SME HUB, projekat javno-privatnog partnerstva Švajcarske vlade, koju predstavlja Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) i srpske kompanije ICT HUB, obeležio je godinu dana rada.
Projekat, vredan sedam miliona švajcarskih franaka, do sada je pružio direktnu podršku velikom broju malih i srednjih preduzeća, da pospeše rast, razvoj i pozicioniranje širom sveta.
Devet MSP počelo transformaciju
Kako je istaknuto na svečanosti upriličenu povodom prve godišnjice više od 60 srpskih firmi pokazalo je interesovanje za projekat, a devet je ušlo u proces organizacione transformacije, čija ukupna vrednost iznosi više od 550.000 švajcarskih franaka.
–Mala i srednja preduzeća čine 90 odsto srpske privrede, zapošljavaju 64 odsto građana i ostvaruju 66 odsto prometa stvarajući tako 59 odsto BDP-a, rekao je tom prilikom Tomislav Momirović,ministar unutrašnje i spoljne trgovine,
MSP učestvuju sa 37 odsto u izvozu, a u srpskom uvozu sa više od 53 odsto .
-Kako bi napravili iskorak ka inostranim tržištima i uključivanje u lance dobavljača potrebno je da unaprede tehnološke kapacitete i korporativno upravljanje“, dodao je Momirović i neveo da je to razlog zbog kog je Vlada odlučila da unapredi ovaj sektor kroz informacije, savete i projekte podrške.
Srpska privreda je, prema njegovim rečima, pokazala otpornost na globalnu krizu o čemu najbolje govori rast zaposlenosti, direktnih stranih investicija, kao i najviši nivo deviznih rezervi do sada. – Projekat SME HUB omogućava srpskim preduzećima da ponude više, kvalitetnije uslove rada i veće plate“, istakao je ministar.
Podrška Švajcarske
An Lugon-Mulan, ambasadorka Švajcarske rekla je da je više od 550 švajcarskih kompanija prisutno u Srbiji, koje zapošljavaju više od 14.000 ljudi.
Bilateralna trgovina zemalja utrostručila se tokom poslednje decenije, a Švajcarska je 2021.bila najveći inostrani investitor u Srbiji.
Ambasadorka Švajcarske je istakla da je, kao jedan od najvećih bilateralnih donatora, koji blisko sarađuje sa Vladom Srbije, Švajcarska dobro upoznata sa time da je omogućavanje malim i srednjim preduzećima da se integrišu u globalne lance snabdevanja prioritet za ovu Vladu.
– Zbog toga je i kreiran SME HUB, kako bi pružio dodatnu podršku podršku malim i srednjim preduzećima u pristupu finansiranja, usklađivanju sa globalnim standardima i promenljivim regulatornim okruženjema”, rekla je An Lugon-Mulan.
Aleksandar Goračinov, direktor SME HUB-a, je ukazao da je SME HUB započeo kao ambiciozna ideja za ulazak domaćih preduzeća u globalne lance snabdevanja, a da nakon godinu dana rada, postaje jedna od ključnih platformi za dodatno podsticanje i napredak lokalnih firmi ali i cele srpske ekonomije.
Više od 60 MSP zainteresovana za projekat
-Za nas u SME HUB-u“ nije samo obeležavanje prve godine rada, već prilika da se osvrnemo zajedno na ono što smo postigli i naučili. I da se na osnovu toga posvetimo nekim budućim ciljevima.
Podsetio je da je više od 60 srpskih firmi pokazalo interesovanje za projekat, a njih devet je ušlo u proces organizacione transformacije, čija ukupna vrednost iznosi više od 550.000 švajcarskih franaka.
-Ostvareno je partnerstvo sa više od 12 velikih domaćih, multinacionalnih kompanija, među kojima je dve od pet najvećih izvoznika u Srbiji. Sa ponosom mogu da kažem da smo ostvarili zacrtane ciljeve. Naš cilj nije samo finansijska podrška, već da firmama omogućimo pristup specifičnom znanju koje je neophodno u nepredvidivom, poslovnom okruženju“, rekao je Goračinov.
Misija SME HUB-a jeste da pruži podršku manjim i srednjim preduzećima da prevaziđu sve izazove sa kojima se kao dobavljači suočavaju u lancu snabdevanja, povećaju prihde i stvaraju mogućnosti za nova radna mesta.
Predsenik UO Nemačko-srpske privredne komore i direktor ZF Srbija Milan Grujić je rekao da je saradnja sa loklanim dobavljačima jedan od ključnih aspekata poslovanja i da ZF grupa za sada ima šest dobavljača iz Srbije i da intenzivno rade na uključivanju novih.
Kako postati dobavljač multinacionalne kompAnije
-Multinacionalne kompanije imaju visoke standarde kada je reč o dobavljačima. Ovi standardi se odnose na kvalitet proizvoda, pouzdanost isporuka, kao i na sposobnost brzog prilagođavanja promenama na tržištu. Sa SME HUB-om ćemo raditi na tome da pomognemo lokalnim preduzećima da ispune te kriterijume, čime će postati konkurentniji i privlačniji partneri za velike kompanije”, istakao je Grujić.
Jedna od tih komapnija je i Frezal iz Rume. Nebojša Mirković, vlasnik je kazao da firma postoji od 2005.godine i da se bavi proizvodnjom alata za brizganje i tehničkih delova od termoplasta.
-Trenutno radi više od 70 zaposlenih od kojih su više od 30 odsto – žene. Uz podršku SME HUB sproveli smo poslovnu transformaciju, definisali procedure i uredili poslovne procese. Napravili smo alate za praćenje i vrednovanje svih segmenata poslovanja. Ovim smo napravili novu bazu za dalje širenje i rast Frezala”, istakao je Mirković.
Foto SME HUB
0 komentara