena i papirologiju, omogućiti transparentnost i tačnost podataka, osigurati bolju koordinaciju između CEFTA strana u obradi roba na granicama. 

Šta je seed sistem doneo ?

Efikasna razmena podataka i dokumenata donosi direktne koristi ekonomskim subjektima, smanjujući opterećenja i olakšavajući trgovinske procedure. Putem digitalizacije procesi se pojednostavljuju, a smanjuju kašnjenja i troškovi. 

Iz perspektive jednog vozača kamiona i njegove kompanije, implementacija SEED sistema ima nekoliko ključnih prednosti: 

  • manje čekanja na graničnim prelazima
  • jednostavnije inspekcije i smanjenje birokratije
  • niži troškovi transporta robe(celokupne logistike – goriva, radnih sati i troškova vozila).

Posmatramo s pozicije carinika-službenika koji pregledaju robu koja ulazi ili napušta zemlju kako bi osigurali da se pridržava zakona i propisa, i tu se stvari značajno menjaju. 

Pre uspostave SEED sistema, carinici su se oslanjali na velike količine fizičke dokumentacije i ručne provere. Proces je uključivao pregled i upoređivanje papirnih dokumenata kao što su fakture, certifikati, deklaracije, kao i slanje robe na fizičke inspekcije radi provera.

Sa SEED sistemom, proces postaje efikasniji i automatizovaniji. Carinici imaju pristup elektronskim podacima i dokumentima, što omogućava bržu proveru, automatsko usklađivanje podataka i identifikaciju potencijalnih rizika. Time su olakšane carinske procedure, smanjeno je vreme potrebno za pregled, a osigurana je tačnost informacija. Sve ovo kao rezultat donosi brži protok robe preko granica, ali i celokupno efikasnije funkcionisanje trgovinskih tokova.

Sedam velikih minuta

Zahvaljujući povezanosti kroz SEED, za godinu dana vreme čekanja na graničnim prelazima smanjeno je za sedam minuta po kamionu. Prosečno čekanje na svim prelazima unutar CEFTA-e u 2023. bilo je 86 minuta, a imajući u vidu da je ove godine bilo više od 1.300.000 prelaza kamiona, to čini ukupno smanjenje čekanja od 17 godina u 2023.

Najveće smanjenje čekanja, od 19 odsto, bilo je kod robe praćene fitosanitarnim certifikatom, što je mogući rezultat elektronske razmene fitosanitarnih certifikata koja je uvedena krajem 2022. kroz SEED.

Kako funkcioniše SEED?

Od početka implementacije 2010. godine do danas, SEED sistem je unapredio upravljanje na granicama Zapadnog Balkana, podstičući saradnju i razmenu informacija među carinskim administracijama. S godinama je značajno doprineo prevazilaženju neefikasnosti, komplikovanih i dugotrajnih procedura. Uz to, doprineo je i smanjenju sigurnosnih rizika u regionu. 

Jedan od značajnijih benefita svakako je i trgovina bez papira jer SEED eliminiše potrebu za fizičkom dokumentacijom.

Podržan finansijskim sredstvima Evropske unije, omogućio je uspostavljanje pravnih osnova za elektronsku razmenu podataka u celom regionu, na osnovu Memoranduma o razumevanju potpisanih između susednih carinskih uprava i CEFTA Dodatnog protokola 5 koji objedinjuje i generalizuje specifikacije iz Memoranduma o razumevanju. 

Svaka carinska uprava usvojila je operativne smernice i uputstva za korišćenje SEED sistema. Uspostavljeni su IT infrastruktura i sistem rada 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici, kao i automatsko usklađivanje carinskih podataka i alarmni modul na podacima pre dolaska kamiona na granicu. SEED infrastruktura se bazirala na 7 SEED čvorova (Tirana, Banja Luka, Podgorica, Skoplje, Beograd, Priština i Rim), a svaki čvor se sastojao od SEED servera i komunikacione opreme.

Proširenje na SEED+

Da bi se nastavilo sa pozitivnim uticajem na tokove trgovine, javila se potreba za nadogradnjom SEED sistema dodatnim funkcijama i mogućnostima koje proizilaze iz CEFTA Dodatnog protokola 5 (AP5). 

Tako je razvijen SEED+. 

Iz platforme za razmenu carinskih podataka unutar CEFTA-e, sistem je prerastao u IT platformu i sistem koji podržava celokupnu digitalizaciju CEFTA politika, omogućavajući efikasnu razmenu podataka i dokumenata u različitim trgovinskim sektorima kao što su carina, veterinarska i fitosanitarna kontrola, kontrola javnog zdravlja, nadzor nad tržištem i drugim sektorima. 
U protekle tri godine procesi su se razvili u smeru preuzimanja trenutnih sistema EU i prilagođavanja našim potrebama, podržavajući put CEFTA-e kao Evropskoj uniji. Novi sistemi, na primer TRACES NT (TRAde Control and Expert System New Technology), sada omogućavaju razmenu fitosanitarnih i veterinarskih certifikata, zatim razmenu dozvola za uvoz i izvoz lekova koji sadrže kontrolisane stvari. Ovo ima ogroman potencijal za unapređenje pa se trenutno radi i na uspostavi baze podataka ovlaštenih ekonomskih operatera CEFTA (AEOS) koja pomaže u olakšavanju kretanja kroz CEFTA-u, te na uspostavi baze podataka o nesigurnim i neusklađenim proizvodima otkrivenim na CEFTA tržištu, kako bi se olakšala prevencija trgovine takvim proizvodima i zaštitili potrošači.

Foto Unsplash/D.Fikri i SEED

Povezani tekstovi

Ko su najbolji sa akademije IAA 2024

Ko su najbolji sa akademije IAA 2024

U organizaciji IAA Srbija, nacionalnog ogranka Međunarodnog udruženja za marketinške komunikacije (International Advertising Association) dodeljene su titule NAJkoordinatora, NAJpredavača, NAJtima i NAJpolaznika edukativnog programa AcademIAA. Jedinstveni program,...

Sekopak, 18 godina od udruženja do uspešne kompanije

Sekopak, 18 godina od udruženja do uspešne kompanije

Kompanija Sekopak, vodeći operater za upravljanje ambalažnim otpadom u Srbiji, obeležava 18 godina od osnivanja.  Sa više od milion tona recikliranog ambalažnog otpada zaključno sa 2024. godinom, Sekopak je postao sinonim za odgovorno poslovanje i posvećenost...

Jače veze tekstilaca regiona kroz Sippo projekat

Jače veze tekstilaca regiona kroz Sippo projekat

Na godišnjem sastanku SIPPO projekta za Srbiju, koji se sprovodi u okviru saradnje sa Privrednom komorom Srbije, istaknuti su ključni rezultati za 2024. godinu. Na skupu održanom u Beogradu predstavljeni su i planovi za 2025. godinu. Milica Zatezalo, SIPPO menadžer za...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Industrija za svemir je novi most HU-USA saradnje

Industrija za svemir je novi most HU-USA saradnje

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp i mađarski premijer Viktor Orban razgovarali su o inicijativi za razvoj mađarske svemirske industrije i mogućnostima za globalnu tehnološku saradnju tokom sastanka u rezidenciji Mar-a-Lago. Sastanku su prisustvovali i mađarski...

Prijave na Generator EDU do 31.01.2025.

Prijave na Generator EDU do 31.01.2025.

Osmi po redu ciklus konkursa Generator OTP banke je otvoren. Tema su održiva, inovativna, obrazovna i projektna rešenja za unapređenje finansijskog znanja dece i mladih.  Pozivaju se učitelji, nastavnici, profesori iz osnovnih i srednjih škola, organizacije civilnog...

Gde su danas zanatlije, na tržištu ili u galerijama

Gde su danas zanatlije, na tržištu ili u galerijama

Izložba „Upleteni“ otvara se 10.12. u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu. Postavka nudi kritičko promišljanje o ulozi zanata u današnjem društvu. Fokus izložbe je na savremenoj zanatskoj praksi koja istražuje održivost, nasleđe, inovacije, emancipaciju i...

Dante Buu izvodi performans u Ljubljani 

Dante Buu izvodi performans u Ljubljani 

Dante Buu, umjetnik performansa i storyteller, predstavnik Crne Gore na 59. Venecijanskom bijenalu izlagaće u ljubljanskom Muzeju suvremene umjetnosti Metelkova, +MSUM.  Publika će moći da vidi od 03. do 14.12. održati seriju performans reenactmenta djela...

Ko je pobednik konkursa OTP banke i IK Booka

Ko je pobednik konkursa OTP banke i IK Booka

Roman Sava Bojovića „Kako ste čuli za mene“ pobednik je trećeg po redu godišnjeg Konkursa za najbolji neobjavljeni roman, izdavačke kuće Booka i OTP banke Srbija, za 2024. godinu. Delo je,  kako ističe izdavač, rezultat zamaha i ambicije kakva se retko sreće u...

Ko je kreirao igračke Litory u Hrvatskoj?

Ko je kreirao igračke Litory u Hrvatskoj?

Litory je multisenzorna igračka koja djeci pomaže da razviju samopouzdanje, suosjećanje i druge ključne osobine potrebne da s povjerenjem kroče kroz izazove života. Riječ je o inovativnom pristupu socio - emocionalnom učenju kroz igru, uz koju dijete otkriva, osjeća i...

Timovi iz sedam zemalja na 17. Festivalu nauke u Beogradu

Timovi iz sedam zemalja na 17. Festivalu nauke u Beogradu

Na 17. Festivalu nauke, koji se održava od  12. 12. do 14.12.  na Beogradskom sajmu u Halama 3 i 3a, biće predstavljen bogat međunarodni program, u okviru atraktivnog programa na Naučno-fantastičnoj bini i u Zoni ideja i inovacija.  Ovogodišnji Festival...

365 evra za bal u Beču

365 evra za bal u Beču

Sezona balova u glavnom gradu Austrije počela je 11.11. tradicionalnim kadrilom na trgu Graben. Trajaće do 04.03.2025. godine Peto godišnje doba, kako nazivaju sezonu balova, privuče u grad na Dunavu veliki broj posetilaca. Kako očekuju gradski oci ove godine “znatno...

Održiva moda dizajnera iz BiH u Zagrebu

Održiva moda dizajnera iz BiH u Zagrebu

Naredne sedmice, 22. i 23.11. u zagrebačkom studiu galeriji KLET biće izloženi radovi modnog dizajn sarajevskog pop-up koncepta Naida, Nadira & Friends, osnovanog s ciljem promoviranja  bosanskohercegovačkog održivog dizajna i mode. U svijetu masovne...

Share This