Šta je prof. dr Mirjana Radović iz Srbije učila studente u Kini

Biznis u regionu

26.09.2023.

Razdaljina od Beograda do grada Čangša, provincija Hunan, u Kini je nešto veća od 8.000 kilometara. Profesorka dr Mirjana Radović Marković, čija je akademska karijera obeležena, uz angažman na srpskim visokobrazovnim ustanovama, predavanjima po univerzitetima širom sveta, od USA, Rusije, Indije poziv da poseti Univerzitet Hunan (Hunan Normal University) http://english.hunnu.edu.cn/ dobila je nakon izlaganja rada o primeni teorije Jozefa Šumpetera “oca preduzetništva“ u aktuelnim ekonomskim dešavanjima u svetu.

Tada je bila jedna od pet pozvanih profesora (jedina iz ovog dela Evrope), a u organizaciji Šumpeterove fondacije iz Nemačke.

Po povratku iz Kine usledio je novi poziv. Studenti i profesori azijskog univerziteta pozvali su je da održi seriju predavanja.

Ekspertkinja za preduzetništvo, razvoj malih i srednjih preduzeća, ženski biznis, digitalnu ekonomiju, autorka jedne od prvih knjiga o novim oblicima rada na daljinu (2021.), tako je imala čast da bude prva profesorka iz Srbije pred postdiplomcima i doktorandima ovog kineskog univerziteta. 

Sa spakovanom tremom-šta profesor iz male evropske države može da podeli od znanja akademcima i kolegama zemlje-ekonomskog giganta, dočekao je, kako kaže, grad budućnosti.

-Čangša je grad okupan blještavilom reklama i izlozima svetski poznatih firmi, ulice su zakrčene skupim automobilima, a kampus je jedan od najopremljenijih u kojima sam bila do sada. Delovalo je kao da sam dolaskom u Kinu zakoračila u novi vek. Zato me nije začudilo što je šef katedre rekao prilikom prvog susreta “Dobro došli u Kinu. Ekonomija je sada ovde, a ne u Americi ili u nekoj drugoj zemlji sveta“. Bio je potpuno u pravu.

I kakve su Vam prve impresije?

Boravila sam 17 dana od kojih desetak u gradu Čangša. Prva impresija je sam Hunan Normal Univezitet. Očarao me je kombinacijom tradicionalnog i modernog. Univerzitet je osnovan 1938. godine. Nalazi se na lokaciji punoj zelenila i cveća koje studentima i profesorima pruža optimalne uslove za rad i odmor. Najviše ću pamtiti visoku profesionalnost kolega, vrhunski organizovan boravak, pažnju i poštovanje.

Šta je najviše interesovalo akademce master i doktorskih studija i koja su Vam pitanja postavljali ?

Studente je interesovalo da li su se stope preduzetničke aktivnosti povećale posle završetka pandemije u svetu , u kojoj meri je zeleno preduzetništvo zastupljeno u svetu. Studente doktorskih studija je zanimalo i koliko je ljudi zaposleno u digitalnoj ekonomiji i kakve su dalje perspektive zapošljavanja u njoj.

Šta ste odgovarali?

Podsetila sam na podatke Global Entrepreneurship Monitora (GEM). Na osnovu praćenja stope preduzetničke aktivnosti na godišnjem nivou za 2019, 2020. i 2021, može se uvideti da su stope preduzetničke aktivnosti i dalje niže u većini zemalja, u poređenju sa periodom pre pandemije. Pad je na primer bio više od polovine u Poljskoj, Slovačkoj i Norveškoj. Naravno, postoje izuzeci; u Saudijskoj Arabiji i Holandiji gde su povećane preduzetničke aktivnosti u poslednje dve godine.

Ukazala sam na podatk Global Entrepreneurship Monitora prema kojima je još u 2020. godini, 42 odsto preduzetnika širom sveta izjavilo da razmatra ili su već uključeni u zelene poslovne aktivnosti i da je iz izveštaja UNIDO, iz ove godine, prema svim pokazateljima Evropa lider u razvoju zelene ekonomije.

Koliko su upoznati sa digitalnom ekomijom, koja je takođe Vaše polje istraživanja?

Digitalna ekonomija koristi širok spektar industrija i aktivnosti koje koriste digitalne tehnologije i platforme. Upitna je i iz perspektive zapošljavanja. Ponudila sam im podatke o zaposlenosti u digitalnoj ekonomiji koja varira po zemljama i regionima. Međunarodne organizacije rada izlaze s podatkom iz 2020, da je već tada broj zaposlenih globalno u digitalnoj ekonomiji bio oko 1,7 milijarde, a da se do 2025. očekuje 149 miliona novih digitalnih poslova u oblastima kao što su sajber bezbednost, analiza podataka, mašinsko učenje i veštačka inteligencija i razvoj softvera.

U takvim okolnostima, kako će se dalje menjati preduzetništvo?

Digitalna ekonomija je stvorila priliku da se lakše dođe do globalnog tržišta. Uz internet i digitalne alate, lakše je nego ikada početi posao, doći do kupaca. I to širom sveta.

Promenila je tradicionalne industrije, iznedrila je rad na daljinu i frilensere …

U kom pravcu bi onda trebalo usmeravaiti preduzetničke aktivnosti?

Ka razvoju malih i srednjih preduzeća u zelenoj ekonomiji, razvoju „Gig“-preduzetništva ili preduzetništva zasnovanog na internet platformama, podsticanje ženskog preduzetništva, jačati inovacijske kapacitete kompanija, pružati podršku startapovima, razvijati preduzetničke veštine kreativnim obrazovanjem, poboljšavati opšte poslovne parametare za bržu internacionalizaciju biznisa.

Šta ste Vi saznali, na primer, po pitanju upotrebe AI u Kini?

Kina ima sposobnost da predvodi međunarodnu saradnju u razvoju i upravljanju veštačkom inteligencijom, obezbeđujući neophodne okvire kako bi se osiguralo da ove revolucionarne tehnologije daju pozitivan doprinos globalnom rastu i ljudskom blagostanju. Ova zemlja je nedavno objavila nova za veštačku inteligenciju (AI), čime je postala jedna od prvih država u svetu koja je regulisala primenu. Čini se da kineska vlada vidi ovu industriju u nastajanju kao priliku za pokretanje ekonomskog rasta i otvaranje radnih mesta. Država podstiče upotrebu veštačke inteligencije u svim industrijama. Podržava razvoj sigurnih i pouzdanih čipova, softvera, alata i izvora podataka.

Posle kovida, koliko je u Kini prihvaćen model rada na daljinu?

Vreme sam provodila najviše na Univerzitetu pa ne mogu da kažem više o oblastima mimo obrazovanja. Hunan je državni Univerzitet i poštuju se propisi Ministarstva za obrazovanje.  Nastava je vraćena u učionice, online nastava se više ne primenjuje od prestanka pandemije. Ministarstvo to zahteva i svi se pridržavaju.

A šta je ono što kineska država ne propisuje, a što ste uočili kao specifičnost koju nemaju drugi unverziteti gde ste do sada predavali?

Marljivost, disciplina i ljubaznost. To je ono što je ovu zemlju napravilo još većom u mojim očima i učinilo me posebno ponosnom što sam prvi profesor iz Srbije koji je dobio priliku da predstavi svoj naučni rad i svoju zemlju na Hunan Univerzitetu.

Povezani tekstovi

Komentari

0 komentara

Leave a Reply

Rame uz rame sa preduzetnicama koje su mame
Nakon ljeta je novi film oskarovca Danisa Tanovića

Nakon ljeta je novi film oskarovca Danisa Tanovića

U kinu Cinestar Zagreb, u Branimir centru, održana je zagrebačka premijera filma Nakon ljeta, oskarovca i dvostrukog dobitnika berlinskog Srebrnog medvjeda reditelja Danisa Tanovića. Ostvarenje je nastalo u produkciji Propeler Filma (Hrvatska), u koprodukciji s kućama...

I vaš dom biće održiviji i štedljiviji uz nekoliko trikova

I vaš dom biće održiviji i štedljiviji uz nekoliko trikova

Da li ste znali da prosečno domaćinstvo potroši više od 30 odsto energije samo na velike kućne aparate? Malim promenama načina korišćenja mašina za pranje i sušenje veša, frižidera, rerne i mašine za posuđe, ne samo da ćete uštedeti energiju, već i produžiti trajanje...

Kolika košta izgradnja najvećeg vetroparka u Srbiji

Kolika košta izgradnja najvećeg vetroparka u Srbiji

Ukupna investicija izgradnje vetroparka Čibuk 2, koji će generisati 154 MW električne energije procenjena je na oko 212 miliona evra, od čega će približno 144 miliona evra biti obezbeđeno iz kreditnih sredstava.  Vetropark, na lokaciji 40-tak kilometara od...

Slike Mileta Šaule u galeriji Aleksić

Slike Mileta Šaule u galeriji Aleksić

Kragujevačka Aleksić galerija u novoj sezoni predstavlja samostalnu izložbu slika Mileta Šaule, koja će biti otvorena 28.09. Postavku poetičnog naziva „O treperenju i eruptivnosti“  čine dela umetnika koji je poznat po svojim apstraktnim radovima i publici će biti...

EU Youth Cinema od jeseni u Srbiji i regionu

EU Youth Cinema od jeseni u Srbiji i regionu

EU Youth Cinema, Green Deal, značajan obrazovni program sa besplatnom platformom za strimovanje, stiže u Srbiju ove jeseni i donosi vrhunske evropske filmove fokusirane na životnu sredinu, vodu i održivost. Projekat ima za cilj,između ostalog, savladavanje ekoloških...

Dečiji psiholog dr Gordon Neufeld stiže u region

Dečiji psiholog dr Gordon Neufeld stiže u region

Svetski stručnjak u oblasti ranog razvoja dr Gordon Njufeld (Gordon Neufeld), u saradnji sa Fondacijom Novak Đoković, sledećeg meseca posetiće region.  On će održati niz razgovora na temu „Kako zadržati bliskost sa decom uprkos izazovima odrastanja?“ Koautor...

Mape od novčića i murano stakla Jelene Borovčanin

Mape od novčića i murano stakla Jelene Borovčanin

Samostalna izložba „Mape“ umetnice Jelene Borovčanin otvorena je u Beogradu, u Italijanskom institutu za kulturu. Posetioci će radove inspirisane bogatom istorijom Balkana, Venecije i Mediterana moći da vide do 20.09.  Samouka umetnica koja je počela da radi sa...

Festival svjetskog kazališta u Zagrebu od 11.09.

Festival svjetskog kazališta u Zagrebu od 11.09.

Festival svjetskog kazališta, 21. po redu, ove godine održava se od 11.09 do 04.10 na tri zagrebačke lokacije. Festival otvara argentinska predstava „F**k me“, Marine Otero, 11. 09. u Zagrebačkom kazalištu mladih. Predstavnica novog argentinskog vala, redateljica,...

Šta nude „Dunavski dijalozi“ u Novom Sadu

Šta nude „Dunavski dijalozi“ u Novom Sadu

„Dunavski dijalozi“, međunarodni multimedijalni festival savremene umetnosti,11. po redu, održava se u Novom Sadu u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Ovogodišnje izdanje „Dunavskih dijaloga“ zvanično je otvoreno izložbom ”O (auto)destrukciji i protiv nje”, u...

Prva izložba Aleksandre Domanović u Beču

Prva izložba Aleksandre Domanović u Beču

U izložbenom prostoru „Kunstale Vin“ u okviru bečkog „Muzejskog kvarta“ od 05.09. 2024. do 26.01.2025, prvi put u Austriji biće prikazana izložba novosadske umetnice Aleksandre Domanović. Umetnica se u radu fokusira na preklapanja između tehnologije, istorije i...

Share This