SEED uštedeo 17 godina čekanja kamiona na granicama

Biznis u regionu

11.01.2024.

CEFTA SEED (Systematic Exchange of Electronic Data) sistem za elektronsku razmenu podataka, uspostavljen je 2010. godine, ali je bio ključni alat tokom pandemije korona virusa. U mesecima kada je bilo potrebno obezbediti transport esencijalnih roba: medicinske opreme, hrane, lekova odigrao je ključnu ulogu u olakšavanju carinskih procedura. 

Inicijalno, sistem je razvijen za razmenu carinskih informacija između potpisnica CEFTA sporazuma (Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini). Tokom vremena njegova funkcionalnost i značaj značajno su prošireni, kako bi podržali različite vrste pošiljki i procesa.

Kako se razvila ideja o SEED sistemu?

Dugi redovi kamiona koji čekaju na granicama, komplikovani procesi razmene informacija među carinskim administracijama, birokratske prepreke, gomile papira, spori procesi bili su alarm da se nešto mora menjati. Gubili su se sati, pa i dani u čekanju; roba bi propadala i trgovinska razmena dolazila u pitanje. 

Koncept SEED sistema nastao je kao rešenje za stvaranje elektronske platforme koja bi omogućila automatsku i brzu razmenu informacija na carini. Cilj je bio eliminisati gubitak vremena i papirologiju, omogućiti transparentnost i tačnost podataka, osigurati bolju koordinaciju između CEFTA strana u obradi roba na granicama. 

Šta je seed sistem doneo ?

Efikasna razmena podataka i dokumenata donosi direktne koristi ekonomskim subjektima, smanjujući opterećenja i olakšavajući trgovinske procedure. Putem digitalizacije procesi se pojednostavljuju, a smanjuju kašnjenja i troškovi. 

Iz perspektive jednog vozača kamiona i njegove kompanije, implementacija SEED sistema ima nekoliko ključnih prednosti: 

  • manje čekanja na graničnim prelazima
  • jednostavnije inspekcije i smanjenje birokratije
  • niži troškovi transporta robe(celokupne logistike – goriva, radnih sati i troškova vozila).

Posmatramo s pozicije carinika-službenika koji pregledaju robu koja ulazi ili napušta zemlju kako bi osigurali da se pridržava zakona i propisa, i tu se stvari značajno menjaju. 

Pre uspostave SEED sistema, carinici su se oslanjali na velike količine fizičke dokumentacije i ručne provere. Proces je uključivao pregled i upoređivanje papirnih dokumenata kao što su fakture, certifikati, deklaracije, kao i slanje robe na fizičke inspekcije radi provera.

Sa SEED sistemom, proces postaje efikasniji i automatizovaniji. Carinici imaju pristup elektronskim podacima i dokumentima, što omogućava bržu proveru, automatsko usklađivanje podataka i identifikaciju potencijalnih rizika. Time su olakšane carinske procedure, smanjeno je vreme potrebno za pregled, a osigurana je tačnost informacija. Sve ovo kao rezultat donosi brži protok robe preko granica, ali i celokupno efikasnije funkcionisanje trgovinskih tokova.

Sedam velikih minuta

Zahvaljujući povezanosti kroz SEED, za godinu dana vreme čekanja na graničnim prelazima smanjeno je za sedam minuta po kamionu. Prosečno čekanje na svim prelazima unutar CEFTA-e u 2023. bilo je 86 minuta, a imajući u vidu da je ove godine bilo više od 1.300.000 prelaza kamiona, to čini ukupno smanjenje čekanja od 17 godina u 2023.

Najveće smanjenje čekanja, od 19 odsto, bilo je kod robe praćene fitosanitarnim certifikatom, što je mogući rezultat elektronske razmene fitosanitarnih certifikata koja je uvedena krajem 2022. kroz SEED.

Kako funkcioniše SEED?

Od početka implementacije 2010. godine do danas, SEED sistem je unapredio upravljanje na granicama Zapadnog Balkana, podstičući saradnju i razmenu informacija među carinskim administracijama. S godinama je značajno doprineo prevazilaženju neefikasnosti, komplikovanih i dugotrajnih procedura. Uz to, doprineo je i smanjenju sigurnosnih rizika u regionu. 

Jedan od značajnijih benefita svakako je i trgovina bez papira jer SEED eliminiše potrebu za fizičkom dokumentacijom.

Podržan finansijskim sredstvima Evropske unije, omogućio je uspostavljanje pravnih osnova za elektronsku razmenu podataka u celom regionu, na osnovu Memoranduma o razumevanju potpisanih između susednih carinskih uprava i CEFTA Dodatnog protokola 5 koji objedinjuje i generalizuje specifikacije iz Memoranduma o razumevanju. 

Svaka carinska uprava usvojila je operativne smernice i uputstva za korišćenje SEED sistema. Uspostavljeni su IT infrastruktura i sistem rada 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici, kao i automatsko usklađivanje carinskih podataka i alarmni modul na podacima pre dolaska kamiona na granicu. SEED infrastruktura se bazirala na 7 SEED čvorova (Tirana, Banja Luka, Podgorica, Skoplje, Beograd, Priština i Rim), a svaki čvor se sastojao od SEED servera i komunikacione opreme.

Proširenje na SEED+

Da bi se nastavilo sa pozitivnim uticajem na tokove trgovine, javila se potreba za nadogradnjom SEED sistema dodatnim funkcijama i mogućnostima koje proizilaze iz CEFTA Dodatnog protokola 5 (AP5). 

Tako je razvijen SEED+. 

Iz platforme za razmenu carinskih podataka unutar CEFTA-e, sistem je prerastao u IT platformu i sistem koji podržava celokupnu digitalizaciju CEFTA politika, omogućavajući efikasnu razmenu podataka i dokumenata u različitim trgovinskim sektorima kao što su carina, veterinarska i fitosanitarna kontrola, kontrola javnog zdravlja, nadzor nad tržištem i drugim sektorima. 
U protekle tri godine procesi su se razvili u smeru preuzimanja trenutnih sistema EU i prilagođavanja našim potrebama, podržavajući put CEFTA-e kao Evropskoj uniji. Novi sistemi, na primer TRACES NT (TRAde Control and Expert System New Technology), sada omogućavaju razmenu fitosanitarnih i veterinarskih certifikata, zatim razmenu dozvola za uvoz i izvoz lekova koji sadrže kontrolisane stvari. Ovo ima ogroman potencijal za unapređenje pa se trenutno radi i na uspostavi baze podataka ovlaštenih ekonomskih operatera CEFTA (AEOS) koja pomaže u olakšavanju kretanja kroz CEFTA-u, te na uspostavi baze podataka o nesigurnim i neusklađenim proizvodima otkrivenim na CEFTA tržištu, kako bi se olakšala prevencija trgovine takvim proizvodima i zaštitili potrošači.

Foto Unsplash/D.Fikri i SEED

Povezani tekstovi

Pet miliona evra za digitalizaciju MSP u Srbiji

Pet miliona evra za digitalizaciju MSP u Srbiji

Nakon uspešne saradnje na zelenim investicijama kroz program Go Green, Erste Banka Srbija i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisali su novi ugovor o kreditiranju. Ovim ugovorom obezbeđena je dodatna kreditna linija u iznosu do pet miliona evra, namenjena...

Coca Cola i Bambi smanjili emisiju CO2

Coca Cola i Bambi smanjili emisiju CO2

Kompanije Coca-Cola HBC Srbija i Bambi predstavile su Izveštaj o održivom poslovanju, sumirajući 2024. godinu u kojoj su stabilnost, agilnost i strateška partnerstva bili ključni za dalji, održivi rast obeju kompanija i dodatnu posvećenost u stvaranju pozitivnog...

Šta donose Zeleni i Plavi koridor carinama u SEE regionu

Šta donose Zeleni i Plavi koridor carinama u SEE regionu

Lideri carinskih uprava sa Zapadnog Balkana i država članica EU sastali su se u Tirani, Albanija na Drugoj visokoj konferenciji generalnih direktora carinskih uprava, pod nazivom „Carinsko partnerstvo za povezanu Evropu“.  Konferenciju su zvanično otvorili...

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Zašto su za Gen Z brendovi emotivni oslonac?

Progres koji bi inače trajao čitav vek, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji (AI), dogodiće se za samo pet godina, što će značajno uticati na to kako potrošači posmatraju brendove. Moramo biti spremni za ulazak u eru veštačke superiorne inteligencije u narednih tri do...

Grimace šejk stigao u Srbiju

Grimace šejk stigao u Srbiju

Ljubitelji McDonald’s ukusa u Srbiji imaju poseban razlog za radost – čuveni Grimace šejk prvi put u ponudi i na srpskom tržištu. Prepoznatljivi ljubičasti mlečni šejk, koji je postao globalni hit u McDonald’s restoranima u SAD-u, Japanu, Australiji i drugim zemljama,...

Šta piše u novom broju Finansije top

Šta piše u novom broju Finansije top

Iako se najviše govori o posledicama američkih carina na izvoz, strah potrošača od rasta inflacije, pad investicija i dalje geopolitičke tenzije koje bi ugrozile alternativne izvore finansiranja za Srbiju i ceo region, mogu imati skriveni ali trajniji uticaj na...

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu 11 filmova iz regiona

Na 12. Bašta Festu, koji se održava od 03. 07. do 06.07, u Bajinoj Bašti, Srbija biće prikazano 27 kratkih igranih filmova iz 16 zemalja u okviru takmičarskog programa. U četiri dana publika će imati priliku da vidi filmove iz: Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije,...

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Sarajevo centar fotografije u regionu do 15.06.

Otvoren je Sarajevo Photography Festival, najvažniji regionalni događaj posvećen fotografiji. Na više lokacija u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, publika će moći da vidi do 15.06. program koji posebno osvetljava aktuelne društvene i ekološke izazove kroz temu...

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

Prijave za besplatnu Helem Nejse Talenat akademiju

U toku su prijave za Helem Nejse Talent akademiju. Ovog leta organizuje se druga po redu letnje škole namenjene mladima iz kreativnih industrija. Akademija će biti održana od 02. do 09. 08. 2025. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina,  na više od 10 lokacija....

Share This